Молочні каші в якості прикорму дають у вигляді – спочатку 5-8% – ної, потім – 10%-ної. З крупами, з яких готують каші, дитина отримує широкий набір мінеральних речовин, вітаміни групи В, рослинний білок, клітковину.
Дітям раннього віку особливо корисні каші з гречаної і вівсяної крупи, можна використовувати рисову крупу, а також суміші різних круп, що підвищує біологічну цінність страви.
Дуже добре готувати рисові каші з додаванням моркви, гарбуза, яблука. Можна використовувати і сухі молочні та без молочні та безмолочні каші, що випускаються промисловістю спеціально для дітей першого року життя. Прикорм молочними кашами вводять також поступово, починаючи з 1-2 чайних ложок; протягом 7-10 днів їх кількість доводять до повного обсягу харчування – приблизно 150 г, замінюючи ще одне грудне годування. Каші для дітей першого року життя потрібно готувати спочатку на половинному молоці, а потім – на цільному. До готової страви додають вершкове масло (до овочевого пюре – рослинне). У деяких випадках (у разі алергії до коров’ячого молока;) каші краще готувати на овочевому відварі.
Додати коментар