Вагітність

Фолієва кислота: найбільш жіночий вітамін

Невиношування вагітності – одна з найактуальніших проблем сучасності. Десять, а за деякими джерелами, навіть двадцять жінок зі ста замість очікуваного щастя материнства відчувають гіркоту втрати. І що найприкріше – багатьох трагедій можна було б уникнути.

За результатами різних досліджень, як мінімум 75% патологій вагітності та плоду можна було запобігти, якби жінки ще до зачаття дитини або на ранніх термінах вагітності приймали вітамін В9 – фолієву кислоту.

Причин, що призводять до збою жіночої репродуктивної системи, досить багато, але в останні роки часті викидні, гестози та інші ускладнення вагітності лікарі нерідко пов’язують з гіпергомоцистеїнемією (ГГЦ). Це патологічний стан організму, при якому в крові від-меча підвищена концентрація гомоцистеїну – продукту метаболізму незамінної амінокислоти метіоніну. Саме з гіпергомоцистеїнемією пов’язане виникнення і несприятливий перебіг багатьох серцево-судинних та ендокринних захворювань (ІХС, цукрового діабету та ін), посилення різного роду депресивних станів, старечого слабоумства, хвороби Альцгеймера і т.д.

Зараз доведено, що гіпергомоцистеїнемія також призводить до порушень фетоплацентарного кровообігу і є частою причиною хронічного невиношування вагітності, а також розвитку вроджених патологій плоду. Підвищені концентрації гомоцистеїну сприяють пошкодженню клітин ендотелію (внутрішньої вистилки кровоносних судин), що значно підвищує ризик розвитку тромбозів і цілого ряду акушерських ускладнень. Тому навіть незначне збільшення вмісту гомоцистеїну в крові під час вагітності викликає тривогу у лікарів.

Причин, за якими рівень гомоцистеїну в крові може підвищуватися, досить багато, але найчастіше це відбувається в результаті дефіциту вітамінів групи В: піридоксину (B6), ціанокоба-ламіна (B12), рибофлавіну (B1) і особливо – фолієвої кислоти (B9) . Фолієва кислота не на-накопичуватися в організмі, тому її запас необхідно поповнювати щодня. У всьому світі, в т.ч. в Україні, з дефіцитом цього життєво важливого речовини стикаються приблизно 70% жінок. Найчастіше нестача фолієвої кислоти викликана недостатнім надходженням її з їжею (за відсутності в раціоні належної кількості зелених листових овочів, бобових, печінки) або порушенням всмоктування вітамінів у шлунково-кишковому тракті (виною тому можуть бути захворювання ШКТ, прийом антацидів, антибіотиків, зловживання алкоголем ).

Дуже часто брак фолієвої кислоти спостерігається у вагітних жінок, тому що в цей період потреба організму в цьому вітаміні зростає. Дефіцит фолієвої кислоти в кілька разів збільшує ризик викидня і виникнення передчасних пологів, несприятливо впливає на розвиток ембріону. Зокрема, відзначається підвищений ризик розвитку ряду патологій нервової системи плода: гідроцефалії, аненцефалії, мозкових гриж, а також вад серця, дефектів хребетного стовпа тощо. Особливо погано, якщо вітаміну не вистачає в перші тижні вагітністності, коли відбувається утворення і розвиток плаценти, з’являються зачатки всіх основних внутрішніх органів плоду, формується нервова трубка – майбутній головний і спинний мозок.

Ось чому жінці не тільки під час вагітності, але і в період її планування необхідно приймати препарати, що містять оптимальні дози фолієвої кислоти. Вони допоможуть їй зберегти вагітність і народити здорового малюка.


Матеріали за темою:

Харчування матері і здоров’я дитини

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.