Вагітність

Календар вагітності (1-21 тиждень)

Перший тиждень

Майбутній мамі

Щоб завагітніти і стати матір’ю, ви повинні прагнути бути в хорошій фізичній формі. Ще за декілька місяців до зачаття ви повинні кинути палити, не зловживати алкоголем, прагнути приймати якомога менше ліків. Також слід відмовитися від шкідливої або нервової роботи. Якщо ви або хтось з вашої сім’ї страждає від якогось природженого захворювання, порадьтеся з лікарем – чи не буде це загрожувати вашій майбутній вагітності. Під час час овуляції температура вашого тіла трішки піднімається. Вимірюючи температуру принаймні протягом трьох місяців, ви відзначите певну закономірність: спочатку вона складає приблизно 36,6°С, потім, під час овуляції, температура підвищується. За три місяці до зачаття припиніть вживати ліки і зробіть щеплення від коревої краснухи. Ваша остання менструація тільки що почалася і ви вже можете планувати вагітність. Преконцептуальне планування вагітності – дуже хороша ідея. Проте, якщо Ви не пройшли обстеження до запланованої вагітності, приймайте хоча б вітаміни для вагітних, приймайте 4 міліграми фолієвой кислоти в день, щоб допомогти запобігти дефектам нервових трубок.

Майбутнє дитя

Поки що Ваше маля – це більшою мірою ідея, ніж реальний організм. Його праобраз (точніше, половина праобразу) – це одна з багатьох тисяч Ваших яйцеклітин, що знаходяться в своїй “колисці” – яєчниках. Друга ж половина праобразу (батьківська) ще навіть не встигла оформитися в зрілий сперматозоїд (це станеться приблизно за два тижні).

 

Тиждень 2

Майбутній мамі

Найчастіше жінка вагітніє в середині циклу, на 14-й день. В результаті сім’явипорскування мільйони сперматозоїдів просуваються через піхву по фаллопієвій трубі. Декілька сотень сперматозоїдів прямують до яйцеклітини, виділяючи свій особливий «фермент» і лише один сперматозоїд зможе проникнути крізь оборону захисного шару яйцеклітини. Це, власне, і є момент зачаття. Після цього розпочинається особливий хімічний процес, що не дозволяє іншим сперматозоїдам попасти до яйцеклітини. Сперматозоїд розсмоктується, а його ядро, що несе генетичну інформацію, з’єднується з хромосомою яйцеклітини.

Ваше дитя

Стать вашої майбутньої дитини залежатиме лише від однієї пари з двох хромосом, що, власне, і склададають людську клітину. Статеві клітки сперматозоїду і яйцеклітини несуть лише по одній хромосомі. Жіноча яйцеклітина – це завжди хромосома Х, сперматозоїд – або Х, або У. Якщо в жіночу клітину проник сперматозоїд з хромосомою X, у вас буде дівчинка. Якщо з хромосомою Y – у вас буде хлопчик. Так що стать дитини, умовно кажучи, повністю залежить від старань батька. Запліднена клітина ділиться на дві, потім на чотири: продовжуючи ділитися, вона просувається по фаллопієвій трубі в порожнину матки. До часу “прибуття” налічується вже до 30 таких кліток. Скупчення їх називають “морулою”, що в перекладі з латинського означає “шовковиця”.

 

Тиждень 3

Майбутній мамі

Через декілька днів після запліднення до внутрішньої стінки матки (ендометрію) прикріпляється зародок-морула. Тепер ви класично вагітні! Кількість клітин в морулі розростається до стану зародкової бульбашки: він виділяє ферменти, що викликають перебудову вашого організму. Так, наприклад, із-за нього у вас припиняються місячні.

Ваше дитя

На ранніх тижнях вагітності зародок нестримно розвивається. Щодня – великі зміни. Адже всього за сім днів з однієї клітини виростає ціла куля сотень кліток! Хоча навіть під мікроскопом важко відмітити яку-небудь систему, всі клітини діють організовано. Одні з них стануть ембріоном, інші працюватимуть на його життєзабезпечення. Бластоциста являє собою порожнисту, заповнену рідиною, зародкову бульбашку, скопище клітин: вона ще ледве помітна неозброєним оком. Бластопіста прикріпляється до верхньої частини внутрішньої порожнини матки, з боку яєчника, що виділяє запліднену потім яйцеклітину. Пухирець починає закріплюватися на четвертий-сьомий день: надійніше він закріплений приблизно на десятий день. На поверхні пухирця утворюється маса ворсинок, які занурюються в ендометрій. Через кров ембріон отримує від матері живильні речовини і скидає продукти переробки. Поступово слизова матки наростає, обволікаючи собою плідне яйце: утворюється плацента – орган, який живитиме і захищатиме ваше дитя впродовж всієї вагітності.

 

Тиждень 4.

Майбутній мамі

Ви підозрюєте, що вагітні, але на ранній стадії це може підтвердити лише аналіз крові. Плідне яйце виділяє особливий хоріонічний гормон (ХГ), хоріонічний гонадотро-пін, що присутній у вашій крові. Можна скористатися домашнім тестом на ХГ в сечі, але останній не настільки надійний, оскільки термін дуже маленький. Поки ви ворожите, прийдуть ваші місячні чи ні, у вас можуть з’явитися симптоми, що нагадують передменструальний стан: нудота, набухання грудей.

Ваше дитя

На цьому тижні плідне яйце починає перетворюватися на ембріон. Розпочинають утворення три види зародкових листків, що слугуватимуть початком для формування різних тканин і органів. Внутрішній шар-листок (ендодерма) відповідає за утворення легенів, печінки, травної системи, підшлункової залози. З середнього шару-листка (мезодерма) розвиваються скелет, м’язова система, нирки, кровоносні судини і серце, Зовнішній шар-листок (ектодерма) формує шкіру, волосся, очні кришталики, зубну емаль, нервову систему. Потім клітини від кожного з листків “розходяться по місцях”. Формується голівка ембріона – ніжна, як крапля або сльоза.

 

Тиждень 5

Майбутній мамі

Перше підозріння, що ви вагітні – адже у вас не прийшли місячні, – виникає через 2-3 тижні після зачаття. Але відсутність місячних (аменорея) може мати і інші причини, тому проведіть домашній експрес-аналіз або відвідайте жіночу консультацію. Ваш лікар вирахує вашу вагітність, знаючи початок останніх місячних. Вагітність зазвичай підрозділяють на три періоди, званих триместрами. Перший триместр триває до 13-го тижня: у цей період зародок нестримно розвивається. Саме в цей час особливо велика небезпека викидня. Другий триместр – це 14-27 тижні, третій триместр – 28-40 тижні.

Ваше дитя

В діленні клітин спостерігається певна логіка. Вже можна уявити, де будуть ніжки, де голівка, де спинка, де животик. Помітна спинна струна і уздовж неї так звана нервова трубка. Це – прообрази хребта і спинного мозку. Ми бачимо, як, розширюючись догори, нервова трубка розплющується – це буде передня частина головного мозку. В центрі ембріона ми бачимо клубок тканини: тут буде серце. Поступово починають формуватися і кровоносні судини. До цього часу можна розрізнити, де буде у ембріона голівка, де ніжки. Зародок зігнутий у формі букви С. Вздовж нервової трубки формуються сегменти тканини, звані сомітами. З них надалі виникає м’язова тканина і інші тканинні структури. Ембріон захищений двома оболонками. Утворення, що нагадує великий міхур, називається жовтковим мішком: тут виробляються кров’яні клітини для ембріона.

 

Тиждень 6-7

Майбутній мамі

У багатьох жінок вагітність асоціюється з нездужанням, нудотою. Але в перші тижні вагітності ви взагалі можете не відчувати жодного дискомфорту. Ваш стан швидше буде подібним тому, ніби у вас ось-ось почнуться місячні. Наприклад, у вас можуть набухати і боліти груди. Причина цього – посилена робота молочних залоз. Також ви можете стати дратівливими або, без особливої на те причини, раптом почнете швидко втомлюватися. Вся справа в підвищеному рівні гормону під назвою прогестерон. Отже і на ранніх термінах ви повинні дозволяти собі додатковий відпочинок. Під час  вагітності як ніколи важливо, щоб ваше харчування було різноманітним і збалансованим. При цьому зовсім не обов’язково складати складні дієти або їсти за двох. Все, що потрібно, – це поживні свіжі продукти. Їжте більше свіжих овочів і фруктів. Скоротіть вживання солодкого та солоного. Відмовтесь від консервів.

Ваше дитя

На цих тижнях відбуваються нові зміни із зачатками тільця и лиця плоду. Нестримно розвиваються зачатки мозку і кінцівок. З’являються зачатки лиця, очей (веселкова оболонка), рота, носика. На даному етапі сердечко у плоду є крихітною трубочкою, але воно вже починає битися. Починає формуватися травний тракт. У ембріона розвиваються і легені. Плацента товщає, пуповина прикріплюється до стінки матки.

 

Тиждень 8-9

Майбутній мамі

По вашій фігурі ще не скажеш, що ви вагітні. Ваша матка почала збільшуватися, але це ще непомітно. Визначити це може ваш гінеколог під час огляду і ви самі – ваші речі сталі трохи затісні. Набухають груди, стаючи чутливими. Не турбуйтеся, якщо ви відчуваєте не зовсім приємні симптоми: це організм налаштовується на хвилю вагітності, починає спілкуватися з майбутнім дитям. Вагітність, перейми і самі пологи вимагають багато сил, і чим краще ви підготуєте свій організм фізично, тим краще будете себе відчувати під час зазначених станів. Не менш важливо освоїти і вправи з релаксації. У вирішальні години вони допоможуть розслабитись і заспокоїтись, зняти стрес і збільшити приплив крові до плаценти. Навіть якщо ви неполюбляєте фізкультуру, примусьте себе під час вагітності виконувати комплекс вправ (комплекс вправ дивись в Обмінній картці проекту «Зростай, Малюк!»)

При постановці на облік Вам необхідно буде пройти обстеження в ЖК.

Аналіз сечі на наявність білка і ХЧГ.

Артеріальний тиск. Вимір ваги.

Аналіз крові на визначення кількості заліза, резус-фактор, аналіз на TORCH інфекції.

Визначення розміру матки, наявність кіст і спайок, огляд шийки матки і цервікального каналу.

Ваше дитя

Голівка все ще непропорційно велика, нахилена до грудей. Очі вже досить сформовані, але затягнуті мембраною. На зачатках рук і ніг починають формуватися крихітні пальчики, самі ручки вже починають згинатися в ліктях і зап’ястях. У плоду вже є м’язи, і він потихеньку починає рухатися: втім, поки це може визначити лише ультразвук.

 

Тиждень 10-11

Майбутній мамі

Високий вміст гормонів впливає на ваш настрій і самопочуття. Спостерігається підвищена збудливість, перепади в настрої. У фізичному плані – ви починаєте набирати вагу, ясна стають рихлими, щитовидна залоза трохи збільшена.

Ваше дитя

10-й тиждень – це своєрідна відправна точка для вашого дитяти. Вже закладені генеральні параметри тіла, і в подальших 6,5 місяців клітини-цегла доводитимуть його “будівництво” . Ваше дитя вже усе більш стає схожим само на себе. Пальчики вже відособлені, з’являється смаковий сосочок язика і зубні зачатки. Хвостика вже немає, мозок продовжує розвиватися, причому з феноменальною швидкістю: кожну хвилину виробляється чверть мільйона нових нейронів. Серце ембріона теж вже сформувалося. Хоча зовнішні геніталії ще невизначимі, але вже яєчка – якщо це хлопчик – починають виробляти тестостерон – чоловічий гормон, який перетворить його на відмінного хлопчиська! Якщо до 10 тижнів з ембріоном все нормально, значить – ура! – йому вже не загрожують вроджені аномалії. Ручки, ніжки, пальчики, коліна вже присутні в мініатюрі. Скоро ваше дитя почне смоктати великий пальчик. Воно вже рухається, правда, поки що мимоволі.

Довжина і вага ембріону. Довжина від тімені до крижів складає приблизно 31-42 мм. Вага – близько 5 г.

11-й тиждень

Майбутній мамі

Зараз ви спалюєте калорії швидше, ніж до вагітності: обмін речовин посилюється на 25 %. Об’єм циркулюючої крові теж збільшується. Ви відчуваєте внутрішній жар, п’єте багато рідини і рясно потієте.

Ваше дитя

Цей тиждень знаменує собою кінець ембріонального періоду: віднині ваше майбутнє дитя називається плодом. Тепер, аж до 20-го тижня, відбуватиметься стрімке його зростання. Збільшується кількість кровоносних судин в плаценті, щоб задовольнити зростаючий апетит вашого дитяти. Вушка поступово перебираються з шиї куди їм належить – на бічні сторони голівки, яка все ще непропорційно велика (займає половину розміру всього тіла). Усередині маленького організму розвиваються внутрішні органи. Частина кишечника все ще випадає в пуповину (ця проблема буде вирішена в подальший тиждень розвитку). Починає працювати кишковик, здійснюючи скорочення, що нагадують перистальтику. Звичайно, поки йому ще нічого переварювати, але на більш пізньому терміні через кишшковик плоду викидатимуться мертві клітки і навколоплідні води. Розмір голівки складає половину розміру всього тіла. Все це тому, що нестримно розвивається мозок дитяти. Остання частина тіла надолужить своє, в більш пізні місяці. На цьому ж тижні розрізняються геніталії.

Довжина і вага плоду Довжина від тімені до крижів складає приблизно 44-60 мм. Вага – близько 8 г.

 

Тиждень 12-13

Майбутній мамі

Ваша матка збільшилася завширшки приблизно на 10 см. Їй стає тісно в тазостегновій області, і вона піднімається в черевну порожнину. Скориставшись ультразвуком, за розмірами плоду лікар вже точніше може визначити термін ваших пологів. Можливо, ви не відмітили, але серце ваше починає битися частіше на декілька ударів в хвилину, щоб впоратися з підвищеною циркуляцією крові. Надбавка у вазі. Якщо не було токсикозу, ви могли набрати 1,2 кг- це 10% від загальної надбавки ваги, очікуваної до кінця вагітності. Оптимальна надбавка до 12-ти тижнів: 2 кг.

Ваше дитя

Збільшення плоду продовжується нестримно – за останні три тижні дитя подвоїлося в розмірах, личко у нього набуває людських обрисів. Хоча всі основи організму вже закладені, залишається декілька завершальних штрихів. Так, розвиваються зачатки нігтів на пальчиках рук і ніг. М’язова система вже досить розвинута, але рухи ще довільні: імпульси доки поступають в спинний мозок, оскільки головний мозок недостатньо розвинений. Кишковик більше не видається за черевну порожнину, матку.

Якщо у вас хлопчик, жіночі репродуктивні органи в плоду вже звиродніли, поступившись місцем ” чоловічому началу.

Довжина і вага плоду Довжина від тімені до крижів складає приблизно 60-90 мм. Вага – близько 9-13 г.

 

Тиждень 13

Майбутній мамі

На даний час у вашій крові вже достатньо багато гормонів, що відповідають за вагітність. Скоро вже вас перестане мучити вранішня нудота, ви станете менш дратівливими. Зникне відчуття занепокоєння, пов’язане з ризиком викидня.

Ваше дитя

Віка у вашого дитяти ще зрощені: оченята відкриються лише через чотири місяці. Якщо рученята у нього вже досить довгі, він почне смоктати великий палець. Але взагалі “смоктати” – це голосно сказано, оскільки поки що дитя просто кладе пальчик до рота. Починає закладатися тканина, з якої формуватимуться кісточки дитяти, особливо кінцівок і голівки. Вже намічається пара реберець. Носик і підборіддя вимальовувалися виразніше. Через декілька тижнів ваше дитя почне рухатися “як дорослий”: його грудки почнуть підніматися, як при диханні, воно навіть навчиться проковтувати незначну кількість навколоплідних вод, які він поверне, зробивши “по-маленькому”. Основну роль в живленні дитяти, постачанні його киснем і відтоку продуктів переробки зараз виконує плацента; у подальші місяці важливе значення матимуть навколоплідні води. До 13-го тижня вагітності плацента вже надійно сформована і готова прийняти від яєчників естафету виробництва гормонів, таких, як прогестерон і естріол, що відіграють величезну роль в розвитку вагітності. Каламутнувата мембрана обволікає ваше дитя. Вгорі, з лівого боку, відходить пуповина. Мембрана складається з двох шарів, зрощених разом: амніону і хоріону.

Довжина і вага плоду Довжина від тімені до крижів – 65-78 мм. Вага – приблизно 20-30 г.

 

Тиждень 14-15

Майбутній мамі

Ви вступили в період другого триместру, кращу пору своєї вагітності. Тепер ви відчуєте себе енергійнішою, хоча матка ваша збільшується з кожним тижнем. Ви самі це відзначите, коли ваш живіт почне підніматися: якщо раніше дно матки (верхня її частина) знаходилося над лонною зоною, тепер воно вже – над областю пупка.

Ваше дитя

Продовжує оформлятися обличчя вашого дитяти. Ось вже промальовувалися перенісся, щічки. Вушка – з бічної частини шиї наближаються до належного місця. Очі вже не так широко розставлені. Основним досягненням даного тижня є поява лануго, зародкового пушку, який повторює собою мікроскопічний малюнок шкіри: на подушечках пальців – такий малюнок (відбитки пальців) стане візитною карткою людини. Вважається, що лануго несе захисну функцію: він затримує воскоподібну речовину-секрет, що виділяється дитячим організмом. Ще в череві матері на зміну лануго виростуть товщі і грубіші волосинки-пушок, з яким і народиться ваше дитя. Цей тиждень важливий для внутрішніх органів. Щитовидна залоза досить сформувалася, щоб виробляти гормони. У хлопчика з’являється простата, у дівчаток яєчники опускаються з черевної порожнини у тазостегнову область. У дитини вже оформилося личко, очі ще затягнуті повіками. Окрім лануго відмічається пушок брів. І навіть на голівці з’являється легкий натяк на рослинність.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів – 80-120 мм. Вага – приблизно 25 г.

 

Тиждень 15

Майбутній мамі

Можливо, вам вже тісно у вашому звичному одязі (сукні і спідниці), так що подумайте щодо спеціального одягу. Широкий, вільний одяг – ось що вам треба. Якщо акуратно промацати живіт, ви відчуєте, що верхній край матки (дно матки) розташований приблизно на7,5 смнижче за рівень пупка. Якщо дата пологів ще не уточнена, ваш лікар може зробити це за допомогою ультразвуку. Другий триместр – самий благодатний період вагітності. Позаду токсикоз першого триместру. Покваптеся закінчити свої справи. Часу у вас – до 27-го тижня, коли ви відчуєте себе безпомічним, незграбним колобком.

Ваше дитя

У дитини тонка, прозора шкіра, крізь яку проглядають міріади кровоносних судин. Продовжує рости волосся на голівці, густіють брови. Якщо дитині призначено бути темноволосою, її фолікули почнуть виробляти спеціальний пігмент. Дитя стає вельми рухливим і гнучким. Ручки згинаються в ліктях і зап’ястях, воно здатне стискувати долоні в кулачки. Продовжується формування скелету і кісткового мозку. Крізь прозору шкіру на лобі можна розгледіти найдрібнішу мережу кровоносних судин. Раніше фабрикою крові для цих судин був жовтковий міхур: тепер він відсох, і цю функцію перейняв на себе кістковий мозок плоду.

Довжина і вага плоду Довжина від тімені до крижів – 93-103 мм. Вага – близько 50-60 г.

 

Тиждень 16-17

Майбутній мамі

Ваша матка розширюється, даючи простір зростаючому в плаценті плоду. Кількість навколоплідної рідини на цій стадії складає близько 250 мл На 16-20-му тижнях проводять безліч різних аналізів і тестів. Саме у цей період роблять тест на АФП і потрійний разгорнутий тест. Ці тести безпечні і доволяють виявляти симптоми вроджених вад розвитку (Дауна і spina bifida (вада розвитку хребта). Потрійний тест, на відміну від амніоцентезу, не пов’язаний з ризиком травми зародку. Потрійний тест роблять за показаннями, тому проконсультуйтесь з лікарем. Розпочинають працювати молочні молочні залози, тому на ранніх термінах вагітності ваші груди набухають, стають чутливими. Кровообіг посилюється, проступають венозний малюнок і туберкули (горбки) Монтгомері.

Ваше дитя

Ваше дитя вже тримає голівку прямо. М’язи лиця сформовані, тому дитя починає “робити гримаси”: мимоволі підморгує, відкриває рот, хмуриться. Вже відклалося досить кальцію, щоб почали формуватися кісточки. Якщо у вас дівчинка, яєчники, що складаються більш ніж з п’яти мільйонів яйцеклітин, вже опустилися з черевної порожнини в тазостегнову область.

Довжина і вага плоду.

Довжина від тімені до крижів – 108-116 мм. Вага – близько 80 г.

 

Тиждень 17

Майбутній мамі

Щоб допомогти плаценті в живленні зростаючого плоду, ваше серце працює з навантаженням, збільшеним на 40%. Посилений кровообіг підвищує навантаження на малі кровоносні судини, у тому числі на капіляри в яснах і пазухах носа. Тому приготуйтеся до невеликих носових кровотеч і до того, що ваші ясна теж кровоточитимуть. Ваша матка вже розташована на 3,8-5 см нижче за рівень пупка.

Ваше дитя

Нестримно розвивається плід, не відстає від нього плацента. Якщо на перших тижнях це тонка оболонка з хоріальними ворсинками, то до кінця терміну це вже щільна (завтовшки приблизно в 2,5 см) маса, вагою 480 г. На 17-му тижні плацента вже повністю сформована, з густою мережею кровоносних судин, посередництвом яких поступають живильні речовини і викидаються продукти відробітку. На цьому тижні відкладається так званий “коричневий жир”, особливий тип жирової тканини, життєво важливої для теплообміну організму. У цей період все тіло зародка покривається ніжним пушком – лануго, що повторює собою мікроскопічний малюнок шкіри, єдиний у своєму роді у кожної людини. Шкіра у зародка все ще тонка, без підшкірного жиру.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів -12-17 см. Вага – близько 140 г.

 

Тиждень 18-19

Майбутній мамі

Якщо це ваша перша вагітність, то 18-я тиждень  це період, що особливо хвилюючий, для вас, бо ви починаєте відчувати, як ворушиться дитя. Проте багато молодих мам відчують цю радість лише на 19-20-му тижні, особливо якщо вони набирають зайву вагу. Багато жінок погодяться з тим, що це відчуття важко описати: але деяким воно нагадує стан перед банальним розладом шлунку.

Ваше дитя

Ваше дитя в череві вже починає сприймати зовнішній світ і дає про собе знати тим, що штовхає у ваш живіт ніжкою. Дитя навіть чує вас: слухові кісточки, через які звук проходить в середнє вухо, вже зміцніли, і ділянка мозку, що відповідає за прийом слухових сигналів, працює. Дитя не лякають ні шум кров’яного потоку через пуповину, ні стук вашого серця: але гучні звуки його страхають. Помалу стає чутливою і сітківка ока. На цій стадії, поки що є “вільне місце” в матці, зародок дуже активний, часто міняє положення. Він може те схрестити ніжки, то відкинутися назад, посмоктуючи великий палець на руці, а то і зробити сальто-мортале! Хоча вам здається, що ваше дитя спить, насправді він відгукується на те, що все відбувається зовні. Наприклад, якщо ви підставите свій голий живіт під яскраві промені літнього сонця, ваше дитя побачить ніжно-рожеве сяяння… З цього тижня починайте розмовляти з дитям, співати йому пісеньки – воно вас уважно слухає! їДовжина і вага плоду Довжина від тімені до крижів – 14-20 см. Вага – близько190 см.

 

Тиждень 19

Майбутній мамі

Ви починаєте відчувати, як ворушиться в череві ваше дитя. Продовжується надбавка у вазі: розширюються ваші стегна, збільшується живіт, який не може не впливати на вашу поставу і викликає незручності під час сну. Підкладайте під себе подушки, щоб відчувати себе комфортніше.

Ваше дитя

Головне досягнення тижня – збільшення головного мозку, що продовжується. Непропорційно велика голівка зародку – ознака тієї важливої ролі, яку грає головний мозок в розвитку дитяти. Нейрони, нервові клітини, що здійснюють зв’язок між мозком і м’язами, вже зайняли своє призначене місце: рухи дитяти стають більш обумовленими. Ось вже на голові стирчать маленькі вушка. Під зачатками молочних зубів з’явилися зачатки зубів постійних. Кінцівки мають пропорційні розміри. Хоча ступня у дитяти має довжину всього 2,5 см, її пропорції відносно гомілки і стегна вже будуть постійними. ГОЛОВНЕ – розум! У голівці зародку утворюються і налагоджують зв’язки мільйони нейронів: у самому тільці виростають ліпоїдні нервові волокна.

Довжина і вага плоду Довжина від тімені до крижів – 16-22 см. Вага – близько 230 см.

 

Тиждень 20-21

Майбутній мамі

Пройшло вже 18 тижнів після зачаття, і ваша вагітність вже помітна. Ваша талія – вже зовсім і не талія, а ваше черевце вже як колобок. Верхній край матки – ледь нижче за рівень пупка. Підростаюча матка давить і на легені, і на шлунок, і на нирки: звідси може бути задишка, диспепсія, часті позиви до сечовипускання. Можливо що матка так давить на ваш живіт, що пупок трохи випинає, як гудзик. З’являються смужки коричневого або червоного кольору: це розтяжки.

Ваше дитя

На цьому тижні шкіра у дитяти товщає, стає чотиришаровою. У цей же період сальні залози починають виробляти воскоподібний секрет, названий “первородна змазка”. Ця змазка захищатиме ніжну шкірку зародка, яка постійно омивається навколоплідними водами, – амніотичною рідиною. Первородна змазка утримується на шкірі первородним пушком лануго: особливо рясно вона присутня довкола брів. Починає підростати волосся на голівці, на пальчиках ніжок і ручок з’являються нігті. За допомогою звукової трубки або електронного монітора лікарка може дати вам послухати серцебиття плоду.

Довжина і вага плоду. Довжина від тімені до крижів -25 см. Вага – близько280 см.

Тиждень 21

Майбутній мамі

Протягом подальших 10 тижнів ви різко набиратимете вагу, оскільки ваше дитя почне відкладати жир. У цей період надбавка у вазі складе приблизно половину від загальної надбавки. Ви відчуєте зростання апетиту: посилений обмін речовин вимагає від вас додаткових 500 калорій. Харчуйтеся добре, але не накидайтеся на якийсь один вид продуктів, особливо це стосується жирної їжі і інших продуктів з малим вмістом живильних речовин. Не дивуйтеся, якщо вам раптом захочеться чого-небудь “такого”. Це називається збоченим апетитом: бували жінки, яким, наприклад, хотілося пожувати жменьку землі… Верхній край матки розташований приблизно на1,25 смвище за рівень пупка.

Ваше дитя

В крові у вашого дитяти вже досить високий вміст червоних кров’яних клітин: починають вироблятися білі кров’яні клітини, що відповідають за придушення інфекцій. На язику починають формуватися смакові сосочки. Травний тракт вже здатний відрізняти воду і цукор від проковтуваної дитям амніотичної рідини і пропускати її волокнистий вміст аж до прямої кишки. На лобику і над верхньою губою можна побачити спіралеподібний зростаючий пушок лануго: особливо рясний він над очками і бровами. Саме ця область лиця особливо рясно покрита первородною змазкою, яку дитя почало виробляти минулого тижня. Очі ще заховані за повіками.

Довжина і вага плоду.

Довжина від тімені до крижів – близько 25 см. Вага – близько 360 г.

Частина 2

2 коментарі

Оприлюднити коментар

  • Довжина плоду по тижнях має бути точно такою, як написано? На 15 тижні мій малюк всього 65 мм, що відповідає 13 тижню, згідно статті, це нормально????

  • Я не курю и не пью, но вот прекратить при планировании принимать препараты было сложно, так как очень болезненные месячные всегда были. Но я пошла но йогу и стала учиться расслабляться, а муж курить бросил. Конечно же, мы витамины стали принимать да и в принципе рацион поменяли. Кроме этого, я тест Ователь купила, чтоб овуляцию высчитывать. Видно потому что я сразу его купила, проблем с определением овуляции не возникло вообще. Тест очень удобный и многоразовый.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.