Ваш малюк народився. Тепер він у ваших рідних обіймах. І одне з найголовніших питань, яке турбує батьків: аби дитина не була голодна. На цьому питанні побудовано багато міфів та навіть шкідливих рекомендацій. Але досконалий жіночий організм про все подбав. Коли починає вироблятися молозиво, в чому його цінність для немовля?
Про це нам детально розповідає Ірина Ігорівна Лазо, консультант з лактації, лікар акушер-гінеколог Перинатального центру м. Києва.
– Ірино Ігорівно, чому саме еліксир? Та коли молозиво починає вироблятися у жінки?
– Молозиво починає вироблятися у жінки вже під час вагітності, а його цілющі властивості надають малюку унікальний захист від інфекцій в перші дні після народження.
– Що варто знати про молозиво?
– Молозива небагато в порівнянні зі зрілим молоком: об’єм молозива – 10-30 мл на добу. Уявити складно, що цього може бути достатньо. Але тут варто знати, що об’єм шлунку новонародженого також крихітний, тому засмучуватись, що дитинка не наїдається, не варто. Навпаки: великий об’єм харчування на даному етапі може бути шкідливим. Материнське молозиво виробляється в перші дні після народження дитини. Через 2-4 дні груди жінки наповнюються молоком. Але для того, щоб молока прибуло достатньо і вчасно, необхідно дотримуватися правил годування на вимогу дитини й не обмежувати час годування.
– Які корисні речовини містить молозиво?
– Концентрація білків у молозиві втричі більша, ніж у молоці. Цей факт може налякати батьків, які розуміють, що для перетравлювання білка необхідні значні ресурси травних залоз. Але цей білок є дуже дрібним і пристосованим до легкого засвоєння, навіть не до кінця зрілої травної системи малюка. Також воно відрізняється за кольором: може бути жовтуватим або більш жовтогарячим. Такий колір молозиву дає бета-каротин. Це попередник вітаміну А, який є потужним адаптогеном та імуностимулятором. Молозиво є концентратом імуноглобулінів, які так необхідні малюку для захисту в новому для нього середовищі. Серед них незамінні й рідкісні IgA, які захищають вразливі слизові дитини, а значить і готують до вживання та перетравлювання молока. Воно має м’який послаблюваний ефект. Це дає можливість дитинці краще позбавлятися зайвого білірубіну, який добре виводиться травною системою, а у великій кількості може призвести до патологічної жовтухи. Низка корисних речовин молозива активується і починає свою роботу лише у характерному для шлунку новонародженого кислому середовищі. Серед них i IgA, і глікани, і протипухлинні речовини. Саме тому важливо, щоб специфічне середовище шлунку не зазнавало змін внаслідок вживання штучних замінників молока.
– Чи є вода у молозиві?
– Вміст води в молозиві зовсім низький. Цей факт також напряму пов’язаний із розвитком системи виведення новонародженого. Адже нирки дитини у перші дні ще не готові виводити багато рідини. Їм для адаптації необхідно кілька днів. Натомість внутрішньоутробного запасу рідини у тілі дитині наразі вистачає, щоб прожити ці дні без дефіциту.
– Отже, можна не боятися, що немовля буде голодним?
– Так, вкрай важливо, щоб першою їжею немовляти було саме мамине молозиво. І тепер ви озброєні проти зайвих прагнень нагодувати дитину, якщо для цього немає медичних показань. Годуйте дитинку якомога частіше у подальші дні, адже через декілька діб організм малюка дозріває, щоб отримувати більші об’єми. Тож і в грудях починає продукуватися “перехідне молоко”. І в цей час починає налагоджуватися система “попиту-пропозиції” між дитинкою і маминими грудьми. Тож не відмовляйте дитинці у прикладаннях, годуйте часто, впевнено і з радістю!
Якщо у Вас залишилися запитання – пишіть їх у коментарях до статті, будемо раді Вам допомогти.
Додати коментар