Грудне вигодовування – годування на вимогу та за графіком.
В світлі сьогодення в неонатології та педіатрії питання щодо способу організації грудного вигодовування є досить принциповим для здоров’я малюка і мами.
Годування на вимогу – це стиль харчування, у разі якого Ваш малюк сам вирішує, коли йому потрібна їжа, просить її у мами та отримує. За такого способу годування не має значення, скільки годин проходить між годуваннями.
Для організації правильного грудного вигодовування важливо є те, як часто дитина прикладається до грудей. Раніше, коли дотримувались принципів грудного вигодовування за режимом, вважалось, що дитину потрібно прикладати не частіше, ніж раз на три години. Алепри цьому не враховувалось, що лактаційний механізм жіночго організму працює за принципом «попит-пропозиція» – чим частіше дитина прикладається, тим більше молока виробляється. Тому прийшлі довисновку, що дитину бажано прикладати до грудей на її вимогу. Особливо рекомендується прикладати на вимогу в тих випадках, якщо лактація знижена, не рідше, ніж раз на годину-півтора.
Серед основних переваг грудного вигодовування за вимогою можна відзначити:
• природність такого підходу для малюка, адже в такому випадку він отримує їжу, коли хоче;
• такий спосіб дозволяє більш ефективно налагодити грудне вигодовування, посилити лактацію;
• годування за вимогою сприяє встановленню більш тісного психологічного контакту та взаєморозуміння між мамою та малюком.
В той же час годування за вимогою має і певні недоліки:
• малюк «керує» часом і графіком матері;
• також дитина може просити груди занадто часто, напрклад, кожних 30 хвилин, тим самим сильно втомлюючи матір;
• у разі годування за вимогою досить складно встановити точний графік годування.
Проятягом першого місяця життя дитини фахівці рекомендують саме годування на вимогу. Адже, використовуючи на перших порах такий метод, мати дає малюкові можливість озробити свій власний графік прийому їжі.
Це, в якійсь мірі, навіть дисциплінує дітей. Якщо протягом перших днів малюк дні може прикладатись до грудей раз на дві години, смокче дуже довго, може лежати біля грудей і годину, то з часом, проміжки між годуваннями будуть збільшуватись, коли йому виповниться місяць, може спати практично всю ніч – 6-7 годин, а вдень буде просити їсти раз на 3-3,5 години.
Годування за погодинним графіком.
Сутність годування по годинах полягає в тому, що мати-годувальниця сама встановлює режим годування та прикладає малюка до грудей не частіше, ніж раз на 2,5-3 години. Почасти цей метод передбачає перерву на нічний сон на 6-7 годин, але можна від цього і відмовитися і погодувати малюка вночі, якщо він буде плакати і просити їжу.
Позитивні сторони:
• мати може контролювати режим дня дитини, що дає їй можливість раціонально організовувати свій день;
• дитина через деякий час звикає до режиму, стає спокійнішою, менш вередливою, чекає на чергове годування.
Негативні сторони:
• режим годування за графіком, зазвичай, негативно впливає на лактацію, знижує її;
• якщо мати хибно визначить час годування, малюк може за 3 години сильно зголодніти, просити груди раніше, вередувати і кричати, тому такий підхід можливо рекомендувати відразу ж після періоду новонародженості, доколи малюк хоча б приблизно встановить свій власний графік або хоча б приблизно вкаже мамі на те, з якою частотою він буде їсти протягом доби, коли перерва між годуваннями триваліша, коли коротша, щоб, виходячи з цього, мама могла скласти свій графіком дня.
Від того, який спосіб вигодовування вибере мати, залежить ритм її життя. Як у разі годування за вимогою, так і у разі годування за погодинним графіком мати може успішно і довго годувати дитину грудьми і виростити здорового малюка.
Але, саме головне – годуйте малюка грудьми, тоді і Вам, і дитині буде добре і затишно!