Стакан фруктового соку – простий і зручний спосіб для дитини втамувати свою спрагу, де б вона не перебувала – вдома, на дитячому майданчику чи в школі. Але чи насправді соки є такими здоровими і корисними напоями, як прийнято вважати, чи це – просто зайвий цукор?
Соки заповнюють дефіцит необхідних речовин. Натуральні, або 100%-і фруктові соки вважаються корисними напоями, оскільки в них містяться необхідні поживні речовини – вітаміни А і С, фолієва кислота, калій, магній і фітонутрієнти – органічні рослинні компоненти, що здатні запобігати деяким захворюванням.
Для дітей, які занадто вибагливі для того, щоб харчуватися правильно і отримувати всі необхідні речовини з продуктів харчування, вживання натуральних фруктових соків є єдиним способом заповнити їх дефіциту в організмі Соки – саме ті поживні речовини, яких потрібно вживати досить багато, адже натуральні фруктові соки дійсно можуть забезпечити рекомендовану добову норму вітамінів і інших корисних речовин.
Залежно від віку діти повинні з’їдати близько 200-250 грамів фруктів щодня, що може бути замінено приблизно 115-120 мілілітрами соку. За даними неодноразово проведених досліджень, діти, які регулярно п’ють соки, споживають більше поживних речовин в порівнянні з іншими. При цьому вони споживають менше цукру і жирів, їдять більше фруктів, і в цілому їх раціон харчування є більш збалансованим.
Соки хороші ще й тим, що інколи дозволити собі свіжі фрукти може далеко не кожен – деякі з них занадто дорогі, інші не завжди і не скрізь можна дістати. Вживання соків також дозволяє економити час, що актуально для дітей, у яких почасти буває занадто щільний навчальний графік.
Яблуко, як правило, краще яблучного соку, але проблема в тому, що єдиної думки серед лікарів і вчених немає – одним краще пити соки, а іншим – їсти фрукти. Наприклад, багатьом дітям, яким не вистачає поживних речовин, без соків просто не обійтися. У разі ж, якщо дитина постійно вживає свіжі фрукти і харчується відповідно до правильно збалансованого раціону, то соки не є для неї необхідними продуктами, за своєю сутністю це порожні калорії.
Хоча в соки зазвичай не додають підсолоджувачі, проте, цукру, калорій і вуглеводів в них більше, ніж у плодах. Наприклад, якщо вичавити з апельсина середньої величини сік, то його набереться близько 60 мл, в той же час одна порція фруктового соку становить приблизно 200 мл. Підрахунок дуже простий – в більшому об’ємі міститься і більше калорій, цукру, вуглеводів.
Але це не значить, що пити сік, корисніше , ніж їсти фрукти, адже сік не містить харчових волокон, тому багатьом дітям, які не отримують достатньої кількості клітковини, одним тільки питтям соків не задовольнятись, їм потрібні свіжі фрукти..
Вживання соків і ожиріння.
Хоча вважається, що вживання соків не пов’язане з ризиком ожиріння, деякі дослідження показують, що люди, які споживають соки у великій кількості, додають у вазі більше, ніж ті, хто утримується від цього. Зазвичай рідка їжа (в тому числі і соки) просто не сигналізує мозку про те, що людина повнішає. Проте, коли всі ці «рідкі» калорії складаються і накопичуються, збільшення ваги і ожиріння стає реальною проблемою.
Регулярне пиття соків також може призвести до підвищення рівня цукру в крові, що не дуже-то корисно для дітей, схильних до ризику ожиріння і діабету.
На що потрібно звернути увагу.
Основними джерелами поживних речовин в раціоні харчування дитини повинні бути фрукти і овочі, однак соки, що їх діти випивають в невеликих кількостях, теж не зашкодять, якщо при цьому вживати в їжу достатню кількість цілих плодів.
Найкраще, звичайно ж, робити соки самостійно, але це не завжди і всім доступно. Тому, купуючи соки в магазинах, віддавайте перевагу натуральним фруктовим сокам, без додавання цукру (це має бути зазначено на етикетці). А для зменшення вмісту натурального цукру можна розбавляти соки водою у співвідношенні 1:1.
Дуже важливим є також і кількість випитого дитиною соку протягом дня. Дітям від 1 до 6 років рекомендується пити не більше 160 г, а від 7 до 18 років – не більше 220-340 г фруктового соку на день.