Невиношування вагітності – одна з найактуальніших проблем сучасності. Десять, а за деякими джерелами, навіть двадцять жінок зі ста замість очікуваного щастя материнства відчувають гіркоту втрати. І що найприкріше – багатьох трагедій можна було б уникнути.
За результатами різних досліджень, як мінімум 75% патологій вагітності та плоду можна було запобігти, якби жінки ще до зачаття дитини або на ранніх термінах вагітності приймали вітамін В9 – фолієву кислоту.
Причин, що призводять до збою жіночої репродуктивної системи, досить багато, але в останні роки часті викидні, гестози та інші ускладнення вагітності лікарі нерідко пов’язують з гіпергомоцистеїнемією (ГГЦ). Це патологічний стан організму, при якому в крові від-меча підвищена концентрація гомоцистеїну – продукту метаболізму незамінної амінокислоти метіоніну. Саме з гіпергомоцистеїнемією пов’язане виникнення і несприятливий перебіг багатьох серцево-судинних та ендокринних захворювань (ІХС, цукрового діабету та ін), посилення різного роду депресивних станів, старечого слабоумства, хвороби Альцгеймера і т.д.
Зараз доведено, що гіпергомоцистеїнемія також призводить до порушень фетоплацентарного кровообігу і є частою причиною хронічного невиношування вагітності, а також розвитку вроджених патологій плоду. Підвищені концентрації гомоцистеїну сприяють пошкодженню клітин ендотелію (внутрішньої вистилки кровоносних судин), що значно підвищує ризик розвитку тромбозів і цілого ряду акушерських ускладнень. Тому навіть незначне збільшення вмісту гомоцистеїну в крові під час вагітності викликає тривогу у лікарів.
Причин, за якими рівень гомоцистеїну в крові може підвищуватися, досить багато, але найчастіше це відбувається в результаті дефіциту вітамінів групи В: піридоксину (B6), ціанокоба-ламіна (B12), рибофлавіну (B1) і особливо – фолієвої кислоти (B9) . Фолієва кислота не на-накопичуватися в організмі, тому її запас необхідно поповнювати щодня. У всьому світі, в т.ч. в Україні, з дефіцитом цього життєво важливого речовини стикаються приблизно 70% жінок. Найчастіше нестача фолієвої кислоти викликана недостатнім надходженням її з їжею (за відсутності в раціоні належної кількості зелених листових овочів, бобових, печінки) або порушенням всмоктування вітамінів у шлунково-кишковому тракті (виною тому можуть бути захворювання ШКТ, прийом антацидів, антибіотиків, зловживання алкоголем ).
Дуже часто брак фолієвої кислоти спостерігається у вагітних жінок, тому що в цей період потреба організму в цьому вітаміні зростає. Дефіцит фолієвої кислоти в кілька разів збільшує ризик викидня і виникнення передчасних пологів, несприятливо впливає на розвиток ембріону. Зокрема, відзначається підвищений ризик розвитку ряду патологій нервової системи плода: гідроцефалії, аненцефалії, мозкових гриж, а також вад серця, дефектів хребетного стовпа тощо. Особливо погано, якщо вітаміну не вистачає в перші тижні вагітністності, коли відбувається утворення і розвиток плаценти, з’являються зачатки всіх основних внутрішніх органів плоду, формується нервова трубка – майбутній головний і спинний мозок.
Ось чому жінці не тільки під час вагітності, але і в період її планування необхідно приймати препарати, що містять оптимальні дози фолієвої кислоти. Вони допоможуть їй зберегти вагітність і народити здорового малюка.
Матеріали за темою:
Харчування матері і здоров’я дитини