Поради лікарів

Рак шийки матки

Рак шийки матки сьогодні “помолодшав” – його діагностують навіть у 15-річних дівчат.

Етіологія раку шийки матки

Більше 90% випадків раку шийки матки викликається вірусом папіломи людини (сьогодні на нього хворіють протягом життя більше 2/3 сексуально активних жінок).

Збільшують ризик розвитку раку шийки матки: хламідіоз, ВІЛ-інфекція та багато інших урогенітальних інфекцій, що передаються статевим шляхом. Поштовх захворюванню може дати і недолікована ерозія шийки матки.

Ще один серйозним фактором ризику є раннє статеве життя. У дівчат у віці 14-18 років поверхня шийки матки покрита ніжним залозистим епітелієм, який до 20 років заміняється більш міцним багатошаровим плоскимепітелієм. Заміна епітелію проходить у декілька етапів і, якщо він не травмується під час статевих актів, шийка матки виявляється надійно захищеною. У разі занадто ранніх сексуальних контактів процес зміни епітелію порушується, і на шийці матки розвиваються різні патологічні стани.

Також можуть спровокувати захворювання жорсткі дієти з різким обмеженням овочів і фруктів в раціоні та незахищені статеві контакти з численними партнерами.

Як запідозрити рак шийки матки

Зазвичай, рак шийки матки розвивається поступово, протягом декількох років (хоча зареєстровані і випадки бурхливого перебігу цього захворювання), і спочатку не дає жодних симптомів. За цей час в тканинах шийки матки відбуваються зміни – з’являється дисплазія епітелію, яку можна виявити під час дослідження мазків, взятих із піхвової частини шийки матки, цервікального каналу та заднього склепіння піхви, а також під час гістологічного дослідження тканини, взятої під час вишкребування слизової цервікального каналу. Тому дуже важливо не рідше двох разів на рік відвідувати гінеколога і робити щорічний скринінг. Рак шийки матки, виявлений на ранній стадії, досить успішно лікується.

Слід насторожитися, якщо у вас з’являються кров’янисті виділення під час статевого акту або після нього, а також періодичні кров’янисті виділення, не пов’язані з критичними днями (це вже більш серйозна стадія, на якій починають руйнуватися глибоко розташовані кровоносні капіляри). Одним із симптомів також можуть бути подеколи водянисті виділення, що вказують на руйнування лімфатичних капілярів, прилеглих до епітеліальних шару.

У міру розвитку захворювання виділення стають гнойовидними і смердючими, з’являється біль в області крижів, попереку, внизу живота, у прямій кишці, стегні (частіше лівому), частим стає сечовипускання, розвиваються хронічні цистити, розпочинаються патологічні процеси в кишковику, в тому числі з’являється кров під час дефекації.

Необхідні обстеження у разі раку шийки матки

Крім стандартного огляду гінеколога, взяття мазків та біопсії, лікар може повинен запропонувати вам кольпоскопію (огляд шийки матки при багаторазовому збільшенні), УЗД і комп’ютерну томографію органів малого тазу, внутрішньовенну урографію (для визначення функції нирок), іригоскопію (рентгеноконтрастне дослідження кишковика), рентгенографію грудної клітини і ультразвукова діагностика органів черевної порожнини (для діагностики наявності віддалених метастазів).

Все це дозволить лікареві оцінити ваш стан, стадію захворювання і вибрати найбільш ощадний метод лікування.

Методи лікування раку шийки матки

Обсяг лікування залежить від стадії захворювання, а також від вікової групи пацієнтки. Так, у разі  мікроінвазивного раку шийки матки проводиться органозберігаюче хірургічне втручання, що робить можливим в майбутньому навіть народження дитини. В інших випадках видаляють матку з шийкою, труби і яєчники, верхню третину піхви та інші уражені органи. Операція може бути доповнена променевою і хіміотерапією. Після лікування обов’язково спостереження гінеколога і контрольні взяття мазків кожних три місяці.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.