Малюк від 0 до 1 року

Прорізування зубів – «неспецифічний” діагноз»

Хоча прорізування зубів є природним фізіологічним процесом, майже всі діти в цей період відчувають дискомфорт і занепокоєння. Педіатри підтверджують, що симптоми прорізування зубів не є специфічними і діагноз «прорізування зубів» може бути поставлений тільки при виключенні альтернативних причин.

Так, ціла низка симптомів з’являється одночасно з прорізуванням зубів, але немає симптомів, що можуть диференціювати прорізування від інших можливих причин нездужання.

Разом з тим, в результаті спостережень за немовлятами віком від 4 місяців до 1 року був виявлений певний взаємозв’язок прорізування зуба з появою бажання у малюка кусати тверді предмети, слинотечею, висипом на обличчі, дратівливістю і лихоманкою (<38,3°C). Середня тривалість такої кризи – близько 8 днів. Близько у третини дітей прорізування протікало практично безсимптомно. Також було відзначено, що діарея, кашель, блювота, лихоманка (> 38,5°C), – не пов’язані з прорізуванням зубів і найчастіше обумовлені приєднанням супутньої інфекції.

Ознаки та симптоми, що почасти супроводжують прорізування зубів:

• надмірне слиновиділення

• пероральні висипання

• бажання кусати тверді предмети, тримати пальці в роті

• занепокоєння

• розлад кишечника, включаючи діарею, запори, рідкий стілець

Підвищення температури тіла (37,4-38⁰ С протягом не більше 1-2 днів) під час прорізування зуба обумовлене виділенням біологічно активних речовин в зоні росту зуба. Але, якщо лихоманка у малюка перевищує 39⁰С або триває більше 2 днів, слід обов’язково показати його лікарю.

Виділення з носа в період прорізування носять слизовий характер, тривають не більше 3-5 днів і пов’язані з підвищеною продукцією слизу залозами порожнини носа.

Поява кашлю в цей період обумовлена скупченням слини в горлі. Тому кашель, зазвичай, не потребує лікування і проходить самостійно відразу після прорізування зуба, але в нагоді можуть стати безпечні сиропи, що полегшують відходження мокроти.

Якщо у Вас виникають сумніви в тому, що нежить чи кашель пов’язані з прорізуванням зубів, дитину слід обов’язково показати лікарю.

Приблизно у 10-35% дітей під час прорізування зубів може з’явитися розріджений прискорений стілець (3-4 рази/добу, не більше 1-3 днів), що пояснюються досить великим об’ємом слиновиділення, що, в свою чергу, прискорює перистальтику кишковика. Але якщо стілець став більш частим і водянистим, в ньому з’явились слиз і/або зелень, прожилки крові – дитину необхідно терміново показати лікарю.

У разі вираженої болючості/набряклості ясен, що супроводжується занепокоєнням, відмовою дитини від їжі, можна використовувати спеціальні стоматологічні дитячі гелі з місцевою знеболюючою дією. Але, з причини того, що застосування таких гелів у різних дітей може мати і побічну дію  (алергічні реакції, вплив на кровотворення тощо) до їх застосування потрібно підходити дуже відповідально та, в обов’язковому порядку, порадитись з лікарем щодо їх застосування.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.