Вагітність

Лікування хламідійної інфекції під час вагітності

За даними ВООЗ, частота виявлення Chlamydia trachomatis у вагітних коливається в дуже широких межах (від 2 до 37%), у середньому складаючи 6-8%. С. trachomatis передається переважно статевим шляхом і має виражену тропізмом до циліндричному епітелію. Тому найбільш частими клінічними проявами є уретрит та слизисто-гнійний цервіцит. При поширенні інфекційного процесу можуть спостерігатися бартолініт, ендометрит, сальпінгіт, іноді проктит і деякі інші більш рідкісні форми захворювання. Однак у 60% жінок хламідіоз протікає абсолютно безсимптомно.

Дані про можливий вплив хламідійної інфекції на перебіг і результат вагітності надзвичайно суперечливі. Одні автори вказують на збільшення частоти невиношування вагітності та мертвонароджуваності, інші категорично заперечують це. Що не підлягає сумніву, так це той факт, що урогенітальний хламідіоз вагітних є істотним фактором ризику розвитку хламідійної інфекції у новонароджених. Зараження відбувається в 60-70% випадків, переважно інтранатально при проходженні плода через інфіковані родові шляхи. При цьому у 20-50% дітей, народжених жінками з хламідіозом, у перші два тижні життя розвивається кон’юнктивіт, а в 10-20% на 1-3 місяць життя хламідійна пневмонія.

В результаті, з огляду на високу поширеність урогенітального хламідіозу вагітних і його значну роль у розвитку ускладнень у матері і плоду, доцільність антибактеріальної терапії хламідійної інфекції в даний час не викликає сумнівів. Однак вибір препаратів для лікування інфекції, викликаної Chlamydia trachomatis, у вагітних значно обмежений, тому що багато з них можуть викликати тератогенний ефект або надавати ембріо- і фетотоксіческое дію.

Оскільки відомі протипоказання до застосування під час вагітності високоефективних відносно Chlamydia trachomatis антибіотиків тетрациклінового ряду і хінолонів, частіше за все для лікування вагітних використовується еритроміцин. Ефективність еритроміцину досить висока – 83-95%. Однак, за даними різних авторів, побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту спостерігаються у 38-58% пацієнток, що нерідко призводить до відмови від прийому цього препарату. Крім того, висока курсова доза і необхідність багаторазового прийому значно обмежують застосування еритроміцину.

Американський центр з профілактики та контролю за захворюваннями (CDC) рекомендує проводити початковий курс терапії еритроміцином, а як препарат другої лінії, у разі неефективності проведеного лікування, використовувати амоксицилін. Цей препарат показав себе безпечним під час вагітності і ефективним для лікування хламідійної інфекції – у кількох дослідженнях він продемонстрував ефективність 85-99% у поєднанні зі зниженням частоти побічних ефектів.

О.А. Остроумов, к.м.н., О.Р. Асцатурова, професор А.П. Ніконов ММА імені І.М. Сеченова 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.