Як уникнути помилок в організації грудного вигодовування
Вже на стадії вагітності кожна майбутня мати повинна задумуватись над тим, як буде налагоджувати грудне вигодовування свого малюка.
Грудне молоко – найкраща їжа для малюка, а запорукою успішного грудного вигодовування є саме правильна його організація з перших днів життя дитини.
Але у молодої матері ще досить страхів та побоювань щодо налаштування грудного вигодовування: а раптом я не впораюся, а раптом молока не буде, а раптом дитина не буде брати груди.
Немає молока або мало молока
«У мене немає молока» – це найпоширеніший страх серед молодих матерів. Переважна більшість жінок здатна вигодувати свого малюка виключно грудним молоком. Лише близько у 3-3,5% жінок виявляється мала кількість грудного молока, внаслідок чого вони не можуть повноцінно забезпечити грудне вигодовування дітей.
Якщо протягом перших днів грудного вигодовування виникає відчуття, що у вас майже немає молока, не слід хвилюватись, наразі молока дійсно може бути зовсім небагато, але цього цілком достатньо для малюка.
З метою покращення лактаційної здатності мати повинна прикладати дитину до грудей раз на 1-1,5 години. При чому є обов’язковими нічні годування, тому що пролактин – гормон, що відповідає за виробіток молока, продукується материнським організмом в більшій кількості саме вночі.
Якщо протягом першого місяця життя ваш малюк набрав дуже мало грамів ваги, лікар, зазвичай, призначає догодовування. Зазвичай, дитина дають пити суміш з пляшки, внаслідок чого в подальшому виникають проблеми з залученням його до грудного вигодовування (отвір в сосці великий, суміш тече справно) тому малюк не хоче брати груди і висмоктувати молоко, таким чином відмовляється від грудей.
Але, для догодовування можна використовувати так звану систему догодовування біля грудей, тобто, дитина, коли смокче груди, він відразу ж отримує і догодовування. Таким чином, можна догодовувати малюка, поки він не почне набирати більше 125 г на тиждень, потім можна поступово відмовлятися від догодовування і повністю переходити на грудне вигодовування.
Новонароджений малюк просто фізично не може витримати довгі 2,5-3 годинні перерви між годуваннями, тому просто буде голосно кричати. А кому від цього користь – матері, малюку? Тому набагато простішим і природнішим буде погодувати малюка саме тоді, коли він цього хоче.
Малюк, який знаходиться виключно на грудному вигодовуванні, не може переїсти, він з’їсть рівно стільки, скільки йому потрібно. А часті прикладання не повинні турбувати матір, адже це навіть добре – біля грудей малюк не тільки задовольняє відчуття голоду, але і заспокоюється. Інколи малюка доводиться прикладати кожних щогодини. Але з часом малюк буде підростати, буде добре наїдатися, і частота прикладань стає меншою – він буде витримувати не тільки 3 години між прикладаннями до грудей, але і 6 годин нічного сну. Просто молодій матері потрібно знати, що лактація працює за принципом «попит-пропозиція». Чим частіше дитина прикладається, тим більше молока виробляється.
Тривалість годування регулюється тільки самим малюком. Дайте йому їсти спокійно, головне – правильно прикласти до грудей, а вжепотім дочекатися, коли він сам випустить груди. Грудне молоко умовно можна розділити на “переднє” і “заднє”. У «передньому » більше води і цукру, а в «задньому» – жирів, а також імуноглобулінів. Щоб малюк попив «заднє» молоко, він повинен пробути біля грудей досить довго, особливо це стосується новонароджених діток, які тільки вчаться смоктати груди. Деякі малюки проводять біля грудей близько 40 хвилин або години, це цілком нормально, скоро це зміниться і крихітка навчиться наїдатися за ті самі 20 хвилин.
Біль під час годування говорить зазвичай про те, що ви неправильно налагодили грудне вигодовування або ж у вас є якісь інфекції. Можливо, ви неправильно прикладаєте дитину до грудей, а також біль під час годування може виникати внаслідок молочниці, тому варто звернутися до лікаря. Ще варто пам’ятати, що у багатьох жінок дещо хворобливі відчуття можуть виникати в перші тижні грудного вигодовування, але це незабаром пройде, груди звикне, а біль зникне.
Що робити не потрібно, так це перед кожним годуванням мити груди з милом. Часте миття грудей призводить до тріщин. Під час грудного вигодовування необхідно дотримуватись звичайного режиму особистої гігієни та гігієни грудей. Корисним буде знати, що навколо ареоли є спеціальні залози, що виробляють особливе мастило для захисту сосків від інфекцій, а от занадто часте миття змиває це мастило.
Не обов\’язково зціджуватися після кожного годування. Все залежить від обставин, якщо після годування груди м’які, що не наповнені, не потрібно їх зціджувати, а от якщо відчуваєте важкість, краще зцідити, щоб молоко не застоювалось. Саме регулярні зціджування після кожного годування мають сенс, якщо у вас є проблеми з лактацією.
Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я, новонародженим діткам (від народження і до 28 днів) не рекомендовано давати воду з метою стимуляції лактації у мами: малюка потрібно прикладати до грудей не тільки, коли він голодний, але і коли хоче пити. Після 28 днів життя, за умови налагодженої лактації, малюку можна пропонувати воду з ложечки, якщо захоче – нехай п’є, не захоче – і не потрібно заставляти малюка пити.
Але фахівці переважно говорять, що якщо дитина знаходиться виключно на ГВ, її організму додаткова вода не потрібна, тому що материнське молоко складається з води на 90% і може в повному обсязі задовольнити спрагу дитини.
Не зважаючи на те, що у вас плоскі або втягнуті соски, ви теж зможете годувати. Для цього протягом перших тижнів грудного вигодовування жінки з плоскими або втягнутими сосками повинні користуватись спеціальними накладками на груди. З часом, коли в процесі ГВ соски витягнуться, від накладок можна буде відмовитися.
Тепер щодо прикорму. Не потрібно намагатись вводити прикорм якомога раніше, адже раннє ведення прикорму може загрожувати малюкові багатьма хворобами. До 4 місяців питання введення прикорму взагалі не повинне ставитися, а, починаючи з 4 місяців, прикорм починають давати тільки за призначенням лікаря – якщо у малюка анемія, малюк знаходиться на штучному вигодовуванні. У разі повного ГШВ тільки після 6 місяців прикорм дійсно необхідний організму малюка для повноцінного подальшого розвитку.
Годувати малюка рекомендують і після року, тому що корисність молока ніяк не знижується. Після півтора років рекомендують м’яке відлучення від грудей. Саме по собі відлучення від грудей – це питання часу. Дитина не може миттєво припинити їсти молоко, тому відлучати дитину від грудей потрібно м’яко й акуратно. Спочатку обмежуються прикладання в громадських місцях, потім прибираємо проміжні годування, наступний етап, це коли ми прибираємо годування перед сном, спочатку денним, одночасно потрібно привчати дитину до іншого способу засипання, а потім вже прибираємо вечірні годування. Відлучення може тривати кілька місяців – це нормально.
Грудне вигодовування – це природний процес під час якого материнський організм використовує для виробітку молока ті жирові запаси, що він їх накопичив під час вагітності. Тому ГВ – це відмінний спосіб схуднути після пологів.
Потрібно також знати, що саме по собі грудне вигодовування не псує груди, адже основні трансформації грудей відбуваються під час вагітності, під час ГВ груди не трансформуються. На форму грудей впливають ті процеси, що відбуваються в жіночому організмі під час вагітності, груди збільшуються, в них утворюються додаткові дольки, альвеоли, протоки, внаслідок чого шкіра розтягується. Також форма грудей може змінитися відразу після пологів в час припливу молока. Саме ГВ на форму грудей не впливає, на неї може вплинути лише неправильно організоване грудне вигодовування, що може травмувати груди і вплинути на їх форму.
Грудне вигодовування вважається досить ефективним методом контрацепції, але тільки у разі дотримання декількох умов: відсутність менструації, дитині не більше 6 місяців, дитина перебуває виключно на грудному вигодовуванні, годується на вимогу, перерви між годуваннями складають не більше 6 годин. Але, потрібно все-таки пам’ятати, що навіть виконання всіх цих умов не гарантує 100% контрацептивного ефекту.
Грудне вигодовування – це природний процес і в ньому немає нічого складного, просто кожна майбутня мати повинна готуватися до ГВ, зберігати спокій та впевненість, вчасно звертатись до лікаря за допомогою, якщо це буде потрібно.
Додати коментар