Вагітність

Лікування хламідійної інфекції під час вагітності

За даними ВООЗ, частота виявлення Chlamydia trachomatis у вагітних коливається в дуже широких межах (від 2 до 37%), у середньому складаючи 6-8%. С. trachomatis передається переважно статевим шляхом і має виражену тропізмом до циліндричному епітелію. Тому найбільш частими клінічними проявами є уретрит та слизисто-гнійний цервіцит. При поширенні інфекційного процесу можуть спостерігатися бартолініт, ендометрит, сальпінгіт, іноді проктит і деякі інші більш рідкісні форми захворювання. Однак у 60% жінок хламідіоз протікає абсолютно безсимптомно.

Дані про можливий вплив хламідійної інфекції на перебіг і результат вагітності надзвичайно суперечливі. Одні автори вказують на збільшення частоти невиношування вагітності та мертвонароджуваності, інші категорично заперечують це. Що не підлягає сумніву, так це той факт, що урогенітальний хламідіоз вагітних є істотним фактором ризику розвитку хламідійної інфекції у новонароджених. Зараження відбувається в 60-70% випадків, переважно інтранатально при проходженні плода через інфіковані родові шляхи. При цьому у 20-50% дітей, народжених жінками з хламідіозом, у перші два тижні життя розвивається кон’юнктивіт, а в 10-20% на 1-3 місяць життя хламідійна пневмонія.

В результаті, з огляду на високу поширеність урогенітального хламідіозу вагітних і його значну роль у розвитку ускладнень у матері і плоду, доцільність антибактеріальної терапії хламідійної інфекції в даний час не викликає сумнівів. Однак вибір препаратів для лікування інфекції, викликаної Chlamydia trachomatis, у вагітних значно обмежений, тому що багато з них можуть викликати тератогенний ефект або надавати ембріо- і фетотоксіческое дію.

Оскільки відомі протипоказання до застосування під час вагітності високоефективних відносно Chlamydia trachomatis антибіотиків тетрациклінового ряду і хінолонів, частіше за все для лікування вагітних використовується еритроміцин. Ефективність еритроміцину досить висока – 83-95%. Однак, за даними різних авторів, побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту спостерігаються у 38-58% пацієнток, що нерідко призводить до відмови від прийому цього препарату. Крім того, висока курсова доза і необхідність багаторазового прийому значно обмежують застосування еритроміцину.

Американський центр з профілактики та контролю за захворюваннями (CDC) рекомендує проводити початковий курс терапії еритроміцином, а як препарат другої лінії, у разі неефективності проведеного лікування, використовувати амоксицилін. Цей препарат показав себе безпечним під час вагітності і ефективним для лікування хламідійної інфекції – у кількох дослідженнях він продемонстрував ефективність 85-99% у поєднанні зі зниженням частоти побічних ефектів.

О.А. Остроумов, к.м.н., О.Р. Асцатурова, професор А.П. Ніконов ММА імені І.М. Сеченова