Шкіра і вагітність
Народження дитяти — це одна з найважливіших і радісніших подій в житті жінки. Але виношування улюбленого чаду є не просто надзвичайно відповідальним, але і дуже складним процесом.
Саме в цей час майбутня мама подеколи стикається з новими для себе проблемами: шкіра витончується та стає сухішою, підвищується її чутливість, можливі почервоніння, висип, пігментні плями. На животі і грудях з’являються розтяжки, а на стегнах — целюліт.
Які ж процеси відбуваються в жіночому організмі та чи можна мінімізувати їх наслідки? Адже кожна жінка хоче залишатися красивою — і період вагітності не є виключенням. Гормональний фон вагітної жінки, як в принципі і весь її організм, знаходиться в стані постійного стресу. Міняються не лише контури тіла, але й фізіологія шкіри. Шкіра під час вагітності відіграє особливу роль, оскільки унаслідок прискореного обміну речовин вона поглинає більше кисню і виділяє більшу кількість токсинів. Шкіра допомагає шлунково-кишковому тракту і ниркам виконувати їх функцію, що стала інтенсивнішою.
У шкірі в першому триместрі вагітності змінюється баланс естрогену і прогестерону в жіночому організмі, що призводить до порушення водно-ліпідної мантії шкіри. Під впливом підвищеної кількості естрогену зменшується кількість шкірного сала, що виділяється. Тому шкіра стає значно сухішою — аж до того, що міняється її тип — жирна шкіра може стати сухою, а нормальна — надчутливою.
У другому триместрі маля починає активно рости, тому різко зростає вірогідність виникнення розтяжок і целюліту. У третьому триместрі вагітності шкіра продовжує інтенсивно розтягуватися і особливо потребує очищення і захисту.
Самими проблемними зонами в період вагітності є груди, живіт, стегна і ноги. Шкіра тут схильна до особливо серйозних змін, а значить, потребує найбільш ретельного догляду.
Підбір косметичних засобів для догляду за шкірою вагітної жінки вимагає особливої уваги. Реакція шкіри навіть на перевірений, улюблений крем може виявитися непередбачуваною. Тому головні відмінності засобів для вагітних від звичайної косметики — це гіпоалергенність і підвищений вміст зволожуючих компонентів — саме це так необхідно шкірі протягом цих 9 місяців.
Зараз на нашому ринку з’явилося досить багато спеціалізованих засобів по догляду за шкірою для майбутніх мам. В першу чергу, на випуску таких засобів спеціалізуються відомі бренди косметики і товарів для найменших. це не дивно — адже шкіра новонародженого, також як і шкіра вагітної, дуже чутлива і схильна до алергічних реакцій.
Догляд за особою
Що відбувається?
Зазвичай вагітність змінює обличчя жінки. Шкіра очищається, виглядає свіжішою та здоровішою. Але бувають і виключення. Гормональна перебудова в організмі інколи призводить до виникнення хлоазм. За цим моторошнуватим терміном ховаються пігментні плями, які приголомшують обличчя майбутньої мами. Надниркові залози вагітної жінки в цей період виробляють значно більше гормонів, що впливають на пігментацію шкіри, тобто, на утворення меланіну. Всі вагітні помічають, як темніє шкіра довкола сосків і з’являється темна смужка на животі — тут діють ті ж процеси. Особливо активним з точки зору гіперпігментації шкіри є четвертий місяць вагітності.
Не варто панікувати. Зазвичай, через декілька місяців після пологів, пігментні плями пропадають.
Що допоможе?
В першу чергу, майбутня мама повинна уникати дії на шкіру сонячних променів. А значить, в її косметичці обов’язково повинна з’явитися косметика з високим рівнем захисту від сонця.
Для нормалізації процесу вироблення меланіну необхідно насичувати організм вітамінами — А і Е, фолієвою кислотою.
Під час вагітності дозволяється використання деяких вибілюючих засобів, але, перед застосуванням таких препаратів, все ж слід порадитися з лікарем та провести тест на алергічну реакцію на внутрішній стороні зап’ястя.
Догляд за грудьми
Що відбувається?
Пружні груди — ідеальні груди. Стан грудей залежить від тонусу м’язів, які тягнуться віялом аж до підборіддя, утворюючи свого роду природний бюстгальтер — трикутник, вершини якого складають соски і основа шиї.
Всупереч розхожій думці, груди псує не вигодовування немовляти, а саме вагітність і супутні їй гормональні зміни, збільшення ваги і, відповідно, розтягування тканин.
Що допоможе?
Ідеальним засобом для догляду за грудьми є звичайна холодна вода. Вона відмінно укріплює і тонізує шкірний покрив.
Влітку, коли зона декольте відкрита і схильна до шкідливої дії сонячних променів, необхідно обов’язково користуватися сонцезахисним засобом з високим індексом захисту.
І, можливо, найважливіше — аби уникнути неприємностей з грудьми, необхідно носити відповідний за розміром бюстгальтер. З перебігом вагітності груди поступово збільшуються в розмірах. Тому дуже важливо вчасно міняти розмір бюстгальтера на комфортніший. Він не повинен залишати на тілі жодних слідів, бретелі — врізатися в плечі, а жорсткий каркас — утрудняти рухів.
Існують, також, і спеціальні косметичні засоби, які активізують регенерацію сполучної тканини, підвищують еластичність волокон, стимулюють епідерміс і укріплюють природний шкірний бюстгальтер. Інгредієнти, які виконують цю важливу роботу , — це вітаміни, витягу з женьшеню, хвоща, сої, хмелю, м’яти, водоростей, екстракти оливкового дерева, гідроксильні альфи кислоти.
Всі креми і гелі наносяться на груди і область декольте круговими, висхідними, погладжуючими рухами.
Догляд за животом і стегнами
Тут майбутню маму підстерігають дві проблеми: розтяжки і целюліт.
Що відбувається?
Одна з основних проблем шкіри вагітних жінок — це сильне її розтягування унаслідок зростання плоду. Розтяжки (стрії) виникають із-за порушення діяльності клітин, що виробляють еластин і колаген. Навіть якщо у вас здорова еластична шкіра, вона здатна розтягуватися лише до певної межі. Під час підростання вашого маляти тиск зсередини збільшується, і в місцях сильного натягнення може статися розрив волокон.
Високий рівень гормонів естрогену і прогестерону в крові вагітної жінки також відіграє важливу роль в питанні розтягування шкіри.
Розтяжки спочатку виявляються у формі білих або фіолетових (червонуватих) ліній в місцях розтягування шкіри, а потім поступово їх колір блідне і стає природнішим, що робить розтяжки менш помітними.
Причина недостатньої еластичності сполучної тканини частково обумовлена генетично. Але сама по собі генетична схильність ще не веде до появи розтяжок. Причиною дуже швидкого збільшення в вазі може стати і недолік руху, і неправильне харчування. Тому багато що тут залежить від самої майбутньої мами.
Що допоможе?
Профілактика розтяжок — це набагато простіше і ефективніше, ніж боротьба з що вже є. Коли вони поміняють колір з червонуватого на тілесний, позбавитися від них за допомогою косметичних засобів буде вже неможливо.
Гімнастика і фізична активність покращують кровообіг, а, отже, і ступінь розтягування волокон сполучної тканини.
Поява розтяжок пов’язана не лише з посиленим натягненням шкіри, але і з індивідуальними особливостями конституції. Від природи у одних жінок шкіра більш пружна, містить більше еластичних волокон, в інших — менше. На жаль, запобігти появі розтяжок, якщо ваша шкіра до них схильна, складно. Але сповна розумно і можливо підтримувати всіма способами еластичні можливості, що їх подарувала нам природа. Дуже важливо стежити за своєю вагою. Його рівномірна надбавка, без різких стрибків — застава того, що розтяжок буде значно менше.
Також, дуже важливо з самого початку вагітності підібрати якісні косметичні засоби і користуватися ними регулярно до пологів. При цьому не варто сліпо довіряти рекламним закликам фірм-виробників і покладати дуже великі надії на гелі і крему від розтяжок. Жоден крем не позбавить вас від розтяжок повністю. Використання будь-яких, навіть найдорожчих засобів може трохи зменшити утворення розтяжок, але не може їм запобігти. З часом розтяжки стають блідішими, але прибрати їх повністю можливо лише за допомогою дуже глибокої шліфовки або лазером.
І, проте, підбираючи косметичні засоби, звернете увагу на тих, які в числі інших інгредієнтів, містять в своєму складі вітамін E, масло какао і лаванду. Вітамін Е (Токоферол) — сприяє підтримці синтезу колагену і еластину, перешкоджає старінню шкірного покриву, бореться з вільними радикалами, покращує мікроциркуляцію крові і укріплює стінки судин.
Масло какао — володіє унікальними пом’якшувальними і зволожуючими властивостями і здатністю підсилювати дію інших компонентів. Лаванда — додає шкірі гладкість, пружність і м’якість, сприяє регенерації і загоєнню тканин. З домашньої аптечки можна порекомендувати оливкове масло — це ефективний натуральний профілактичний засіб від утворення розтяжок.
Догляд за ногами
Що відбувається?
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я поширеність варикозу у вагітних жінок досягає 80%! Кровоносній системі майбутньої мами доводиться нелегко. Адже, аби забезпечити малюка необхідною кількістю поживних речовин і киснем, природою закладено збільшення об’єму циркулюючої крові під час вагітності на 20-30%. Підростаюча матка здавлює судини малого тазу, що утрудняє нормальний венозний відтік. Тому вагітність — один з найсильніших чинників, що провокують варикозне розширення вен.
Варикозне розширення вен також обумовлене родинною схильністю. Крім того, стан варикозних вен погіршується з кожною подальшою вагітністю і з віком. До чинників, сприяючих варикозному розширенню вен, відносяться також надлишкова вага і ожиріння, багатоплідна вагітність і «стоячі» роботи, коли ви вимушені багато часу проводити на ногах.
Багатьом майбутнім мамам знайоме відчуття втоми, тягаря, паління і колення в ногах. Це перші ознаки варикозу. Пізніше можуть з’явитися набряки і болі. Зовнішні прояви варикозу — судинні зірочки і розширені вени.
Що допоможе?
Під час вагітності і годування грудьми протипоказане будь-яке медикаментозне або хірургічне лікування варикозу. Тому майбутній мамі необхідно обов’язково займатися профілактикою варикозного розширення вен. Прості, і в той же час дуже дієві методи, які дозволять уникнути неприємних наслідків , — це відпочинок з підведеними догори ногами, обмеження вживання рідини, нормалізація роботи кишковика. Пам’ятаєте, що в період вагітності протипоказані гарячі ванни для ніг!
Найбільш ефективним засобом профілактики набряклості і варикозного розширення вен є використання медичного компресійного трикотажу (гольфи, панчохи). Трикотаж стримує вени від розширення, забезпечує зовнішню підтримку і захист ослабленим венам. Носити його необхідно з перших днів вагітності.
Що стосується використання косметичних засобів, то медики рекомендують вагітним масаж нижніх кінцівок з косметичними засобами, що містять інгредієнти, оживляючі периферичний кровообіг і тонізуючі венозну стінку.
Профілактика целюліту
На жаль, целюліт — дуже частий супутник вагітної жінки.
Що відбувається?
Під час вагітності збільшується об’єм рідини в організмі жінки, змінюється гормональний фон. Гормони ослабляють сполучні тканини, включаючи і тканини стінок вен і лімфатичних судин. Підростаюча матка вимагає об’єму крові, що постійно збільшується, що є основною причиною погіршення кровообігу в підшкірних тканинах. Як результат — шкіра набуває вигляду «апельсинової кірки».
Визначимося відразу — боротися з целюлітом під час вагітності. на жаль, безглуздо. У цей період весь організм жінки працює лише на одну мету — виношування дитяти і підготовку до грудного вигодовування. На це направлена і гормональна перебудова в організмі, і накопичення жирової тканини, і уповільнення змінних процесів.
Але все це, проте, не означає, що майбутній мамі можна розслабитися і пустити справу на самоплив. Здоровий спосіб життя протягом всіх 9 місяців дозволить понизити видимі прояви целюліту і полегшити післяродове відновлення.
Що допоможе?
Перш за все, для профілактики целюліту під час вагітності слід уникати набряків і затримки рідини в організмі. Якщо вагітність протікає без ускладнень, то немає необхідності припиняти фізичні навантаження. Ходьба, плавання, спеціальні комплекси вправ, легкий масаж — все це покращує кровообіг і укріплює м’язи проблемних зон.
Крім того, краще користуватися косметичними засобами (кремами, крем-масками, гелями), до складу яких входить вітамін Е (він сприяє підвищенню еластичності шкіри) і препаратами, поліпшуючими мікроциркуляцію (кровообіг в найдрібніших судинах — капілярах).
Майбутня мама сповна може використовувати антицелюлітні засоби неспеціалізованих косметичних ліній. Засоби для чутливої шкіри з написом «гіпоалергенний» сповна підійдуть.
Зверніть увагу: до складу деяких антицелюлітних засобів входять так звані фітоестрогени (отримані з рослин речовини, дія яких подібно до дії жіночих статевих гормонів). Додаткова кількість естрогену не завжди нешкідливо під час вагітності, а ось чи пошкодить воно вашому організму — може вирішити лікар, що лише спостерігає вас.
Примітка: під час вагітності перед використанням косметичних засобів будь-якого напрямку дії необхідно обов’язково проконсультуватись з лікарем
Додати коментар