Єдине джерело харчування для дитини, що ще не народилася, – це ви. Під час вагітності як ніколи важливо, щоб ваше харчування було різноманітним і збалансованим. При цьому зовсім не обов’язково складати складні дієти або їсти за двох. Все, що потрібно, – це поживні свіжі продукти, що перераховані нижче. Тільки-но ви завагітніли, запитайте себе, чи можна ваше сьогоднішнє харчування назвати здоровим і які ваші звички в їжі можуть бути шкідливі для дитини. Їжте більше свіжих овочів і фруктів. Скоротіть вживання солодкого та солоного. Відмовтесь від консервів.
НАЙВАЖЛИВІШІ ПОЖИВНІ РЕЧОВИНИ.
КАЛЬЦІЙ. Без цієї речовини неможливе правильне формування кісткових тканин і зубів дитини, яке починається приблизно з 8-го тижня вагітності. Кальцію вам буде потрібно удвічі більше звичайного. Його основні джерела: сир, молоко, кефір, зелені овочі. Оскільки в молочних продуктах багато жирів, старайтеся по можливості їсти знежирений сир, пахту і тому подібне.
БІЛКИ. Під час вагітності потреба в білках збільшується, тому прагніть з’їдати більше продуктів з високим вмістом протеїну. Риба, м’ясо, горіхи, бобові, молочні вироби – все це багате на білки. У тваринних продуктах також немало жирів, а їх вжиток бажано обмежити. Тому м’ясо має бути пісне, а яйця свіжі, але у жодному випадку не сирі.
ВІТАМІН С. Сприяє зміцненню плаценти, підвищує опірність організму, допомагає засвоєнню заліза. Міститься в свіжих фруктах і овочах. У організмі не накопичується – ось чому надходження до організму вітаміну С має бути щоденним. Тривале зберігання і кулінарна обробка руйнують його, тому продукти купуйте свіжі, а овочі готуйте над паром або їжте сирими.
КЛІТКОВИНА. Клітковина повинна складати значну частину вашого щоденного раціону, оскільки вона запобігає запорам, частим під час вагітності. Головні постачальники клітковини – фрукти і овочі, яких ви можете їсти дуже багато. Не захоплюйтеся висівками – вони заважають засвоєнню інших живильних речовин. Джерел здобуття клітковини і без того досить.
ФОЛІЄВА КИСЛОТА. Необхідна для розвитку центральної нервової системи дитини, особливо в перші тижні. Організм цією речовиною не запасається, а під час вагітності потреба в ньому зростає у багато разів, тому дуже важливо, щоб до вашого раціону вона потрапляла щодня. Багате джерело фолієвої кислоти – свіжа зелень і овочі. Їх треба готувати над паром або їсти сирими, оскільки значна частина речовини під час приготування руйнується.
ЗАЛІЗО. Заліза потрібно багато. Дитя накопичує його в своєму організмі для розвитку після народження. Кров, що виробляється організмом матері, має бути насичена залізом. З тваринних джерел їжі залізо засвоюється легше, ніж з рослинних (боби, сушені фрукти). Якщо ви не їсте м’яса, вживайте інші продукти, багаті залізом і вітаміном С. Хороший джерело заліза – печінка, але в ній багато вітаміну А, надлишок якого небезпечний для плоду. Тому страв з печінки під час вагітності слід уникати.
ВЕГЕТАРІАНСТВО Якщо ваше щоденний раціон включає в себе всілякі, багаті білком продукти, а також свіжі фрукти і овочі, значить, дитя забезпечене всіма необхідними речовинами. Єдине, чого бракуватиме організму, – це заліза, яке з рослинної їжі засвоюється погано. Щоб заповнити його недостачу, вам, можливо, призначать мінеральні добавки. Якщо ви на суворій вегетаріанській дієті, що не допускає навіть молочних продуктів, можуть знадобитися також кальцій, вітамін D і вітамін В 12.
СІЛЬ. Зловживання сіллю – шкідлива звичка. Під час вагітності – особливо, оскільки це може стати одній з причин гестозу і важких набряків. намагайтеся не їсти солоного.
РІДИНА. Під час вагітності вкрай важливо берегти нирки і запобігати запорам. Кращий засіб для цього – вода. Пийте вволю.
10 СКЛАДОВИХ сир, молоко, сир: кальцій, білки зелень овочі: вітамін С, клітковина, фолієва кислота пісне м’ясо: білки, залізо цитрусові: вітамін С, клітковина м’ясо птиці: білки, залізо родзинки, чорнослив: залізо сардини: кальцій, білки, залізо біла риба: білки житній хліб: білки, клітковина, фолієва кислота макарони, нешліфований рис: клітковина.
ВІТАМІНИ Приймати фолієву кислоту рекомендується протягом перших 3 місяців вагітності. Препарати заліза вам можуть прописати в разі анемії, хоча частину лікарів призначають їх всім вагітним жінкам. Якщо раціон збалансований, вам, напевно, більше нічого не знадобиться.