Найкраща можливість з’ясувати, про що думає дитина, – попросити її намалювати свою сім’ю.
Якщо раніше батьків хвилювало тільки чим нагодувати і як одягнути свою дитину, то тепер їх все частіше цікавить внутрішній світ малюка, особливо якщо в її поведінці щось насторожує. Найкраща можливість «заглянути в душу» – попросити дитину намалювати свою сім’ю. Адже саме сім’я є головним «будівельним матеріалом», з якої дитина складає «модель» своєї подальшої взаємодії з оточуючими. «Діти сприймають навколишній світ не так як дорослі, – говорить дитячий психолог Ольга Сташук. – Особливу значимість для них набувають реакції, які не зрозумілі і не прийнятні дорослими. Випадкове сплітається з несумісним. В результаті створюються фантастичні образи і власні «теорії», яким і живе дитина ».
ЯК ПРОВЕСТИ ТЕСТ. Разом з дитячим психологом Стефанією Федорчук, ми видали малюкам стандартний аркуш паперу, кольорові олівці і попросили: «Намалюй свою сім’ю». «Важливо не нагадувати, хто входить до складу сім’ї, – уточнила Стефанія Богданівна. – Нехай малює що хоче, хоч тваринок – це все інформація ». Після були задані запитання: хто де намальований, що роблять члени сім’ї, хто в якому настрої і т.д.
ЧОГО НЕ ВАРТО РОБИТИ. «Не слід робити тест після сварок з дитиною, – говорить психолог. – Якщо малюк відмовляється – відкладіть. Не стійте над дитиною в момент виконання завдання, просто непомітно відстежуйте порядок зображення персонажів і предметів. Не виправляйте і не коментуйте в момент малювання: «Ти забув намалювати тата», «Намалюй очі» і т.д. Не обговорюйте отримані результати при дитині – цей тест для ваших роздумів. Не панікуйте, якщо в малюнку з’являться тривожні елементи – повторіть тест ще 2-3 рази з проміжком у кілька днів. Виявіть повторення і по ним будуйте висновки ».
ВСЕ ДОБРЕ, ЯКЩО
• присутні всі члени сім’ї;
• намальована їх спільна дія;
• адекватне співвідношення між персонажами за розміром (дитина менше за батьків).
ВАРТО ЗАМИСЛИТИСЯ
• відсутність рук, ніг у образів;
• диспропорція: дитина вище і більше за всіх, або, навпаки, дуже маленька у порівнянні з іншими персонажами;
• зайві елементи в малюнку;
• агресивний вираз облич.
ЧАС БИТИ НА СПОЛОХ
• наявність великої кількості зайвих предметів;
• сильне натискання і нанесення ліній;
• люди в образі тварин;
• місце біля дитини займають не рідні люди;
• відсутність самої дитини на малюнку.
А ЩО ПОТІМ? «Якщо малюнок констатує тривожність, переглянете відносини з дитиною, – радить Стефанія Федорчук. – Придумайте спільну з дитиною справу (окрім походу в садочок, перегляду ТБ і інших повсякденних). І частіше обіймайте малюка, як мінімум 8 разів на день! »
Приклади малюнків та коментарі психолога.
Тісне розміщення, навіть перекривання одного образу іншим, свідчить про дуже тісні і теплі емоційні відносини у родині, а також що дівчинка дуже задоволена становищем у сім’ї. Вона адекватно співвідносить себе з маленьким чоловічком, якому не прожити без батьківської допомоги і підтримки. По обличчях можна прочитати: дитина знає, що батьки – перші її помічники і друзі.
У світі цієї дівчинки найголовішою особою є її брат. Він для неї важливіше, ніж мама і тато. Взагалі, складається враження, що кожен тут живе у своєму світі. І дитина в цей світ мало включена (про це говорить відсутність у «я»-тіла рук). Папа займає головну роль у сім’ї (він найвищий), але душевного спілкування у нього з донькою майже немає (у нього теж немає рук). Дитина явно бажає бути поруч з мамою (вона на малюнку поруч з донькою). Дівчинка відчуває, що члени сім’ї ставляться до неї негативно або нейтрально (на обличчях батьків відсутні посмішки).
Найбільш значуща людина в цій сім’ї – мама (у неї найбільша кількість деталей і кольорів). Дитина відчуває дистанцію батьків (розташовує себе з краю). На думку дитини, мама занадто багато уваги приділяє сестрі, що викликає в малюка ревнощі. Саме тому він намалював сестру в образі тварини, показуючи, що не хоче приймати це почуття. Міліцейська машина говорить про можливі асоціальні тенденції у дитини. Мабуть, всередині накопичилося багато енергії, яку потрібно спрямувати в позитивне русло. Наприклад, віддати малюка на плавання.
На питання: «Де ти?» Дитина відповіла: «Я в будиночку». Малюк явно відчуває себе нещасним і самотнім. Схоже, близького спілкування між батьками немає: мама на вулиці, а тато «в будиночку». Він мріє про затишок і емоційне тепло. Надлишком зайвих елементів дитина намагається заповнити емоційну порожнечу. Штрихування розмашисті, що говорить про підвищену тривожність.
Наявність у всіх корон говорить про те, що сім’я поводиться більше демонстративно, ніж щиро. Себе дитина намалювала в образі квіточки, що свідчить про непорозуміння і самотність. Емоційні контакти дитини з дорослими відсутні. У родині всім керує мама.
Джерело: Сегодня.
Додати коментар