Вагітність

Календар вагітності (22-42 тиждень)

Тиждень 22-23

Майбутній мамі

Як і в попередні тижні, об’єм вашої крові збільшується, переважно за рахунок плазми. Плазма – це рідинна складова крові, вона здатна розчиняти кров’яні тільця. Саме тому у багатьох вагітних знаходять фізіологічну анемію. Вимір розведення крові називають “гематокритом”. Найкритичніші цифри гематокриту припадають якраз на ці тижні. Фізіологічна анемія – явище нормальне, та все ж проконсультуйтеся з лікарем, чи отримуєте ви досить заліза: інакше є загроза справжньої анемії.

Ваше дитя

Його сприйняття удосконалюється з кожним днем. У мозку вже міститься повний набір кліток-нейронів. Дотики – це спосіб пізнання дитям того, що оточує. Дотик – одне з перших умінь дитини: вона вчиться розуміти, як згинати ручки і ніжки, як рухати ними, де розташовані різні частини його тіла, як вони співвідносяться. Дитя вчиться торкатися до власного лиця, гладити свої ручки і ніжки. Якщо йому хочеться посмоктати палець, він здатний або піднести палець до рота, або нахилитися до нього голівкою. Ці навики закріплюються і після народження: дитя починає вивчати світ очима. І засовувати собі в рот що попало. Що ж… Це теж прояв допитливості! У вашого дитяти вже виросли повноцінні нігтьові. Він смокче свій палець, інколи торкається рукою до свого лиця: вивчає.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 27 см. Вага – близько 420 г. 

 

Тиждень 23

Майбутній мамі

В цей період можуть початися так звані перейми по Брекстону Хіксу. Вони виявляються у вигляді несподіваних відчуттів болю і легких спазмів в матці і є частиною її підготовки до майбутніх пологів. У міру розвитку вагітності ці перейми поступово посилюються, але їх у жодному випадку не потрібно плутати із справжніми родовими переймами. На ранніх термінах ви можете відчути ці легкі перейми, приклавши руку до живота.

Ваше дитя

Не дивлячись на те, що дитя в прискореному темпі починає нарощувати жир, вонще виглядає червоним і зморщеним. Це відбувається тому, що шкіряний покрив оформляється набагато швидше, ніж під ним встигають формуватися достатні жирові відкладення, тому шкіра ще обвисла. Червоність же є наслідком накопичення в шкірі пігментів, що робить її менш прозорою. Дитя проявляє все більше і більше активності, але штовхається ще дуже м’яко. На відеокадрах при ендоскопії плоду в цей час можна відмітити, як дитя, знаходячись в матці, хапається руками за пуповину і штовхається в амніон, водну оболонку плоду, що є зараз для нього всім навколишнім світом. Дитя продовжує ковтати невеликі кількості навколишньої рідини і виводити її з організму у вигляді сечі. Волога і цукор, що їх він витягує з навколоплідних вод, є для нього ще одним важливим джерелом живлення поряд з тим, що він отримує через плаценту і пуповину. Ковтання рідини може викликати гикавку, яку ви відчуєте, коли плід починає ніби підстрибувати усередині вас. Завдяки пігментації шкіри ручки дитяти мають рожево-червоний колір. Ще недавно він просто засовував в рот великий палець руки, але зараз вже смокче його по-справжньому.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 30 см. Вага – близько 500 г.

 

Тиждень 24-25

Майбутній мамі

Починає позначатися надбавка у вазі. Звідси – головні болі, проблеми з сечовим міхуром, тягар в ногах і загальне стомлення. Все це переслідуватиме вас і надалі, так що саме час вжвати заходи для полегшення свого положення. Підберіть, наприклад, зручне взуття, використовуйте кожну можливість, щоб дати ногам відпочинок: ноги повинні покоїтися вище за рівень серця.

Ваше дитя

Обличчя дитяти до цього часу більш менш сформувалося. Очі, хоча вони як і раніше закриті, вже не так широко розставлені, вушка вже – на своєму належному місці. З’явилися вії, на голові продовжує формуватися волосяний покрив. Обличчя дитяти тепер виглядає таким самим, яким воно буде при народженні. Дитя стало більше, повніше, воно займає всю матку, тому йому стає тісно. Воно більше вже не може перевертатися і перекидатися в навколоплідних водах, але як і раніше хапається за пуповину і обмацує те, що все оточує руками. Все більше і більше прислухається до зовнішнього світу. Якщо ви злякалися, дитя теж злякається. Дослідження показали, що плід здатний залишатися в стані збудження до декількох годин, чергуючи періоди занепокоєння і тривожного завмирання.

Довжина і вага плоду Довжина від тімені до крижів – близько 31 см. Вага – близько 590 г.

 

Тиждень 25

Майбутній мамі

Ваша матка тепер збільшилася до розмірів футбольного м’яча, вона вже давить на діафрагму, на підреберну зону, зміщує шлунок. Всі ці чинники разом з дією прогестерону, що уповільнює роботу шлунку, призводять до того, що шлунковий сік часом піднімається вгору, в стравохід, викликаючи печію, особливо після ситної їди.

Ваше дитя

Вже декілька тижнів, як у дитяти прослухується серцебиття. Лікарі це добре чують за допомогою стетоскопа або спеціальної трубки. Але серце можна почути навіть без зайвих пристосувань, якщо ваш чоловік, наприклад, прикладе вухо до вашого живота і в кімнаті буде достатньо тихо. Стать дитяти вже остаточно визначилася. Яєчка в хлопчика починають опускатися в мошонку, а у дівчаток оформляється піхва. Пальці рук знаходять вправність і здатні стискуватися в кулачки. Якійсь руці він вже віддає перевагу: так з’являється відмінність між майбутнім правшею або лівшею. На пальчиках оформляється той самий неповторний узор, що добре відомий в дактилоскопії, як відбитки пальців. До цього часу у дитяти сформувався свій особливий режим сну і неспання. Про те, що він не спить, він сам сповістить своїм бриканням і поштовхами особливо в ті години, коли вам захочеться відпочити! Дитя стає усе більш спритним і вже може схопити власну ніжку. Він, ймовірно, вже вирішив для себе, хто він буде – правша або лівша.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 32 см. Вага – близько 700 г.

Тиждень 26-27

Майбутній мамі

У міру того, як ви набиратимете вагу, вас чекають нові неприємності. Це можуть бути головні болі, судоми в ногах, біль в спині і в області тазу. Поштовхи дитяти стають усе більш різкими і теж віддають болем під ребрами. Цей біль можна полегшити, якщо ви лежатимете на боці.

Ваше дитя

На цьому тижні дитя вже помалу починає розплющувати очі. До цього часу вони майже повністю сформувалися, всі шари очного яблука зараз такі самі, які будуть і при народженні. Якщо у дитяти блакитні очі, то будьте спокійні: вони блакитні вже зараз. Це справедливо для людей будь-якої раси, не дивлячись на те, що остаточний колір очей з’ясовується лише через декілька місяців після народження. Дитя все ще виглядає досить слабеньким і худеньким, але це скоро зміниться, оскільки основні відкладення жиру відбуваються на пізніших стадіях вагітності. До часу пологів він значно збільшить вагу, потовщає і набуде тої пухкості, що характерна для всіх новонароджених. Шкіра доки залишається як і раніше червоною і зморщеною, але у міру наростання підшкірної клітковини шкіра розгладиться і стане світліше. Дитя вже має повний “комплект” вій, брів і нігтів, хоча вони всі ще відносно невеликі і продовжуватимуть зростати.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 32 см. Вага – близько 850 г. 

Тиждень 27

Майбутній мамі

На пізніх термінах вагітності в крові жінки піднімається рівень холестерину, але це не повинно вас хвилювати. Холестерин для плаценти є важливим будівельним матеріалом, за допомогою якого вона виробляє різні види гормонів, у тому числі і прогестерон, що відповідає за розвиток молочних залоз, зняття напруження матки та інших  гладких м’язів.

Ваше дитя

З цього тижня шанси дитяти вижити в разі передчасних пологів складають 85 %. Отже віднині дитя вже володіє сповна реальною життєздатністю. Проте до повного виношування плоду залишається 13 повних тижнів, дитя ще не до кінця розвинене, тому при передчасних пологах виникне маса проблем, що їх необхідно буде вирішувати. Із-за недостатньої розвиненості жирових тканин такому дитяті важко зберігати температурний баланс, тому тримати його потрібно в спеціальному боксі, підключеним до апарату штучного дихання, бо легені також ще не повністю розвинені і не готові до самостійної вентиляції. Печінка на цьому терміні працює погано, мозок недостатньо розвинений, а імунна система дуже слабка, що піддає дитяти небезпеки підхопити інфекцію, з якою доношене дитя впоралося б без зусиль. Хоча дитя в череві ще маленьке і худеньке, зовні воно майже таке же, яким буде при народженні. 

Недоношене дитя Такого дитяти доводиться інтубіроват’: кисень в його слабкі легені поступає по трубочці. На руки надівають спеціальні рукавиці, що оберігають нею тонку шкіру від роздряпування.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 34 см. Вес – приблизно 1000 см.

 

Тиждень 28-29

Майбутній мамі

Віднині вам потрібно відвідувати свого лікаря або акушерку, як мінімум, раз в на два тижні. Саме на цьому тижні вам потрібно здати ряд аналізів, включаючи тест на рівень заліза в крові і пробу на толерантність до глюкози. Якщо у вас негативний резус-фактор, то треба провести тест на антитіла. Цей тест повинен вказати на наявність у вашій крові антитіл до крові дитяти, тобто чи не існує ризику імунологічної реакції вашої крові по відношенню до крові дитяти. Така реакція може викликати проблеми з подальшими вагітностями, і ваші майбутні діти можуть народитися з жовтяницею. Зверніться за консультацією до лікаря. Продовжуйте приймати кальцій, він потрібний для росту кісток дитяти.  Надбавка у вазі. За цей час ви, напевно, наберете близько4 кг, тобто 30-40% від загальної надбавки у вазі. Оптимальна надбавка до 28-го тижня:9 кг

Ваше дитя

Якщо дитя народиться на цьому тижні, юридично воно вважатиметься людською особою, яка підлягає реєстрації. Кора головного мозку має розвинену звивину, а маса мозку продовжує збільшуватися. Волосся на голівці стає довшим. Продовжується накопичення жиру, зараз ваше дитя вже чимале, щоб готуватися до виходу “в світ”. Воно може розташовуватися усередині матки або вперед голівкою, або вперед ніжками. Але у нього ще досить місця, щоб за два місяці, що залишилися, розвернутися як годиться – голівкою вперед. Не хвилюйтеся, якщо він цього ще не зробив.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 35 см. Вага – приблизно 1100 г. 

 

Тиждень 29

Майбутній мамі

До цього часу з грудей може виділятися молозиво або “перше молоко”. Це липка водяниста рідина, яка стане першою їжею дитяти, що тільки но з’явилося на світ. Молозиво передує власне молоку, яке може прийти лише день або два опісля після пологів. Молочні залози починають виробляти молоко під дією пролактину, гормону, який ваш організм виробляє у величезних кількостях. Поява молока стимулюється вашим дитям. Матка починає ще більше і сильніше починає давити на внутрішні органи, у тому числі на сечовий міхур, що викликає потребу в частих сечовипусканнях.

Ваше дитя

Виробництво молока побічно стимулюється самим дитям. І дійсно, хто, як не воно, зацікавлене в тому, щоб головне джерело його живлення було напоготові? Надниркові залози дитяти зараз активно виробляють андрогеноподібні речовини (чоловічий статевий гормон). Вони переносяться кровоносною системою дитяти і, досягнувши плаценти, перетворюються на естроген (у формі естріолу). Вважається, що саме це стимулює виробництво пролактину у вашому організмі.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 36 см. Вага – приблизно 1200 г. 

 

Тиждень 30-31

Майбутній мамі

У міру надбавки у вазі ваші рухи стають усе більш повільними і незграбними. Не забувайте про правильну поставу, коли ходите або сидите. Перш ніж вставати з ліжка, спочатку перекотіться на бік. Це особливо важливо, оскільки м’язи живота і так сильно розтягнуті і ослаблені із-за збільшеної матки.

Ваше дитя

Дитя все більше починає вас розуміти. Воно відчуває, коли ви масажуєте живіт під час перейм по Брекстону Хіксу. Перейми, хоча вони вже дещо болючі для дитяти, не заподіють йому шкоди, оскільки він надійно захищений навколоплідними водами. Дитя вже починає тренувати свої легені, ритмічно піднімаючи грудну клітку, що інколи приводить до попадання навколоплідної рідини не у те горло, викликаючи гикавку. До цього часу ваше дитя накопило досить жирової тканини і йому не страшні передчасні пологи. Зараз ультразвук чудово показує все, що робить ваше дитя. У нього виробився власний ритм сну і неспання, але схоже максимальну прудкість він готовий проявляти якраз тоді, коли ви самі намагаєтеся заснути.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 37 см. Вага – приблизно 1400 г.

 

Тиждень 31

Майбутній мамі

На пізніх термінах вагітності біль в у спині майже неминучий. Його причиною є те, що зв’язки і м’язи спини зараз відпочивають, розслабляються, готуючись до процесу пологів. Розширення вен на ногах зараз теж вірогідне. Жінка до цього терміну набирає приблизно8,6 кгнадлишкової ваги. Ця надбавка складається з ваги дитяти, плаценти, навколоплідних вод, збільшеної матки і загальної кількості крові в судинах, а також жирів, протеїнів і підвищеного вмісту води в організмі.

Ваше дитя

Якби ваше маля народилося на цьому тижні, його його шанси вижити були б вже набагато вищі, завдяки значній зрілості легеневої тканини. Хоча і на більш ранній стадії бронхи і альвеолярні мішечки вже були сформовані, але дихати як слід дитя ще не могло. А зараз в альвеолярних мішечках з’явився шар епітеліальних кліток, виділяючих сурфак-тант. Ця поверхнево-активна речовина розпрямляє легені, дозволяючи дитяті втягувати в себе повітря і дихати самостійно. Близько 500 мл крові проходить зараз через кровоносну систему матки, яка знаходиться в дуже тісному контакті з капілярною системою плаценти, що відповідає за кровообіг усередині плоду. Ваша кров ніколи не змішується з кров’ю дитяти, не дивлячись на те, що їх розділяє дуже тонка перегородка – плацентарний бар’єр, через який відбувається обмін і водою, і живильними речовинами, і відходами життєдіяльності, – із швидкістю 10 мл в секунду. Окрім цього, дитя ковтає і навколоплідну рідину, яку також виводить назовні з сечею.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 38 см. Вага – приблизно 1600 г.

 

Тиждень 32-33

Майбутній мамі

На цьому тижні підростаючий живіт доставить вам багато клопоту. До цього часу дитя вже перекинулося голівкою вниз, і його ніжки уперлися вам під ребра. Це може викликати болі в області грудної клітки, якщо дитя невдало штовхнеться. Тому прагніть сидіти максимально прямо. Ваші внутрішні органи зараз трохи змістилися, але, як правило, це не повинно викликати занепокоєння. Проблемою може бути затримка рідини в організмі, від чого набухають вени, набрякають кісточки і пальці. Зніміть всі кільця, якщо вони почали жати, і не носіть тісного одягу. Продовжуйте приймати харчові добавки, багаті вітамінами і мінеральними речовинами: дитя зараз особливо цього потребує.


Ваше дитя

На останніх стадіях вагітності дитя прекрасно чує, що відбувається довкола. Він взнає стук вашого серця, знайомий із звуками перистальтики і з шумом крові, протікаючої через пуповину. Але на тлі всіх цих звуків маля виділяє голос власної матері: тому, як тільки він народиться, відразу довіриться вам по голосу.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 40 см. Вага – приблизно 1800 г.

 

Тиждень 33

Майбутній мамі

З моменту зачаття ваша матка значно збільшилася. Фізіологічна анемія втрачає свою гостроту у міру того, як кількість червоних кров’яних тілець починає відповідати об’єму плазми. Вночі вам можуть снитися дивно яскраві сни, але – на жаль – все частіше виникає потреба в сечовипусканні.

Ваше дитя

Затиснуте тепер в темноті матки, дитя все ж встигло добре освоїти всі види діяльності, властиві новонародженому, за винятком, зрозуміло, плачу. Він багато спить і, ймовірно, бачить не менш яскраві сни, ніж його мати. Це можна усвідомити з того, що зіниці його рухаються в характерній манері, властивій швидкому сну. Прокинувшись, він починає прислухатися і до звуків, і до своїх відчуттів. Можливо, він бачить якісь тіні, але, головне, явно чомусь вчиться:  мільярди нейронів в його мозку зараз напрацьовують трильйони і трильйони нових зв’язків. Тим часом зовнішня активність дитяти сповна може виявитися парою сильних поштовхів. До цього часу дитя вже розвернулося голівкою вниз: він готується до народження. Ваша лікарка або акушерка розповідають вам про положення вашого плоду відносно родових доріг. Якби пологи сталися зараз, дитя дихало б самостійно, але йому все одно буде потрібний теплий бокс.

Довжина і вага плоду.  Довжина від тімені до крижів – біля 42 см. Вага – приблизно 1900 г. 

 

Тиждень 34-35

Майбутній мамі

Перейми по Брекстону Хіксу стають регулярнішими. Це переймоподібні хворобливі відчуття, які з’являються у верхній частині матки, потім поширюються вниз і нарешті затихають. Багато жінок опасаються, що ці сильні і регулярні відчуття в даний період вагітності і є вже справжні перейми, але такий казус трапляється дуже рідко, оскільки ці перейми, як правило, припиняються. Хвилюватися потрібно лише в тому випадку, якщо відійдуть води. У такому випадку слід негайно звертатися до лікаря.

Ваше дитя

Волосся на голові дитяти стало значно густішим, хоча, швидше за все, їх колір ще далеко не той, який з’явиться в “зрілішому” віці. В той же час дитя вже майже скинуло зародковий пушок, а ось шар первородної змазки стає ще ряснішим. Надниркові залози при цьому виробляють таку кількість стероїдного гормону (андрогеноподобної речовини, стимулюючої лактацію), що його у дитяти майже вдесятеро більше, ніж у дорослої людини. Та і розмір надниркових залоз такий же, як у дорослих людей. Правда, після народження вони помітно зменшаться. А тим часом ваше дитя продовжує віднімати у вас кальцій для нарощування своїх кісткових тканин. Якби пологи настали зараз, дитя, швидше, порахували б таким, що достроково народився, чим недоношеним. Різниця полягає і в загальній зрілості плоду, і в легеневій тканині. Немовлята, що достроково народилися, дихають самостійно і жодного інтенсивного відходу не вимагають. Лікарки завжди можуть досліджувати легені за допомогою пункції плодового міхура, перевіряючи рівень сурфактанту. Але лише в тих випадках, коли вірогідність передчасних пологів значна, вони призначатимуть відповідні процедури.

Довжина і вага плоду.  Довжина від тімені до крижів – близько 42 см. Вага – приблизно 2150 г. 

 

Тиждень 35

Майбутній мамі

Живіт давить вам на груди, вам важко дихати, приймати їжу. Харчуйтеся часто, невеликими порціями, з перервами. Відпочивайте частіше, щоб уникнути набряків, не сидіть і не стійте довго в одному положенні. Якщо ви здійсчнюєте поїздку в машині, частіше зупиняйтеся в дорозі, щоб вийти і розім’ятися. Вам вже пора подумати про вихід в декретну відпустку. Настав час запастися бюстгальтерами для годування і почати відвідини курсів для породіль.

Ваше дитя

На цьому тижні нігті дитяти вже доросли до самого краю пальчиків. В день його народження, можливо, у нього будуть довгі нігті: на обличчі у нього можуть бути подряпини, які він отримав, знаходячись в череві. . Зараз йому там тісно і незручно. Продовжується відкладання жирової клітковини, особливо в околоплечевой області: плічки у немовляти стають круглими і м’якими. Пушок-лануго поступово сходить з нього: впрочєї, при народженні щось ще може і залишитися. Оченята у всіх новонароджених блакитні. Але колір їх з часом поміняється. Щоб ваше дитя змогло просуватися голівкою вперед з матки по пологовому каналу, шийка матки то коротшає і звужується, то розширюється. Латентна фаза означає звуження шийки матки. Активна фаза – перейми і розширення шийки матки. Потім настає перехідна стадія, коли шийка відкривається на 10 см.

Довжина і вага плоду.  Довжина від тімені до крижів – близько 45 см. Вага – приблизно 2250 г. 

 

Тиждень 36-37

Майбутній мамі

Дно матки знаходиться вже прямо під грудиною. Дихати стає важко, деколи дитя б’є ніжками буквально у вас під серцем. Сподіваємося, що ви відвідуєте курси для породіль. Все ваше життя тепер проходить під знаком народження дитяти. Ви, звичайно, втомилися але пам’ятайте: це ваше дитя і ваша доля. Ви вже вирішили, де і як ви народжуватимете і чи скористаєтеся ви знеболенням. Вагітності супроводить прикре явище: особливі гормони призводять до синхронного оволосіння шкірного покриву. У звичайному стані частина волосся зростає, а інша – випадає. У вагітних – все по-іншому. Але це не біда. Після пологів легке оволосіння “синхронно” припиниться.

Ваше дитя

Личко його стало повненьким, гладеньким: з’явилися товсті щічки. Дитячі щічки обумовлені наростанням підшкірного жиру плюс інтенсивне смоктання пальця в череві впродовж декількох місяців – велике тренування для смоктальних м’язів! Череп у дитятка ще досить м’який: під час проходження по пологових дорогах він трохи сплюснеться. На цьому або наступного тижня ваше дитя почне готуватися до “виходу в світ”.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 45 см. Вага – приблизно 2550 г. 

 

Тиждень 37

Майбутній мамі

На цьому тижні або ледве пізніше, якщо це у вас не перша вагітність, з’являться передвісники пологів. Це означає, що голівка дитяти (в разі головного передлежання) опускається в область тазу. Ви можете відчути деяке полегшення, оскільки тиск на внутрішні органи послабляється. Дихати стає легшає. Але зараз матка з ще більшою силою давить на сечовий міхур, а тому і спорожняти його доводиться все частіше. До речі, врахуйте, дитя як і раніше продовжує швидко рости і до 40-го тижня його ніжки упруться у вашу грудину.

Ваше дитя

Зараз воно повністю розвинений і готове до появи на світ. Правда, це ще не означає, що дитя перестає рости і розвиватися. Відкладення жиру продовжують накопичуватися із швидкістю 14 грамів в день, а утворення мієлінового шару деяких нейронів головного мозку лише ще починається (воно продовжиться після народження). Якщо це ваша перша вагітність, то, швидше за все, ви доходите до кінця терміну, але, якщо ви раніше вже народжували, а також в разі близнюкової вагітності, пологи можуть настати раніше. Середній термін виношування близнят складає якраз 37 тижнів. Прослідкуйте, щоб ваша машина була заправлена бензином, хай ваш чоловік буде напоготові. Коли плід опускається в нижню область тазу, він давить на м’язи, зв’язки і нерви. Це викликає своєрідні відчуття і стріляючі болі в промежині і ногах.

Довжина і вага плоду.  Довжина від тімені до крижів – близько 48 см. Вага – приблизно 2950 г.

 

Тиждень 38-39

Майбутній мамі

Перш ніж почнуться справжні перейми, ви можете відчути хибні. Не треба їх плутати з переймами по Брекстону Хиксу, але хибні перейми можуть бути настільки ж сильними, як і справжні, хоча вони зникають, коли ви починаєте пересуватися по кімнаті. Як їх розрізнити? Якщо ви не упевнені, що народжуєте – значить, ви і не народжуєте.

Ваше дитя

На останньому тижні дитя накопило в кишечнику немало відходів життєдіяльності. Це чорно-зелена речовина називається меконій і складається він з клітин крові, що розпалися, відмерлих клітин кишковика, а також злущених шкірних кліток зародкового пушкового волосся, що їх проковтнуло дитя разом з навколоплідною рідиною, та інших компонентів. Меконій – це першородний кал: дитя виштовхне його з себе після народження. Втім, інколи він здатний зробити таке ще до пологів: тоді він вилазить на світло покритий досить неапетитним зеленим слизом. Якщо у вас народжується хлопчик, його яєчка вже опустилися в мошонку. В усякому разі, до часу пологів це повинно неодмінно статися. Хоча один відсоток хлопчиків (і десять відсотків недоношених відсотків недоношених хлопчиків) мають яєчка, що не опустилися. Такий недолік може стати причиною чоловічого безпліддя або тестикулярного раку, тому нехай лікарі перевірять яєчка відразу ж після народження вашого маляти. Ви можете народити з дня на день. Лише п’ять відсотків матерів переходжує довше за цей термін. Першою стадією пологів будуть енергійні перейми, які потоншують і розтягують шийку матки, що дозволяє плоду проникнути в пологовий канал. Друга стадія – вихід дитяти через піхву і поява його на світ. Третя стадія – відділення дитячого місця.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 50 см. Вага – приблизно 3100 см.

 

Тиждень 39

Майбутній мамі

Шийка матки зараз коротшає і розкривається, а сечовий міхур відчуває найсильніший тиск за весь час вагітності. Можливо, з’явиться невелика нервозність напередодні тепер уже близьких пологів. Ознакою настання пологів можуть бути більш сильні та усе більш часті перейми через рівні проміжки часу. Іншою ознакою буде вилиття в той момент, коли лопне навколоплідний міхур, а також кров’яні виділення внаслідок того, що відійде слизова пробка (у обох випадках потрібно терміново їхати до пологового будинку або викликати акушерку додому).

Ваше дитя

Дитя вже втратило більшість пушкового волосся на тілі, за виключенням, ймовірно, лише плечей і тих місць, що ховаються в складках шкіри. Нігті на ногах відросли повністю. Є вірогідність, що пуповина, завтовшки1,3 см, може зараз зав’язатися у вузли або обернутися довкола шийки дитяти. Адже через неї в організм як і раніше потрапляє багато живильних речовин, і дитя продовжує набирати вагу. Деяка кількість ваших антитіл може проникнути через плацентарний бар’єр і попасти в кров дитяти, даючи його імунній системі поштовх і допомагаючи тим самим “запустити” її. Втім, даний вид антитіл дитяті не потрібно відтворювати самому, і вони через півроку зникнуть самі собою. Третя стадія пологів – народження плаценти. Але ще до цього, між другою і третьою стадіями пуповина дитяти передавлюється зажимом і обрізується. Віднині маля стає сповна незалежною людською істотою і саме виконує всі свої життєво важливі функції.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – близько 50 см. Вага – приблизно 3250 г. 

 

Тиждень 40-41-42

Майбутній мамі

Чекаючи настання пологів, намагайтесь залишатися спокійною. Під час перейм по Брекстону Хіксу або помилкових перейм відпрацьовуйте прийоми релаксації і правильного дихання. Коли почнуться справжні перейми, переконайтеся, що ті, хто знаходиться поряд з вами, в курсі ваших планів, де і як народжувати. Втім, не чекайте, що все піде точно за планом. Приготуйтеся також до того, що вам буде боляче. Можливо, що ви спочатку вирішили не застосовувати знеболення, але ви у будь-який момент маєте право передумати.

Ваше дитя

Новонароджений часто підкидає сюрпризи своїм батькам. По-перше, він може виглядати дещо дивно. Голівка може бути неправильної форми, хоча виправляється дуже швидко, за день або два. Шкіра дитяти може бути синьою, бурою або навіть блідо-жовтою. Та і та буває чим лише не покрита – первородною змазкою, вашою кров’ю, залишками родового пушку і навіть меконієм, якщо він надумався випорожнити кишечник ще будучи в матці. По-друге, підвищений рівень гормонів деколи приводить до того, що геніталії розпухають, а з сосочків на грудях виступає молоко. Нарешті, на тілі можуть бути плями, струпи, порушення пігментації, але з часом все це зникає безслідно. Незабаром після народження дитяти виміряють і зважать. Можливо, він голосно пищатиме. Але це не повинно хвилювати вас, так само як і його насуплене мовчання – після всіх мук народження нервова система маляти знаходиться ще під впливом різних гормонів, наприклад, ендорфінів.

Довжина і вага новонародженого. Звичайна довжина новонародженого – 48-51 см, а середня вага 3500 грамів. Хоча можливі відхилення. 

 

Тиждень 41

Майбутній мамі

Переношування протягом зайвого тижню-двох не викликає у лікарів особливого занепокоєння, і лише в тих випадках, коли початок пологів затягується на ще більший термін, вони можуть запропонувати стимуляцію пологів або кесарський розтин. Тим часом проводитимуться необхідні медичні тести для визначення стану плоду. Сюди входять ультразвукові дослідження і вивчення пульсу дитяти.


Ваше дитя

Якщо дитя, як і раніше, знаходиться в матці, зараз воно просто набирає вагу і, можливо, переживає, що “засиділося”. Якщо ж воно вже народилося, то, очевидно, не встигає дивуватися, наскільки його нове життя відрізняється від колишнього, в череві. На щастя, малюк добре підготовлений до змін: легені забезпечують його киснем, а найбільші зміни сталися в серці. Ще недавно в центральній стінці серця був отвір, який немов би вимикав легкі з системи кровообіги. Відразу ж після народження отвір закривається, і кров починає циркулювати через легені. Природжені рефлекси служать дитяті вірою і правдою, забезпечуючи належний контакт межу ним і матір’ю.

Довжина і вага дитяти. Відразу після народження можлива втрата у вазі, але малюк поповнить її протягом 5 днів. За перший тиждень ріст його збільшується небагато, він додасть лише 1,2 см в довжину. 

 

Тиждень 42

Майбутній мамі

Лише десять відсотків вагітних “доходжують” до 42-го тижня. Втім, не переживайте, якщо ви потрапляєте до їх числа. Вірогідно може бути, що ваш термін був розрахований неправильно, так що насправді ви йдете за графіком, встановленим природою. Все ж поговоріть з вашим лікарем щодо різних методів стимуляції пологів. Спробуйте промасажувати свої соски (це збільшує виробництво окситоцину, що викликає скорочення матки) або прагніть більше рухатися. Природні пологи завжди мають перевагу перед штучними.

Ваше дитя

Новонароджене дитя може видавати звуки, неначе його вже два тижні мучить грип – він дихає з присвистом, відкашлюється з мокротою. Це відбувається тому, що він продовжує видаляти зі своїх легенів і носової порожнини залишки навколоплідної рідини. Якщо ви все ж стривожені – підстрахуйтеся і викличте лікаря. Кінчик перев’язаної пуповини до цього часу підсохнув і відпав, але продовжуйте обробляти пупок, акуратно промивайте його. Нічого страшного, якщо на місці відпадання пуповини з’явиться крапелька крові, але у випадку, якщо кровотеча не зупиниться, відразу дзвоніть лікарю. Іншим приводом для тривоги може бути неприємний запах і виділення сукровиці, що може говорити про занесену до пупка інфекцію і про його запалення. Очі новонародженого можуть фокусуватися лише на предметах, що знаходяться на відстані 30-45 см. І, мабуть, не випадково, що ця ж відстань зазвичай відокремлює вашу особу від імені дитяти, коли ви тримаєте його на руках.

Довжина і вага дитяти. До цього часу дитя відновило свою вагу, а можливо, набрав додатково ще 500 г. Ріст його збільшується ще на 1,2 см.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.