Малюк від 0 до 1 року

Ще кілька думок і порад щодо введення прикорму

Ще кілька думок і порад щодо введення прикорму

 

Згідно з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), здоровий малюк до віку 6 місяців повинен годуватись тільки материнським, грудним молоком, що замінює йому і їжу, і питво.

Але малюк підростає і готується освоювати новий етап дорослішання – введення прикорму

Як правильно знайомити малюка з дорослою їжею.

Окрім віку, є й інші ознаки  в розвитку дитини, на які мама може орієнтуватися, коли прийматиме рішення, що вже час починати прикорм.

До таких ознак відносяться:

• прорізування у дитини перших зубів;

• дитина вже спроможна самостійно сидіти (це важливо, тому що їсти йому належить в спеціальному дитячому стільчику);

• дитина проявляє інтерес до дорослої їжі, намагається схопити ложку – це теж свідчить на користь того, що малюк психологічно вже “дозрів” до прикорму;

• малюк став менше зригувати (поступово проходить рефлекс виштовхування їжі).

Загальні рекомендації по прикорму.

Прикорм слід розпочинати малої кількості нової для малюка їжі з – 0,5 чайної ложки нового продукту, потім догодовувати молоком, як звичайно. Кожного наступного дня, починаючи з третього дня від початку введення прикорму, порцію слід збільшувати на 1 чайну ложку, поки не буде досягнуто вікової норми та одне з годувань*(зазвичай вранішнє) не буде повністю замінене на прикорм.

Вікові норми до року (на добу):

– овочеве пюре – 130 г;

– банан/яблуко – 60-80 г;

– кефір і йогурт – 60-80 г;

– сир – 40-60 г;

– м’ясо – 30-50 г;

– риба – 30 г;

– печиво – за бажанням, але не більше 1-2 штук;

– фрукти – за бажанням, відповідно до рекомендацій лікаря і реакції дитячого організму.

Кожен новий вид їжі варто вводити не частіше кожних 7-10 днів (краще давати вранці),і але не частіше, щоб дитячий організм встигав адаптуватися або “відреагувати».

Зазвичай, до віку 1,5 років не рекомендується давати в їжу и дитині сирі полуниці, бобові та капусту білокачанну.

Надлишковий цукор, сіль, а тим паче спеції, з раціону дитини виключаються.

З початком введення прикорму варто почати давати і воду – спочатку в ложці, а потім поступово привчати дитину до поїльника (склянки).

Коли кількість їжі, в той чи інший прийом, досягне вікової норми, догодовування грудьми можна зняти. В такий спосіб можна поступово і безболісно зменшувати грудне вигодовування.

Думки фахівців щодо того, з чого ж починати прикорм,розходяться.

Але переважна більшість схиляється до того, що потрібно виходити з особливостей травлення дитини.

Якщо у малюк, який перебував на грудному вигодовуванні, відзначалась схильність до закрепів, то варто розпочинати прикорм з кисломолочних продуктів. Якщо ж у нього не було проблем із випорожненням кишковика – тоді з овочевих пюре.

Прикорм з кисломолочних продуктів.

Першим вводимо малюкові в їжу сирок. Найкраще готувати його самостійно в йогуртниці. Для цього також знадобляться сухі бактерицидні закваски і молоко малої жирності (до 3%).

• йогурт (також можна приготувати самостійно з заквасок;

• кефір дитячий;

Овочі бажано вводити в такій послідовності: кабачок, картопля, цвітна капуста, брокколі, морква, зелень, буряк (з 8 місяців), гарбуз (з 8 місяців), баклажан (з 10 місяців). Після року можна пробувати також брюссельську капусту.

• Яблуко (печене ) і банан.

Каші дитячі: починати слід з безглютенових – кукурудзяна, гречана, вівсяна, пшенична, рисова, після 8 місяців можна пробувати глютенові (наприклад, мультизлакові).
Манну кашу, не звертаючи уваги на те, що в народі вона називається «Дитячою», дітям віком до одного року давати в їжу не  слід.

• Оливкову олію (починаючи з 1/4 чайної ложки і доходимо до 1 чайної ложки) – можна додавати в овочі і в каші.

• Яйця перепелячі: до року слід давати дітям тільки жовток (починаємо з 1/8 в день, поступово збільшуючи: 1/4-1/2- цілий жовток), після року можна давати і білок.

• М’ясо (з 8 місяців) – кроляче, індичаче, перепеляче.

• Риба (з 10-11 місяців) – найкраще судак.

У разі, якщо ви вибираєте початком прикорм з овочів, їх слід вводити в наступному порядку:

• Овочеве пюре (кабачок, картопля, цвітна капуста, брокколі, морква, зелень, буряк (з 8 місяців), гарбуз (з 8 місяців), баклажан (з 10 місяців). Після року можна пробувати також брюссельську капусту.

• Каші .

• Оливкова олія .

• Перепеляче яйце.

• Кисломолочні продукти (сирок, йогурт, кефір).

• М’ясо .

• Риба .

Якщо початок введення прикорму припадає на літо, то після введення основного прикорму можна поступово пробувати сирі сезонні овочі та фрукти (не червоні), але будьте з ними досить обережними, щоб не викликати у малюка алергічних реакцій, та проконсультуйтесь попередньо у лікаря-педіатра.

Дитячий посуд є однією з складових правильного введення прикорму. Для правильної організації прикорму слід придбати 1-2 глибоких тарілочки, дитячу ложечку і 1-2 поїльники з м’яким носиком (для води та компоту). Весь має бути виготовленим зі спеціального харчового пластику і обов’язково мати сертифікати якості.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк