Малюк від 0 до 1 року

Ще кілька думок і порад щодо введення прикорму

Ще кілька думок і порад щодо введення прикорму

 

Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), здоровий малюк до віку 6 місяців повинен годуватись тільки материнським, грудним молоком, що замінює йому і їжу, і питво.

Але малюк підростає і готується освоювати новий етап дорослішання – введення прикорму

Як правильно знайомити малюка з дорослою їжею.

Окрім віку, є й інші ознаки  в розвитку дитини, на які мама може орієнтуватися, коли прийматиме рішення, що вже час починати прикорм.

До таких ознак відносяться:

• прорізування у дитини перших зубів;

• дитина вже спроможна самостійно сидіти (це важливо, тому що їсти йому належить в спеціальному дитячому стільчику);

• дитина проявляє інтерес до дорослої їжі, намагається схопити ложку – це теж свідчить на користь того, що малюк психологічно вже “дозрів” до прикорму;

• малюк став менше зригувати (поступово проходить рефлекс виштовхування їжі).

Загальні рекомендації по прикорму.

Прикорм слід розпочинати малої кількості нової для малюка їжі з – 0,5 чайної ложки нового продукту, потім догодовувати молоком, як звичайно. Кожного наступного дня, починаючи з третього дня від початку введення прикорму, порцію слід збільшувати на 1 чайну ложку, поки не буде досягнуто вікової норми та одне з годувань*(зазвичай вранішнє) не буде повністю замінене на прикорм.

Вікові норми до року (на добу):

– овочеве пюре – 130 г;

– банан/яблуко – 60-80 г;

– кефір і йогурт – 60-80 г;

– сир – 40-60 г;

– м’ясо – 30-50 г;

– риба – 30 г;

– печиво – за бажанням, але не більше 1-2 штук;

– фрукти – за бажанням, відповідно до рекомендацій лікаря і реакції дитячого організму.

Кожен новий вид їжі варто вводити не частіше кожних 7-10 днів (краще давати вранці),і але не частіше, щоб дитячий організм встигав адаптуватися або “відреагувати».

Зазвичай, до віку 1,5 років не рекомендується давати в їжу и дитині сирі полуниці, бобові та капусту білокачанну.

Надлишковий цукор, сіль, а тим паче спеції, з раціону дитини виключаються.

З початком введення прикорму варто почати давати і воду – спочатку в ложці, а потім поступово привчати дитину до поїльника (склянки).

Коли кількість їжі, в той чи інший прийом, досягне вікової норми, догодовування грудьми можна зняти. В такий спосіб можна поступово і безболісно зменшувати грудне вигодовування.

Думки фахівців щодо того, з чого ж починати прикорм,розходяться.

Але переважна більшість схиляється до того, що потрібно виходити з особливостей травлення дитини.

Якщо у малюк, який перебував на грудному вигодовуванні, відзначалась схильність до закрепів, то варто розпочинати прикорм з кисломолочних продуктів. Якщо ж у нього не було проблем із випорожненням кишковика – тоді з овочевих пюре.

Прикорм з кисломолочних продуктів.

Першим вводимо малюкові в їжу сирок. Найкраще готувати його самостійно в йогуртниці. Для цього також знадобляться сухі бактерицидні закваски і молоко малої жирності (до 3%).

• йогурт (також можна приготувати самостійно з заквасок;

• кефір дитячий;

Овочі бажано вводити в такій послідовності: кабачок, картопля, цвітна капуста, брокколі, морква, зелень, буряк (з 8 місяців), гарбуз (з 8 місяців), баклажан (з 10 місяців). Після року можна пробувати також брюссельську капусту.

• Яблуко (печене ) і банан.

Каші дитячі: починати слід з безглютенових – кукурудзяна, гречана, вівсяна, пшенична, рисова, після 8 місяців можна пробувати глютенові (наприклад, мультизлакові).
Манну кашу, не звертаючи уваги на те, що в народі вона називається «Дитячою», дітям віком до одного року давати в їжу не  слід.

• Оливкову олію (починаючи з 1/4 чайної ложки і доходимо до 1 чайної ложки) – можна додавати в овочі і в каші.

• Яйця перепелячі: до року слід давати дітям тільки жовток (починаємо з 1/8 в день, поступово збільшуючи: 1/4-1/2- цілий жовток), після року можна давати і білок.

• М’ясо (з 8 місяців) – кроляче, індичаче, перепеляче.

• Риба (з 10-11 місяців) – найкраще судак.

У разі, якщо ви вибираєте початком прикорм з овочів, їх слід вводити в наступному порядку:

• Овочеве пюре (кабачок, картопля, цвітна капуста, брокколі, морква, зелень, буряк (з 8 місяців), гарбуз (з 8 місяців), баклажан (з 10 місяців). Після року можна пробувати також брюссельську капусту.

• Каші .

• Оливкова олія .

• Перепеляче яйце.

• Кисломолочні продукти (сирок, йогурт, кефір).

• М’ясо .

• Риба .

Якщо початок введення прикорму припадає на літо, то після введення основного прикорму можна поступово пробувати сирі сезонні овочі та фрукти (не червоні), але будьте з ними досить обережними, щоб не викликати у малюка алергічних реакцій, та проконсультуйтесь попередньо у лікаря-педіатра.

Дитячий посуд є однією з складових правильного введення прикорму. Для правильної організації прикорму слід придбати 1-2 глибоких тарілочки, дитячу ложечку і 1-2 поїльники з м’яким носиком (для води та компоту). Весь має бути виготовленим зі спеціального харчового пластику і обов’язково мати сертифікати якості.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.