Поради лікарів

Правила дитячого харчування влітку

З настанням літньої пори року звичний життєвий устрій міняється, адже літо – це відпочинок, це  дача, моря або річка, пляж і сонце, а разом з цим змінюється інтенсивність обмінних процесів, трансформуються смакові переваги, змінюється апетит. Діти починають відмовлятися від звичних обідів і вечерь, переходячи на більш легке харчування, а батьки починають хвилюватись – чи вистачає їх дитині з’їденого та випитого. Особливо чуттєвим постає питання харчування дітей перших трьох років, адже їх система їх травлення ще дуже чутлива до різких змін.

Ми пропонуємо декілька порад з організації харчування малюка влітку.

 

Порада перша – змінити звичне меню

Обмін речовин влітку змінюється за рахунок підвищення зовнішньої температури і калорії витрачаються не на підтримання температури тіла, а на його охолодження. Внаслідок того, що діти зазвичай дуже рухливі, обмін речовин у них іде особливо інтенсивно, втрачаються великі кількості води з випаровуванням вологи з поверхні тіла, а разом з нею і солей. До того ж, не треба забувати, що дитині потрібні ще і білки для побудови тіла, в середньому близько 4 грами на кілограм маси тіла, особливо тваринного походження.

Але в спекотну погоду діти відмовляються від звичних блюд з м’ясних продуктів, тому необхідно підібрати їм гідну заміну. Навіть якщо дитина відмовляється зовсім або неохоче їсть м’ясо її білкові резерви можна поповнити за рахунок більш активного споживання молока і молочних продукти, що стануть джерелом повноцінних білків, особливо, якщо до  них додати жовток яйця, сир.

Жири влітку активно беруть участь в захисті шкіри від шкідливого впливу ультрафіолету, допомагають синтезу вітаміну Д2 і Д3, дають почуття ситості і енергію. Саме тому, не зважаючи на спеку, в раціоні дитини має бути досить жирів, причому доля рослинних жирів в загальному відсотку значно зростає – зазвичай це рослинні олії в якості заправки салатів, овочевих рагу. Жири містяться і в молочних продуктах, саме тому влітку, для достатнього отримання дитиною тваринних жирів, їй не потрібно давати знежирені молочні продукти.

А от надлишок вуглеводів, напроти, влітку не буде корисним, особливо якщо дитині отримує їх за рахунок тістечок, булочок, різних солодощів. Внаслідок цього, за рахунок змін у процесі обміну речовин, у дитини буде виникати білково-вітамінний дефіцит. Вуглеводи влітку повинні бути присутніми в раціоні дитини, але переважна їх кількість повинна припадати на частку складних вуглеводів – крохмалю(з каш) і глікогену(з субпродуктів). А кондитерський цукор (цукерки, печиво, тістечка тощо) потрібно звести до мінімуму, його з успіхом можуть замінити солодкі ягоди і фрукти та овочі. Саме свіжі фрукти і овочі, ягоди в щоденному раціоні дітей стануть джерелом вітамінів, витрата яких в період літньої спеки різко підвищується. В середньому дитині у віці до півтора років потрібно з’їдати до 250 г, а  у віці до трьох років  до 300 г свіжих ягід, фруктів та овочів.

Порада друга – змінити розподіл калорійності раціону.

На спекотну пору прийом більш калорійних і ситних страв ліпше перенести на ті години дня, коли спека не так відчутна, тобто, на ранкові або пізні вечірні години, коли дитячий організм зможе без зусиль переварити ситу їду. Розподіл приблизно такий: ранок – круп’яне, м’ясне або рибне блюдо; на другий сніданок – молочне і булочку, печиво; в саму спеку, на обід – прохолодні кисломолочні блюда (йогурт, кефір, сир) або овочеві або фруктові пюре; після того, як спаде спека,  на вечерю – овочевий або м’ясний суп, каші, овочеві пюре з м’ясом.

На ніч – молоко або кисломолочну продукцію (кефір, йогурт). Протягом дня дитина нехай їсть банани і яблука, а саме основне – дитині треба багато пити рідини.

 

Порада третя – зміна раціону та способів приготування їжі.

Влітку потрібно міняти не тільки усе дитяче харчування, у тому числі і спосіб приготування їжі, щоб їжа засвоювалась якнайкраще. Якщо в раціон малюка тільки мати розпочинає вводити прикорм, влітку краще для цього використовувати продукти не консервовані, а власного приготування, оскільки наявність великої кількості фруктів і овочів це цілком дозволяє. Бажано, за наявності можливості, щоб це було відварювання, приготування на пару або тушкування. Для більш старших дітей можна готувати легкі супчики, але відкладіть на літній час застосування в їжу жарених продуктів, вони важче засвоюються в спекотний період.

Крім того, в спеку продукти швидко псуються. Тому, самим кращим варіантом буде приготування їжі на один прийом, невеликими порціями, щоб залишки їжі не зберігалися. Для дітей дуже важливо щоб продукти зберігали велику частину вітамінів, тому, навіть найменшим рекомендовано поступово вводити до раціону свіжі ягоди і фрукти, бажано ті, що ростуть в даній місцевості. З метою профілактики кишкових інфекцій і гельмінтозів усі фрукти і ягоди перед тим, як дати дітям необхідно ретельно промити в проточній воді, а потім обдати їх окропом

Порада четверта – вибираємо асортимент літніх продуктів дітям.

Батькам, які хочуть урізноманітнити меню малюка за рахунок збільшення переліку делікатесних продуктів, обов’язково необхідно пам’ятати про те, що організм у дитини до трьох років ще дуже незрілий, не усі ферментні системи повністю дозріли, тому переварювання їжі здійснюється ще не повністю. Тому, багато страв, що, зазвичай є в раціоні дорослих влітку, малюкам давати не варто або дещо змінювати їх рецептуру.

Так, наприклад, традиційним блюдом літнього столу вважається окрошка, проте, в її складі є продукти, що їх не бажано вживати дітям. Малюкам, наприклад, не можна вживати в ранньому віці ковбасу, що входить до складу окрошки, оскільки це продукт з великою кількістю консервантів, барвників і іншою хімією, до того ж дуже жирний. Квас, незважаючи на усю свою натуральність, теж не можна віднести до категорії дитячих продуктів. Він є продуктом бродіння, і викликає в кишковику дитини посилення моторики і метеоризм з проносами. Тому окрошку дітям краще усього давати просто овочеву, ковбасу можна замінити відварною курятиною, а квас замінити кефіром або водою, підкисленою лимонною кислотою

Ще одним проблемним питанням харчування влітку є молочні продукти, батькам хочеться потішити своїх малюків і нагодувати смакотою, тому вони пригощають їх морозивом, а до раціону харчування вводять  молочні продукти для дорослих. Але, на жаль, це продукти абсолютно не призначені для маленьких дітей. Морозиво містить швидко засвоювані вуглеводні, багато жиру і штучних добавок, тому дітям слід давати морозиво в невеликих кількостях, до того ж слід вибирати найбільш натуральні його різновиди. Дорослі молочні продукти не адаптовані за жировим і мінеральним компонентами для використання в їжу дітям, тому є надлишковим навантаженням на підшлункову залозу дитини, окрім того, ці продукти є відмінним середовищем для розвитку бактерій, що може призвести до розвитку кишкових інфекцій.

Наступна порада – суворий контроль за якістю продуктів.

Усі продукти для дітей, і не тільки, особливо влітку, коли вони швидко можуть зіпсуватися, необхідно купувати, тільки слідуючи дотриманню санітарних правил. Купуйте молоко і молочні продукти в торгових точках , обладнаних працюючим холодильним обладнанням, де повинна дотримуватись температура від 2 до 4 градусів тепла. Не купуйте молоко і молочні продукти для малюків на ринках і лотках, де немає холодильників, особливо якщо вони розлиті в пластикові пляшки з-під інших продуктів та відсутні санітарні дозволи на їх продаж.

Під час купівлі ретельно перевіряйте терміни придатності продукції і цілісність упаковки, якщо вони викликають у вас сумніви, краще не купувати цей продукт зовсім. У літній час не зберігайте довго відкриті баночки і молочну продукцію навіть в умовах холодильника, адже зміни в продуктах, що є небезпечними для здоров’я малюка, настають на відкритому повітрі вже за годину, в умовах холодильника – за 6-10 годин.

Порада наступна  – гігієнічна.

Основну небезпеку для дітей і дорослих влітку складають кишкові інфекції і глистові інвазії. Основний шлях захворювання на них – це їсти брудними немитими руками, попити води з річки або озера, з’їсти немиті фрукти або овочі тощо. Тому влітку батьки з подвоєною силою повинні стежити за гігієною рук і тіла малюка. Після кожної прогулянки і відвідування туалету необхідно обов’язково вимити дитині руки з милом, умити обличчя. На прогулянці, якщо малюк просить їсти, у разі неможливості вимити руки, користуйтесь вологими гігієнічними серветками. І постарайтеся вибрати для малюка такі продукти, з якими його руки безпосередньо не будуть контактувати – банан в шкірці, печиво в упаковці, тощо. Для зовсім маленьких перед прогулянкою приготуйте їжу в герметично закритій місткості і чисту ложечку.

Якщо малюк ще смокче пустушку, і впустив її, не облизуйте або обтирайте її серветками, щоб дати назад малюкові. Необхідно мати з собою запасну чисту пустушку, а ту, що впала, вдома ретельно промийте і простерилізуйте.

Як ми уже радили вам раніше, усі свіжі фрукти, ягоди і овочі перед тим, як дати їх дітям, ретельно промийте проточною водою з щіточкою, а для дітей до трьох років бажано обдавати ще і окропом(якщо це ягоди) або знімати з великих плодів шкірку.

Достатня розбірливість та розумний підхід до вибору овочів і фруктів – ось наступна порада.

Усі батьки, зважаючи на літню, вітамінну пору року, хочуть наситити дитину всілякими свіжими фруктами, овочами і ягодами. Але, варто пам’ятати, що травний шлях у дітей, особливо до трьох років ще дуже ніжний і недосконалий, тому не можна давати дитині відразу багато свіжих фруктів. Насамперед, якщо ці овочі чи фрукти дитина їсть уперше. Це особливо стосується яскравих або екзотичних фруктів і ягід, у разі їх першого вживання малюком в їжу завжди існує ризик розвитку алергії або харчової непереносимості. Тому, спочатку малюкові потрібно дати на пробу невеликий шматочок або пару ягідок, і почекати добу. Якщо не виникає висипу або неприємних явищ з боку травлення, можна дати трохи більше цього продукту.

При цьому варто пам’ятати, що свіжі фрукти і ягоди можуть стати причиною послаблення кишкових випорожнень, адже вони містять багато фруктових кислот, подразнюючих шлунково-кишковий тракт, і клітковини, що стимулює його перистальтику. Тому необхідно обмежувати кількість свіжих фруктів і ягід, що її з’їдає дитина за один раз – краще дати склянку малини в декілька прийомів, чим дозволити дитині з’їсти її за один присід.

Порада щодо вибору напоїв

Самим найкращим варіантом напою для дитини в спеку є дитяча вода, в якій збалансована кількість солей. До того ж, дитячу воду можна давати дитині пити, не думаючи за її підготовку – вона вже готова до вживання. Якщо ви вибираєте звичайну мінерально-столову воду, вона має бути тільки негазованою. Воду з колодязя або крану необхідно ретельно фільтрувати та кип’ятити.

Спеціальні дитячі гранульовані чаї можна давати дітям раннього віку, в середньому до 2-3 років – вони містять вітаміни і мінерали, легко готуються і приємні на смак. Але такий чай можна давати малюкові не більше 2 разів на день, в ранковий і денний час, причому чай має бути дуже слабким, і бажано без цукру.

Соки, наполовину розбавлені водою, або компоти, зварені з фруктів і ягід з мінімальним додаванням цукру, можна давати в якості питва дитині після року.

Дотримання правильного питного режиму – це ще одна порада для батьків.

Правильно налагоджений питний режим – це підґрунтя того, щоб дитина почувала себе добре. В такому разі не відбуватиметься надмірних втрат рідини з потовиділенням і не настане обезводнення. Напої дітям в спекотну пору ні в якому разі не можна давати холодними, їх необхідно давати прохолодними – приблизно 18-20 градусів, а дітям до року – приблизно 25-27 градусів. Найефективнішим способом тамування спраги є дрібне пиття з розрахунку 50 мл/кг ваги дитини на добу, тобто, в середньому, потрібно кожної години випивати близько третини склянки рідини.

Найправильнішим є досить активне споживання рідини дитиною вранці (випоювання). Це дозволяє створити водний запас в організмі, а ось на час спеки пити треба давати тільки тоді, коли малюк цього захоче, і не давати йому випити відразу надто багато. Корисно пити рідину повільно, дрібними ковточками. Увечері, у міру спаду спеки, можна знову пити активніше.

Якщо дитина під час прогулянки чи перебування на вулиці веде себе досить активно: бігає, стрибає, грає в рухливі ігри –, слід постійно, щопівгодини пропонувати їй трохи попити, адже активна та рухлива дитина з випаровуванням втрачає вологи в два рази більше, ніж за звичайних умов.

Частенько влітку сім’ї з маленькими дітьми вирушають на пікніки, просто на природу або у довготривалі поїздки. Щоб уникнути отруєнь і розладу шлунку під час таких поїздок необхідно правильно організувати харчування, насамперед дітей. Передусім потрібно знати і пам’ятати, що до дітям трьох років продукти, зазвичай вживані дорослими на пікніках – сосиски, шашлики, барбекю, давати не можна. Вони занадто важкі для незміцнілого дитячого організму і можуть викликати розлади травлення.

Для дітей організацію харчування на природі необхідно продумати зарані – якщо це молочні продукти, вони можуть зіпсуватися на жарі, тому їх можна брати з собою тільки за наявності сумки-холодильника. Те ж саме стосується і домашніх блюд. У дорогу краще взяти з собою прості і доступні для вживання продукти – фруктове або овочеве пюре у баночці, соки в пакетиках або пляшках, булочки або печиво, тобто ті, якими можна перекусити легко і просто. Овочі та фрукти теж можна брати з собою, от тільки потрібно їх ретельно вимити ще вдома, а в дорозі не забути вимити дитині руки або протерти їх вологими антисептичними дитячими серветками.

Шановні батьки, якщо Ви будете просто дотримуватись вищезазначених порад, організація харчування малюка літньої спекотної пори не стане для вас проблемою і Ви завжди зможете нагодувати малюка смачно і корисно для його підростаючого організму.


Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.