Малюк від 0 до 1 року

Прорізування зубів – «неспецифічний” діагноз»

Хоча прорізування зубів є природним фізіологічним процесом, майже всі діти в цей період відчувають дискомфорт і занепокоєння. Педіатри підтверджують, що симптоми прорізування зубів не є специфічними і діагноз «прорізування зубів» може бути поставлений тільки при виключенні альтернативних причин.

Так, ціла низка симптомів з’являється одночасно з прорізуванням зубів, але немає симптомів, що можуть диференціювати прорізування від інших можливих причин нездужання.

Разом з тим, в результаті спостережень за немовлятами віком від 4 місяців до 1 року був виявлений певний взаємозв’язок прорізування зуба з появою бажання у малюка кусати тверді предмети, слинотечею, висипом на обличчі, дратівливістю і лихоманкою (<38,3°C). Середня тривалість такої кризи – близько 8 днів. Близько у третини дітей прорізування протікало практично безсимптомно. Також було відзначено, що діарея, кашель, блювота, лихоманка (> 38,5°C), – не пов’язані з прорізуванням зубів і найчастіше обумовлені приєднанням супутньої інфекції.

Ознаки та симптоми, що почасти супроводжують прорізування зубів:

• надмірне слиновиділення

• пероральні висипання

• бажання кусати тверді предмети, тримати пальці в роті

• занепокоєння

• розлад кишечника, включаючи діарею, запори, рідкий стілець

Підвищення температури тіла (37,4-38⁰ С протягом не більше 1-2 днів) під час прорізування зуба обумовлене виділенням біологічно активних речовин в зоні росту зуба. Але, якщо лихоманка у малюка перевищує 39⁰С або триває більше 2 днів, слід обов’язково показати його лікарю.

Виділення з носа в період прорізування носять слизовий характер, тривають не більше 3-5 днів і пов’язані з підвищеною продукцією слизу залозами порожнини носа.

Поява кашлю в цей період обумовлена скупченням слини в горлі. Тому кашель, зазвичай, не потребує лікування і проходить самостійно відразу після прорізування зуба, але в нагоді можуть стати безпечні сиропи, що полегшують відходження мокроти.

Якщо у Вас виникають сумніви в тому, що нежить чи кашель пов’язані з прорізуванням зубів, дитину слід обов’язково показати лікарю.

Приблизно у 10-35% дітей під час прорізування зубів може з’явитися розріджений прискорений стілець (3-4 рази/добу, не більше 1-3 днів), що пояснюються досить великим об’ємом слиновиділення, що, в свою чергу, прискорює перистальтику кишковика. Але якщо стілець став більш частим і водянистим, в ньому з’явились слиз і/або зелень, прожилки крові – дитину необхідно терміново показати лікарю.

У разі вираженої болючості/набряклості ясен, що супроводжується занепокоєнням, відмовою дитини від їжі, можна використовувати спеціальні стоматологічні дитячі гелі з місцевою знеболюючою дією. Але, з причини того, що застосування таких гелів у різних дітей може мати і побічну дію  (алергічні реакції, вплив на кровотворення тощо) до їх застосування потрібно підходити дуже відповідально та, в обов’язковому порядку, порадитись з лікарем щодо їх застосування.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк