Вагітність

Що відчуває «животик»?

Тривалий час побутувала така точка зору, що всю вагітність і декілька перших місяців після народження дитина веде життя рослини: задовольняє лише фізіологічні потреби та, маючи органи чуття, не користується ними. На щастя, серія досліджень спростувала ці обурливі омани. Людське дитинча виносить грунтовний досвід почуттів і відчуттів зі свого внутрішньоутробного життя, і це, безумовно, накладає істотний відбиток на його психіку, на його здатність взаємодіяти з самим собою, з батьками, з усім світом.

Відомо, що мамині емоції дитинка переживає разом із мамою з моменту прикріплення в матці, оскільки мамина кров, що несе гормони-настрій, починає живити його з цієї хвилини. Потрібно пам’ятати, що малюк не може свідомо керувати переживаннями, Ваші емоції він приймає повністю, без права вибору. У 13-14 тижнів можна побачити уже цілком виразні рухові реакції малюка на зміну емоційного стану мами. Тому вагітній треба бути уважною до своїх емоцій. Зрозуміло, життя таке, що повністю уникнути хвилюючих і неприємних ситуацій не вдасться, та й не потрібно – адже дитина готується до життя в навколишньому світі. Психіка малюка знайомиться з емоційним різноманіттям життя, зміцнюється. У Ваших же силах філософськи віднестися до стресу, не дозволити йому перерости в небезпечний для крихітки дистресс. Від складної ситуації можна відволіктися, немов би пірнувши до малюка, приголубивши його: “Все в порядку, рідний. Нехай говорять, що хочуть, для мене важливо, щоб з тобою все було добре!”

Першим з п’яти органів відчуття у дитини з’являється дотик. Приблизно в 7 тижнів чутливим стає обличчя, потім долоньки. До 13 тижнях вся поверхня крихітного тільця здатна відчувати дотик. Малюк відчуває рідину, в якій плаває. Знаходження у воді діє, як постійний масаж усього тіла. Нервова система крихітки безперервно завантажується приємними відчуттями, що благотворно впливає на її розвиток і на формування організму в цілому. Також малюк відчуває стінки свого будиночка-матки – м’які, пружні. Добре в ньому! По мірі зростання дитинка починає чітко відчувати дотики маминих і татових рук – відбувається тактильне знайомство.

До трьох місяців також з’являються смакове сприйняття і нюх. Малюк відчуває смак навколоплодових вод, води заповнюють його ніс, дозволяючи відчувати їх запах. Так пахне тільки його мама. Адже на смак і запах вод впливає дуже багато факторів – харчування, самопочуття, настрій жінки, а також її індивідуальний біохімічний статус. За багато-багато днів до народження дитина вбирає смак і запах своєї мами, і не переплутає його ні з яким іншим.

Далі, приблизно до кінця п’ятого місяця, з’являється слух. Перший звук, який почує зростаючий малюк – це звук материнського серця. Його ритм і безперервність протягом багатьох місяців до, а також і після народження повідомляють малюкові впевненість і спокій. Недарма більшість матерів інтуїтивно заколисує своїх діток на згині лівої руки – ближче до джерела благословенного заспокійливого ритму.

Крім звуку серця, малюк постійно чує так званий “білий шум” – звук крові що перекачується, звуки працюючих внутрішніх органів. Дослідники порівнюють інтенсивність цих шумів зі звуком працюючого пилососа. Чує дитина і звук маминого голосу. Мамин голос відрізняється від інших, адже його чутно не тільки зовні, як усі інші, але і зсередини. Чим тонше в міру росту стає стінка матки, тим більше звуків розрізняє малюк – приємних і страхаючих, незвичайних, хвилюючих і надзвичайно цікавих. Якщо тато часто розмовляє з крихіткою через животик, то звук його голосу добре запам’ятовується і буде розпізнаний після народження!

І, нарешті, останнім з’являється зір. Відбувається це до кінця шостого-початку сьомого місяця. Зір майже не затребуваний до народження. У матці дитина не може бачити нічого – темно. Бачить вона світло, коли мама засмагає на сонці, або якщо направити світло лампи на відкритий живіт.

Таким чином, кожну секунду Ваш малюк отримує нові враження, що формують його як особистість. Особливо сильний вплив роблять емоції і переживання мами. Переоцінити значення цього фактора важко! Мами, будь ласка, пам’ятайте, що з ваших емоцій і думок твориться характер дитини та її світогляд. Саме в маминому животику малюк отримує перший досвід ставлення до світу. Чи буде теплим і люблячим світ нового Людини, залежить від Вас! Внутрішньоутробні враження дитини накладають незгладимий відбиток на всю його послідуюче життя.

Марина Єрко

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.