Малюк від 0 до 1 року

Який стан джерельця повинен турбувати батьків?

Природа підготувала організм дитини до процесу пологів, забезпечивши його еластичними кісточками черепа і з’єднавши їх між собою природними амортизаторами. Ними виявляються ділянки кісток черепа в місцях з’єднання, які не костеніють до моменту пологів і представлені як і раніше пластинками перетинчастої тканини. Їх називають джерельця. Завдяки джерельцям головка новонародженого, проходячи пологовими шляхами, може змінювати свою форму. Це полегшує пологи для мами і малюка. Майже у всіх новонароджених голівка буває дещо неправильної форми, але це не повинно лякати батьків, вона прийме звичну форму вже через декілька днів.

Мозок у новонародженого виростає протягом першого року життя дуже швидко. Саме завдяки еластичності джерельця забезпечується необхідний простір для його зростання. Також джерельце новонародженого бере активну участь у терморегуляції мозкових оболонок. Якщо температура тіла малюка підвищується, то саме через мембрану великого тім’ячка відбувається природне охолодження, цим самим забезпечуючи захист від негативної течії хвороби.

Велике джерельце або «м’яке тім’я» має ромбоподібну форму, розміром близько 2х2 см і розташоване прямо на маківці дитини. По мірі підростання кісток черепа, джерельце поступово закривається до однорічного віку, однак цей процес у різних дітей відбувається по-різному, у багатьох він може тривати до півтора років. Батьків не повинно це турбувати, якщо всі інші показники розвитку малюка в нормі. Крім великого джерельця, на потилиці новонародженого розташовується мале джерельце розміром менше 1 см. У більшості новонароджених мале джерельце вже закрите на момент народження, промацується воно в основному у недоношених діточок. Якщо ж мале джерельце після народженні все-таки виявляється, то турбуватися з цього приводу теж не слід. Воно повністю закриється протягом двох-трьох місяців життя малюка.

Велике джерельце у здорової дитини виглядає як пульсуюча злегка запала або трохи опукла ділянка шкіри голови ромбовидної форми. Недосвідчені батьки часто бояться торкатися до джерельця, насправді обережне промацування не може завдати ніякої шкоди малюку. Незважаючи на те, що джерельце досить м’яке, його надійно захищає щільна мембрана.

Лікарі під час огляду дітей першого року життя зазвичай дивляться на розміри великого тім’ячка, його відповідність віку і загальному розвитку дитини. Занадто пізнє або раннє заростання джерельця дозволяє лікарям запідозрити ту чи іншу патологію. Занадто раннє закриття джерельця говорить про те, що під час вагітності мама занадто захопилася багатими кальцієм молочними продуктами і полівітамінами. В результаті підвищеного фосфорно-кальцієвого обміну джерельце у малюка мале і швидко закривається.

Надмірно раннє закриття джерельця є одним з ознак краніостенозу або малої величини черепа. А внаслідок підвищеного внутрішньочерепного тиску може спостерігатися розбіжність країв вже зарослого черепа. Також раннє закриття джерельця впливає на розвиток мозку, обмежуючи його в обсязі росту. У разі недостатнього вмісту в організмі кальцію відбувається більш пізнє закриття джерельця. Якщо нестача кальцію в організмі пов’язана з недостатнім надходженням вітаміну Д, то це може стати причиною розвитку рахіту. Малюк, хворий на рахіт, росте дуже слабким, він погано спить і рясно потіє. В подальшому може статися викривлення ніжок і потиличне облисіння.

Розмір великого тім’ячка підчас народження може свідчити щодо патології розвитку дитини в результаті кисневого голодування плоду під час вагітності і пологових травм, після перенесених інфекційних захворювань. Також, джерельце величиною більше норми буває у дітей з неправильним обміном речовин, з недостатньою функцією щитовидної залози, у недоношених дітей та дітей з іншими патологіями розвитку.

Зміна зовнішнього вигляду джерельця також може вказувати на низку захворювань.

Запале джерельце спостерігається у дитини при зневодненні організму на тлі температури і багаторазової блювоти, постійного проносу. У разі виявлення запалого джерельця необхідно дитині давати багато пиття і обов’язково звернутись до лікаря з метою проведення обстеження дитини фахівцями та своєчасного призначення лікування хвороби. Якщо ж джерельце випирає, то найчастіше це свідчить за підвищений внутрішньочерепний тиск, менінгіт або інші хвороби мозку. У разі якщо вибухання джерельця виникло внаслідок черепно-мозкової травми дитини, слід відразу звернутись до лікаря.

Під час купання батьки можуть сміливо мити голову дитини, не боячись промокання джерельця. Але, занурювати новонародженого у воду з головою, якщо джерельце має досить великі розміри, не рекомендується, тому що під час занурення у воду через велике джерельце на мозок впливає різниця атмосферного і підводного тиску.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.