Незважаючи на те, що, за офіційними даними, епідемічний поріг в Україні на сьогоднішній день не перевищений, десятки смертей внаслідок захворювання грипом повергли в жах більшу частину населення країни. Школи у багатьох містах закриті на карантин. Чому так всі бояться саме грипу?
Штам грипу в цьому році схожий з вірусом H1N1, так званим “свинячим”, який «бушував» у 2010-му. Хвороба протікає важко, з високою температурою тіла, яка часом сягає 40 градусів і тримається протягом 3-5 діб; вираженим ознобом; сильною слабкістю; болем у горлі і нежитем; “гавкаючим” кашлем.
Якщо Ви або дитина відчули погіршення самопочуття (ломота, підвищення температури тіла, першіння в горлі, кашель, головний біль, нежить), залишайтеся вдома, дотримуйтесь постільного та питного режиму (температура напоїв повинна відповідати температурі тіла хворого) і обов’язково викличте лікаря. Лікар призначить курс підходящої Вам або дітям противірусної терапії. Адже не так страшний сам грип, як його ускладнення.
Звичайно, захворювання краще попередити, а не лікувати. Згідно з рекомендаціями ВООЗ, найбільш доцільним методом профілактики грипу є вакцинація. Між тим, наразі проведення масової вакцинації ускладнюється певними обмеженнями — гострий період захворювання, можливість виникнення індивідуальних алергічних реакцій, побічні ефекти. До того ж щеплення можуть виявитися неефективними через неточність епідемічного прогнозу, вікових особливостей імунної системи, а також несвоєчасного проведення. Існує також ризик виникнення ускладнень у вакцинованого людини.
Але є інші методи профілактики захворювання на грип та інші ГРВІ. Це дотримання елементарних правил гігієни; запобігання переохолодження в холодну пору року; збалансоване харчування і вживання вітамінних комплексів, пробіотиків; регулярне провітрювання та дезінфекція приміщень, зволоження повітря; уникнення місць великого скупчення людей; виключення контакту з хворими людьми.
Основна роль у боротьбі людського організму із збудниками інфекційних захворювань відводиться неспецифічному імунітету, точніше, збереженню його нормального рівня в період сезонних епідемій ГРВІ та грипу. Неспецифічний імунітет – це вироблення організмом захисних білків (інтерферонів). У разі тих чи інших несприятливих умов (алергічних, аутоімунних, інфекційних і хронічних вірусних захворювань, стресу тощо) кількість цих захисних білків може знижуватися, і тоді організму складно протистояти таким вірусних інфекцій як грип.