Малюк від 0 до 1 року

Тривоги молодої мами

«Дитина нічого не їсть!»

 

На думку фахівців, самим достеменним і головним критерієм нестачі харчування є вага малюка. Тому, якщо Ваш малюк стабільно набирає вагу – приблизно ≥ 600 г на місяць, то проблем з харчуванням у малюка насправді немає. При цьому також необхідно зважати на те, що якщо приріст ваги малюка не вписується в норми ВООЗ, але, в той же час, малюк рухливий, бадьорий, спокійний і задоволений, то острах «нічого не їсть!» теж не має під собою реальних підстав .

Потрібно знати і пам’ятати також і про те, що потреба в їжі – це безумовний рефлекс. А тому терпіти голод не вміє жодна дитина, значить – невеликі порції, що так лякають вас, малюка влаштовують.

Щодо того,що харчування малими порціями, декілька разів на день вкрай незручне для батьків, то потрібно з цим рахуватись, адже це теж один із різновидів норми. А для деяких дітей таке харчування – це єдино прийнятний варіант. Шлунково-кишковий тракт таких дітей за один раз не може справлятися з великими порціями.

Порушення в прийомі їжі малюком та їх можливі причини:

Малюк «зригує» відразу ж після прийому їжі, то основними причинами цього можуть бути:

неправильне прикладання до грудей, внаслідок чого малюк наковтався повітря замість молока;

йому не подобається їжа – крихітка теж має право на нелюбимі продукти, навіть якщо вони корисн;.

у нього проблеми з ШКТ.

Малюк «зригує» через годину після прийому їжі – він, зазвичай, має проблеми з ШКТ.

Малюк відмовляється від грудей (пляшечки), особливо на тлі підвищення температури:

стоматит;

пієлонефрит;

інтоксикація;

інші інфекції.

Малюк став менше Їсти

зміна погоди і перепади температурного режиму.

передменструальні і менструальні дні у мами ( змінюється смак молока);

глистна інвазія..

Малюк їсть за двох, а його вага і зріст нижче допустимого мінімуму:

недолік гормонів росту;

можливі вади серця..

 

Швидке або повільне заростання джерельця

 

В ідеалі джерельце на голові малюка повністю заростає до 12-16 місяців. Більш раннє або пізнє закриття джерельця теж може бути варіантом норми. Але тільки за умови, якщо малюк не відстає в психофізичному розвитку, не капризує, а окружність голови відповідає нормам (збільшується на 1 см щомісяця до шестимісячного віку та на 0,5см – до 1 року).

Можливі причини завчасного заростання джерельця:

від народження малюк мав джерельце маленьких розмірів – не більше 1х1 см – (що в даному випадку є різновидом норми);

можливий надлишок вітаміну Д і кальцію в материнському молоці або раціоні харчування малюка.

Можливі причини уповільненого заростання джерельця:

нестача вітаміну Д і кальцію;

рахіт (особливо на тлі приплюснутої потилиці ті облисіння);

підвищення внутрішньочерепного тиску.

В такому разі обов’язково потрібно звернутись до лікаря.

 

Спить вдень усього 30 хвилин

 

Спочатку батькам потрібно згадати якими вони були в ранньому дитинстві (запитати своїх батьків, старших брата або сестру). Якщо вони самі були надто рухливими, то очікувати їм на посидючість дитини досить важко.

Ще у малюків, практично завжди працює наступна закономірність: чим частіше малюк їсть, тим менш тривалим буде денний сон, і навпаки. Такими є особливості вегетативної та нервової систем даної дитини.

Мало спить і хворіє не рідше разу на місяць

Це,зазвичай, означає, що нервова система малюка не справляється з навантаженнями. Причиною цього можуть бути:

пологова травма – значить потрібна консультація дитячого невролога;

нездоровий психологічний клімат у сім’ї або нервозність мами;

в розпорядку дня малюка мало часу відведено для прогулянок на повітрі (мінімум – 2:00).

 

Просинається, схоплюється і відразу до грудей, хоча перед сном годувала.

 

Можливі причини:

психологічна залежність від матері;

часті (більше двох разів) прикладання до грудей посеред ночі у діток після 7-8 місяців.

В такому разі потрібно переглянути своє ставлення до малюка, адже ви заповнили собою все його життя і самі провокуєте своїми надуманими страхами за нього на хворобливу прихильність до вас.

Вам потрібно пам’ятати, що наразі відбувається закладка світогляду малюка, виділяйте час, протягом якого малюк буде перебувати і гратись виключно сам, так у нього з’явиться впевненість в тому, що самостійне життя зовсім не страшне, а цікаве.

 

Горщик «минає десятою дорогою»

 

Позиви до туалету малюк починає розпізнавати тільки у віці близько до півтора років (плюс-мінус пару місяців, а найчастіше – не раніше двох років). Тому батьківські спроби навчити його ходити на горщик відразу ж, як тільки малюк почне сидіти – це з області дресури. Можна постійно намагатись спіймати малюка під час спроби «накласти в штани», але від цього його ставлення до туалету більш свідомим не стане. Тому починайте привчати малюка «ходити» на горщик лише тоді, коли побачите, що малюк свідомо реагує на інші ваші прохання. Хваліть малюка за кожен позитивний «похід» і вказуйте на негативні результати «походів», але не сваріть, тим більш, не карайте за промахи (просто пояснюйте). Тільки так малюк буде здатним зрозуміти, що таке добре і що таке погано. При цьому потрібно враховувати, що чим більше ви будете дотримуватись режиму харчування малюка, сон і прогулянки, тим простіше буде привчити дитину і до горщика.

«Ходить» в штани або повз горщик навіть після 1,5 року

Для цього може існувати кілька причин.

Перша: недостатній рівень інтелектуального розвитку, що може бути нормою для даної дитини – достовірно це може визначити тільки педіатр. Але збільшити кількість розвиваючих ігор в розпорядку дня малюка буде зовсім не зайвим.

Друга можлива причина: ви створюєте психологічний, а ще гірше – фізичний тиск на дитину, перетворюючи відправлення природних потреб у дресуру, внаслідок чого у дитини  виникає стрес і як наслідок – несприйняття і відторгнення дитиною «походів» на горщик.

Третя: можливі проблеми з ШКТ у малюка.

Четверта: на горщику сила-силенна брязкалець та іншої розважальної атрибутики, внаслідок чого . дитина сприймає горщик як чергову іграшку, а не як допоміжний атрибут у відправленні природних потреб.

 

 «Нас замучили закрепи»

 

Нормальна кількість випорожнень кишковика для малюка на грудному вигодовуванні – 4-5 разів, для малюка,який знаходиться на штучному вигодовуванні – один-два рази на день ,

Закрепом можна вважати затримку випорожнень кишковика для «штучника», що триває більше двох днів, для малюка на грудному вигодовуванні – більше трьох днів

Причини закрепів можуть бути дуже різні: від проблеми з ШКТ до дисбактеріозу; браку рідини в організмі, глистяної інвазії тощо. У всякому разі, потрібно обов’язково проконсультувати малюка гастроентеролога, який, у разі необхідності, призначить необхідне обстеження та аналізи.

 

 «Дитина пітніє під час сну»

 

Зазвичай і найчастіше це викликане недотриманням температурного режиму в кімнаті, де спить малюк (норма – не більше 22°С) або надлишком одягу на дитині, рідше – генетичною особливістю (« сонна» пітливість була у батьків).

Але, в той же час не виключені більш серйозні причини.

Пітливість, що супроводжується блідістю шкіри та субфебрильною температурою (до 37,5°С) може свідчити за наявність захворювання на ГРВІ,  туберкульоз.

Пітливість, що супроводжується алергією (при цьому до раціону харчування дитини не вводилися нові продукти), закрепом/проносом (не разовим, а кілька днів поспіль) може свідчити за наявність

глистової інвазії.

Пітливість, що супроводжується блювотою, а малюк схоплюється під час сну від найменшого шурхоту може свідчити на користь ацетонемічного синдрому а також за наявність рахіту.

 

 «Малюк постійно кричить – це значить, що я недолуга мати!»

 

До тих пір, поки дитина не навчиться говорити плач є головною мовою, на якій він спілкується з дорослими. І застосовує його малюк може не тільки в негативних ситуаціях (голод, мокрі підгузки  під час хвороби). Необхідно пам’ятати, що у немовлят нервова система ще не зовсім зріла. Тому до трьох місяців вони можуть плакати, випліскуючи і позитивні і негативні емоції, з якими не в змозі впоратися. Головна ознака плачу такого роду – він відбувається щодня в один і той же час. Але бувають і інші обставини.

Малюк плаче, вигинаючись дугою

Основна причина такого плачу – кольки в животі. Щоб уникнути кольок частіше викладайте малюка на живіт, проводьте зарядку у вигляді згинання і притискання ніжок до живота  кладіть на животик теплу пелюшку, застосовуйте газовивідну трубочку, а також не забувайте за дотриманням певного харчового раціону для матері-годувальниці. Відносно застосування аптечних препаратів для зменшення кольок, то, перед їх застосуванням порадьтесь з лікарем.

Малюк плаче і не  заспокоюється на руках – неправильне прикладання до грудей, незадовільний смоктальний рефлекс (потрібно правильно і частіше прикладати до грудей), «штучникам» не обхідно запропонувати соску з дірочкою поменше – тоді суміш малюк буде висмоктувати суміш з пляшечки протягом більш тривалого часу.

Малюк кричить, коли його спускають з рук

Це діє так названий «синдром бабусі», коли дитину практично привчають жити на руках (намагайтесь відучити від цього як малюка, так і дорослих).

Малюк кричить, капризує і не допомагають ні материнські руки, ні годування, ні препарати від кольок в животі – така поведінка дитини може бути викликана її перезбудженням (в такому разі необхідно, за годину-півтори перед сном, виключити візити гостей та активні рухливі ігри) або першими проявами захворювання дитини (отит тощо). В такому разі не слід затягувати час з візитом до лікаря.

 

Жалість і виховання. Жаліти чи не жаліти дитину?

 

Багато матерів не знають, як поводитися, коли дитина впала: жаліти її чи ні. Погляд психологів є однозначним – жаліти. Побудовані таким чином особистісні відношення матері і дитини будуть виробляти у дитини здорове ставлення до труднощів – вона вже в ранньому віці починає розуміти, що все в житті має свої рішення. Крім того, відчуваючи підтримку дорослих, малюк не буде боятися пізнавати світ, що загрожує забоями. Разом з тим необхідно пояснювати малюку, що наступного разу, щоб уникнути травми, краще вчинити не так, а, наприклад, ось так – як наслідок, дитина буде вчитися розуміти, що життя складається з причинно-наслідкових зв’язків і що багато чого залежить від його особистого вибору і рішення. Пояснювати це потрібно не тільки одно-дворічним дітям – діти будь-якого віку здатні прекрасно сприймати інформацію на інтонаційному рівні.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.