Після пологів, коли в сім’ї з’являється улюблена дитина (донька чи син) Ви присвячуєте їй усю себе, до останку. Але так все життя продовжуватись не може і одного разу приходить розуміння (або необхідність) того, що вже час повернутись на робоче місце.
Розмаїття думок матерів щодо того, коли ліпше розпочинати трудову діяльність після народження дитини, досить велике. Частина матерів переконана, що робити це потрібно якомога швидше, а частина переконана в тому, що потрібно бути поряд з малюком щонайменше до трьох років, тим паче, що таке їх право закріплене в трудовому законодавстві України.
Такий підхід може залежати і від життєвих обставин.
Передусім, вирішуючи питання виходу матері на роботу, необхідно пам’ятати, що найважливішими для малюка є саме перші 12 місяців життя. Адже саме в перебігу першого року життя у дитини формується її світогляд, формуються базові для подальшого життя принципи взаємовідносин між ним та і навколишнім світом. Посередництвом взаємовідносин в своїй сім’ї з батьками та родичами малюк починає розуміти, наскільки сильно його люблять, у нього ґрунтується розуміння найголовнішого в подальшому житті – наскільки цей новий, оточуюче його навколишнє середовище, заслуговує на його довіру і взаєморозуміння. Цей період життя є надзвичайно важливим як для малюка, так і для його батьків. тому матері зовсім не бажано приступати до роботи в перший рік життя дитини.
Але, якщо так складаються життєві обставини, або Ви самі переконані в тому, що працювати Вам необхідно, пам’ятайте, що відпустку з догляду за дитиною віком до трьох років може оформити чоловік бабуся або дідусь (не пенсійного віку).
Одночасно, плануючи вихід на роботу, потрібно не тільки готувати дитину до тривалої відсутності матері, але і самій психологічно себе готувати, щоб в подальшому у Вас не з’явилось відчуття провини за те, що Ви залишили малюка під наглядом бабусі чи няні, думок про те, що з Вами їй було б краще тощо.
У віці двох років, дитину можна оформити на відвідування дитячого садочка, але це не означає, що Ви можете відразу ж приступити до роботи. Однозначно, матері не варто приступати до роботи, якщо дитина щойно пішла до дитячого садочка. Існує так званий період адаптації, в перебігу якого дитина може хворіти, до того відразу на повний день перебування в дитячому садочку дитину залишати не варто, потрібно впроваджувати відвідування дитячого садочка поступово. Це важливо і в суто психологічному плані.. тому ліпше буде відкласти Вашу появу на робочому місці ще на півроку.
Самим найкращим вирішенням питання стане, якщо рішення вийти з декретної відпустки на роботу Ви приймете не тільки самі, а в колі сім’ї, при чому, підходячи до вирішення цього питання дуже розважливо, зважуючи усі «за» та «проти» того, як Ваш вихід на роботу вплине на малюка. При цьому потрібно обговорювати не тільки сімейне відношення до цього питання, а і відносини в робочому колективі до можливого частої відсутності на робочому місці внаслідок перебування на лікарняному з хворою дитиною – це теж потрібно враховувати.
Додати коментар