Вагітність

Маленькі хитрощі для майбутніх мам

Під час виношування малюка в образі життя жінки відбуваються певні зміни. Для того, щоб зустріти їх у всеозброєнні, потрібно підготуватися наперед. Наші поради допоможуть майбутній мамі справитися з деякими специфічними для вагітності проблемами або запобігти самому їх виникненню.

Надягаємо колготки

Вагітність є чинником ризику розвитку варикозного розширення вен, у зв’язку з чим майбутнім мамам рекомендується носити профілактичні противарикозні панчохи або колготи. Тим вагітним, у яких вже є ознаки варикозного розширення вен (судинні зірочки, «змійки» розширених вен), рекомендують спеціальну лікувальну противарикозну білизну. Дія спеціальної білизни заснована на тому, що воно чинить тиск на венозну стінку, допомагаючи проштовхувати кров від нижче розташованих ділянок вен до вище розташованих. Профілактичні панчохи і колготи відрізняються від лікувальних тиском, що відбувається на вени: у лікувальної білизни він вище. Противарикозна білизна дуже щільна, важкорозтяжна, тому, щоб її надягти, потрібно оволодіти певними знаннями і навичками. Так, панчохи або колготи необхідно надягати відразу після сну, не опускаючи ніг з ліжка. Це обумовлено тим, що, як тільки ви опустите ноги, вени, у тому числі і розширені ділянки, заповняться кров’ю, і ефективність білизни буде значно знижена. Якщо ви все ж таки піднялись для того, щоб прийняти душ, або просто забули про колготи, то необхідно на 10-15 хвилин знову прийняти горизонтальне положення з піднятими ногами; у такому положенні навантаження на вени нижніх кінцівок значно знизиться, а наявні варикозні вузли спустіють. Перш ніж надягати панчохи або колготи, зберіть їх обома руками по всій довжині. Надіньте колготи на пальці ніг, потім поступово розподіляйте їх по гомілці. Найбільші утруднення ви випробуєте при надяганні колгот на п’яту. Подолати цю «перешкоду » вам допоможе великий палець правої руки, який бажано розташувати під п’ятою. Можна сказати, що процедура натягування колгот або панчоха вимагає навіть значних фізичних зусиль; враховуючи це, до процедури надягання можна залучити представника сильної половини людства. Не варто відмовлятися від ідеї носити білизну після першої невдачі. У перший день, можливо, надягання колгот або панчіх займе у вас 15-20 хвилин, але з кожним разом кількість часу, потрібного для одягання, зменшуватиметься.

 

Взуваємося

Під час вагітності часто приходиться міняти не тільки гардероб, але і взуття. Адже носити взуття з високим каблуком в період виношування малюка категорично не рекомендується. Це обумовлено тим, що, надягаючи взуття з каблуком, ви більш схильні до ризику впасти або підвернути ногу. Високий каблук провокує варикозне розширення вен, вірогідність якого, як вже говорилось, і без того значно підвищена під час вагітності. Підбираючи собі нову пару взуття, зверніть увагу на те, щоб взуття легке застібалось, не була дуже вузьким, адже у другій половині вагітності ноги можуть набрякати. Але основна хитрість полягає не стільки у виборі відповідного взуття, оскільки в тому, як надіти туфельки або чобітки, коли живіт, що виріс, виключає таку можливість. Безумовно, ідеальний варіант – це прийняти допомогу майбутнього тата, який надіне взуття на ніжку, зав’яже шнурки або застебне блискавку. Якщо ж цю нелегку роботу належить виконати самій, намагайтесь сісти на низький стілець з поручнем (поручень буде опорою, коли ви вставатимете) або ж поряд із стільцем звичної висоти поставите невелику лавку, на яку можна поставити ноги. Якщо ні стільця, ні лавки поряд немає, можна сісти на коліно: так застібати взуття набагато зручніше, ніж просто зігнувшись.

Збираємо сумочку.

В жіночій сумочці часто можна знайти масу дуже і не дуже потрібних речей. Вже з перших днів вагітності до дуже потрібних речей слід віднести паспорт, «Обмінну карту вагітної жінки» (видається в жіночій консультації під час постановки на облік) і поліс обов’язкового або добровільного, медичного страхування (якщо такий є). Адже вагітність хоча і не хвороба, але все таки під час виношування малюка вам набагато частіше, ніж у повсякденному  житті, доводиться стикатися з різними структурами охорони здоров’я, де ці документи необхідні. Після відвідин жіночої консультації до цього переліку документів додається також «Обмінна карту вагітної жінки», що видається Вам після постановки на облік. Обмінна карта – це стисло записана історія вагітності з результатами  обстежень, що проводилися за час цієї вагітності. Оскільки багато жінок в першій половині вагітності відчувають ті або інші ознаки гестозу, до яких відносяться нудота і блювота, то не зайвою дрібницею в сумочці опиниться порожній поліетиленовий пакет, а також декілька м’ятних льодяників або упаковка жувальної гумки, якими можна користуватися при появі нудоти для запобігання блювоті.

Прийом ліків

Якщо доктор прописав вам ліки що їх потрібно приймати кілька разів на день, то раціонально буде покласти їх упаковку в сумочку; це дозволить не забути щодо прийому ліків не тільки удома, але і на роботі. У зв’язку з цим ще одна порада: щоб в робочій суєті не забути про пігулки, поставте нагадування або будильник на мобільному телефоні або робочому комп’ютері. Якщо така можливість виключена, приурочте прийом пігулок до якої-небудь події, що відбувається щодня в один і той же час, наприклад до обіду. В крайньому випадку заведіть на роботі для цих цілей звичний будильник.  Не зайвими в сумочці будуть паперові  носові хустинки і вологі серветки. Якщо вже до вагітності у Вас були випадки втрати свідомості в задушливому приміщенні або у разі емоційного навантаження, то не виключено, що під час вагітності, особливо в першому триместрі, такі «випадковості » можуть почастішати. Добре, якщо на всяк випадок у вашій сумочці буде лежати пляшечка з нашатирним спиртом, не забудьте його підписати.

Вчимося носити бандаж

Деяким жінкам під час вагітності лікарі радять носити допологовий бандаж. Він потрібен, що підтримувати живіт, зняти навантаження з м’язів спини і передньої черевної стінки. Враховуючи ці функції, носіння бандажу рекомендується: жінкам, які страждають на захворювання хребта, відчуваючи при цьому біль в спині; жінкам, яким загрожує дочасне переривання вагітності; майбутнім мамам, які чекають не першого малюка або двох малюків відразу. Оскільки бандаж повинен підтримувати матку і плід, то надягати його потрібно в положенні лежачи, щоб живіт зберігся в дещо підведеному положенні. Не слід носити бандаж протягом всього дня, потрібно, по можливості, знімати його кожної години на 10-15 хвилин або, якщо немає можливості надіти його лежачи на роботі, то надягати бандаж, наприклад, на першу половину дня або тільки виходячи з дому до магазину, в гості або до жіночої консультації, а прийшовши додому, знімати.

Плануємо час

Як вже наголошувалося, вагітність так чи інакше пов’язана з частішим відвідуванням лікарів, а це, як відомо, займає достатньо багато часу. Щоб часові втрати були мінімальними, можна скористатися наступними порадами.  Прагніть дотримуватися дати і часу, який вам призначений для відвідування лікаря, здача аналізів або проведення того або іншого дослідження: якщо ви спізнюєтеся або приходите в інший день, ви створюєте незручність не тільки собі, але і іншим пацієнтам, і доктору. Не потрапивши на прийом в призначений день, подзвоніть доктору, уточніть дату і час, на який потрібно прийти. Якщо лікар на вибір пропонує Вам декілька дат для чергового прийому, прагніть уникати дат, що припадають на початок тижня, після святкових днів. В цей час на прийомі, як правило, дуже багато пацієнтів.  Не секрет, що для того, щоб здати кров на аналіз, часто доводиться сидіти перед кабінетом лабораторії не одну годину. Більшість пацієнтів приходить до цих дверей задовго до початку роботи, надіючись бути першими. Тому якщо ви прийдете до кабінету за 20-30 хвилин до закінчення роботи, то втрачений час не складе більш, ніж ці самі 20-30 хвилин, але вам, принаймні, не доведеться сидіти в черзі декілька годин. Не намагайтесь користуватися цим же правилом під час відвідин лікаря для чергового огляду або проведення якого-небудь дослідження, наприклад УЗД. Адже і прийом, і дослідження вимагають достатньої кількості часу.  Варто сказати і про те, що, побачивши біля кабінету велику чергу, сподіваючись на свідомість оточуючих, можна тактовно вказати на своє цікаве положення, запитавши, наприклад, чи немає спеціальної черги для вагітних або, якщо це не гінеколог, то чи один лікар веде прийом пацієнтів з направленням з жіночої консультації і інших. Проте частіше сподіватися на співчуття черги не приходиться, адже окрім вас – практично здорової і просто вагітної, вся решта сидячих перед кабінетом – хвора.  Між візитами до лікаря у вас вірогідно виникнуть питання, що стосуються вашого стану, що відбуваються з вами змін, прийому вітамінів і ліків, аналізів і т.п. Щоб одержати відповідь на всі ці питання, як це не банально, потрібно їх задати лікарю. Для цього записуйте всі питання до «Щоденника вагітної», що міститься в «Обмінній карті…»

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.