Поради лікарів

Грип та ГРВІ: найпростіша інструкція

Поради від лікаря Комаровського

Детальна інструкція крок за кроком пояснює, що робити у випадку захворювання, і нагадує, як його уникнути.

Запам’ятайте найголовніше: тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Це грип сезонний, свинячий, слонячий, пандемічний, це взагалі не грип — це не важливо. Важливо лише те, що це вірус, що він передається повітряно-крапельним шляхом і що він вражає органи дихання.

Профілактика грипу

Якщо ви (ваша дитина) зустрінетеся з вірусом, а у вас немає в крові захисних антитіл, ви захворієте. Антитіла з’являться в одному з двох випадків: або ви перехворієте, або ви зробите щеплення Прищепившись, ви не захистите себе від вірусів, а тільки від вірусу грипу.

1. Маєте матеріальну можливість прищепитися (прищепити дитя) і змогли дістати вакцину — щеплюйтесь, але за умови, що для вакцинації не треба буде сидіти в такій натовпі в поліклініці. Наявні вакцини захищають від усіх актуальних у цьому році варіантів вірусу грипу.

2. Ніяких ліків та «народних засобів» з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто ніяка цибуля, ніякий часник, ніяка горілка і ніякі проковтнуті вами або засунуті в дитя таблетки не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Все, за чим ви убиваєтесь в аптеках, всі ці нібито противірусні засоби, нібито стимулятори інтерфероноутворення, стимулятори імунітету і страшенно корисні вітаміни — все це ліки з недоведеною ефективністю, ліки, що задовольняють головну ментальну потребу українця — «треба щось робити». Основна користь всіх цих ліків — психотерапія. Ви вірите, вам допомагає — я радий за вас, тільки не треба штурмувати аптеки-воно того не варте.

3. Джерело вірусу — людина і тільки людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету — мудро!

4. Маска. Корисна штука, але не панацея. Бажано бачити її на хворому, якщо поряд здорові: вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом. Здоровій дюдині маска не потрібна.

5. Руки хворого — джерело вірусу не менш значуще, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навколо, ви торкаєтеся цього всього рукою, — здрастуй, ГРВІ. Не чіпайте свого обличчя. Мийте руки, часто, багато, постійно носіть із собою вологі дезинфікуючі гігієнічні серветки, мийте, тріть, не лінуйтеся! Вчіться самі і вчіть дітей, якщо вже немає хустки, кашляти-чхати не в долоньку, а в лікоть. Начальники! Офіційним наказом введіть у підлеглих вам колективах заборону на рукостискання. Користуйтеся кредитними картками. Паперові гроші — джерело поширення вірусів.

6. Повітря!!! Вірусні частинки годинами зберігають свою активність в сухому теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і рухомому. Гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально. У цьому аспекті, якщо вже ви вийшли погуляти, то не треба показового ходіння в масці по вулицях. Вже краще подихайте свіжим повітрям. Оптимальні параметри повітря в приміщенні — температура близько 20°С, вологість 50-70%. Обов’язково часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. Будь-яка система опалення сушить повітря. Мийте підлогу. Включайте зволожувачі повітря. Наполегливо вимагайте зволоження повітря і провітрювання приміщень у дитячих колективах. Краще тепліше одягніться, але не вмикайте додаткових обігрівачів.

7. Стан слизових оболонок!!! У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету — захисту слизових оболонок. Якщо слиз і слизові оболонки пересихають — робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар’єр ослабленого місцевого імунітету, і людина захворює при контакті з вірусом з багато разів більшою мірою вірогідності.

Головний ворог місцевого імунітету — сухе повітря, а також ліки, здатні висушувати слизові оболонки. Оскільки ви не знаєте, які це ліки (а це деякі протиалергічні і майже всі так звані «об’єднані протизастудні засоби»), так краще не експериментувати в принципі.

Зволожуйте слизові оболонки! Елементарно: 1 чайна ложка звичайної кухонної солі на 1 літр кип’яченої води. Заливаєте в будь-якій флакон-пшикалку (наприклад, з-під судинозвужувальних крапель) і регулярно пшикаєте в ніс (чим сухіше, чим більше народу навколо — тим частіше, хоч кожні 10 хвилин). Для тієї ж мети можна купити в аптеці фізіологічний розчин або готові сольові розчини для введення в носові ходи: салін, аква маріс, хумер, марімер, носоль і т. д. Головне — не шкодуйте! Капайте, пшикайте, особливо тоді, коли з дому (з сухого приміщення) ви йдете туди, де багато людей, особливо якщо ви сидите в коридорі поліклініки. Вищезазначеним сольовим розчином регулярно полоскати рот.

Лікування грипу.

Фактично єдиним препаратом, здатним зруйнувати вірус грипу, є озельтамівір, комерційне ім’я — таміфлю. Теоретично є ще одні ліки (занамівір), але воно використовується лише інгаляційно, та й шансів побачити його в нашій країні небагато.

Таміфлю реально руйнує вірус, блокуючи білок нейрамінідазу (ту саму N в назві H1N1).

Таміфлю не їдять усі підряд при будь-якому чханні. Це і недешево, і побічних явищ багато, та й сенсу не має. Таміфлю використовують тоді, коли хвороба протікає важко (ознаки важкого ГРВІ лікарі знають) або коли навіть легко захворює людина з групи ризику-люди похилого віку, астматики, діабетики (хто належить до груп ризику, лікарі теж знають). Сутність: якщо показане таміфлю, то показано як мінімум спостереження лікаря і, як правило, госпіталізація. Не дивно, що з максимально можливою вірогідністю таміфлю, що надходить до нашої країни, розподілятиметься по стаціонарах, а не по аптеках (хоча все може бути).

Ефективність при ГРВІ і грипі інших противірусних засобів вельми сумнівна (це саме дипломатичне з доступних визначень).

Лікування ГРВІ взагалі і грипу зокрема — це не ковтання пігулок! Це створення таких умов, щоб організм легко з вірусом впорався.

Правила лікування грипу

1. Тепло одягнутися, але в кімнаті прохолодно і волого. Температура 18-20 °С (краще ніж 16-22), вологість 50-70% (80 краще, ніж 30). Мити підлогу, зволожувати, провітрювати.

2. Категорично не змушувати їсти. Якщо просить (якщо хочеться) — легка, вуглеводна, рідка їжа.

3. Пити (поїти). Пити (поїти). Пити (поїти)!!! Температура рідини повинна дорівнювати температурі тіла. Пити багато. Компоти, морси, чай (у чай дрібно порізати яблучко), відвари родзинок, кураги. Якщо малюк перебирає — це буду, а це ні — хай п’є що завгодно, лише б пив. Ідеально для пиття — готові розчини для пероральної регідратації. Продаються в аптеках і повинні там бути: регідрон, хумана електроліт, гастроліт, нормогидрон тощо. Купуйте, розчиняйте за інструкцією, напувайте.

4. У ніс часто закапувати сольові розчини.

5. Всі «відволікаючі процедури» (банки, гірчичники, розмазування по тілу жиру нещасних тварин — кіз, борсуків і т. д.) — класичний совковий садизм і знову-таки психотерапія (треба щось робити). Парити дітям ноги (доливаючи окріп в тазик), робити парові інгаляції над чайником або каструлькою, розтирати дітей спиртовмісними рідинами — божевільний батьківський бандитизм.

6. Якщо надумали боротися з високою температурою — тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин. Головна біда в тому, що тепло одягти, зволожити, провітрити, не пхати їжу і напоїти — це по-нашенськи називається «не лікувати», а «лікувати» — це послати тата в аптеку…

7. У разі ураження верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні — вони тільки підсилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) не мають до самолікування ніякого стосунку. Ліки пригнічують кашель (в інструкції написано «протикашльову дію») категорично не можна»!!!

8. Протиалергійні засоби не мають до лікування ГРВІ ніякого відношення.

9. Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.

10. Всі інтерферони для місцевого застосування і для ковтання всередину — ліки з недоведеною ефективністю або «ліки» з доведеною неефективністю.

11. Гомеопатія — це не лікування травами, а лікування зарядженою водою. Безпечно. Психотерапія (треба щось робити).

 

Коли потрібен лікар?

Завжди!!! Але це нереально. Тому перераховуємо ситуації, коли лікар потрібний обов’язково.

• відсутність поліпшень на четвертий день хвороби;

• підвищена температура тіла на сьомий день хвороби;• погіршення після поліпшення;

• виражена тяжкість стану при помірних симптомах ГРВІ;

• поява ізольовано або в поєднанні: блідості шкіри; спраги, задишки, інтенсивного болю, гнійних виділень;

• посилення кашлю, зниження його продуктивності; глибокий вдих призводить до нападу кашлю;

• при підвищенні температури тіла не допомагають, практично не допомагають або дуже ненадовго допомагають парацетамол та ібупрофен.

Лікар потрібний обов’язково і терміново

• втрата свідомості;

• судоми;

• ознаки дихальної недостатності (утруднене дихання, задишка, відчуття браку повітря);

• інтенсивний біль де завгодно;

• навіть помірний біль в горлі за відсутності нежиті (біль у горлі + сухий ніс — це найчастіше симптом ангіни, яка вимагає лікаря і антибіотика);

• навіть помірний головний біль у поєднанні з блювотою;

• набряклість шиї;

• сип, яка не зникає при натисканні на неї;

• температура тіла вище 39 °С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижуючих засобів;

• будь-яке підвищення температури тіла у поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.

Оригінал доступний: http://www.rbc.ua/styler/zhizn/gripp-orvi-poshagovaya-instruktsiya-chaynikov-1453057823.html

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.