Вагітність

Оздоровлення вагітних в Україні

Оздоровлення вагітних в Україні

 

Спеціалізоване відділення оздоровлення вагітних клінічного санаторію «Жовтень» відсвяткувало новосілля

Марія КУЛЕБА

«Дівчатка, на психотерапію!» — лагідно гукає майбутніх мам нянечка. Кімната для психотерапії відділення обладнана напрочуд зручними зеленими кріслами, з яких, якщо всядешся, і вставати не хочеться. Тут із жінками працює психолог, онде стоять телевізор і відеомагнітофон. У наступній кімнаті — сучасний кардіомонітор. Палати комфортабельні і симпатичні. Щоправда, «дівчата» казали, годують пріснувато, але на те й лікарняна їжа, щоб нічого гострого і нікому не зашкодити. «Я коли була вагітна, ладна була їсти навіть табуретки, — зітхає колега по перу. — А на манну кашу з тих пір узагалі не можу дивитись».

«У нас тут чудова кліматотерапія, ви можете відчути це самі, — розповідає акушер-гінеколог відділення Алла Гончарова. — Колись це були монастирські землі, а монахи, як відомо, поганого не вибирали».

Повітря справді напоєне пахощами лісу. Неподалік від корпусів тече річка Козинка. На одному з дубів видно обличчя монаха. Інша цікавинка — дуб і сосна, які виросли поруч і наче обіймаються.

У цей дубово-сосновий рай у Кончі-Заспі, що під Києвом, під назвою клінічний санаторій «Жовтень» приймають далеко не всіх. Беруть жінок, які дійсно мають проблеми зі здоров’ям, та все ж не такі, щоб перебувати у стаціонарi.

На безкоштовну путівку можуть розраховувати жінки з 8 до 32 тижнів вагітності, які мають екстрагенітальну або акушерську патологію, які працюють і чия організація відраховує внески до Фонду соціального страхування. Після того на спеціальній комісії вирішують, наскільки потребує пацієнтка оздоровлення.

У «своїй» жіночій консультації вагітна жінка має отримати направлення на цю спеціальну комісію, яка зазвичай засідає у п’ятому пологовому будинку Києва, свою обмінну карту і взяти довідку з міс­ця роботи, де вказують назву організації, де вона працює, код її соціального страхування. З цими документами і паспортом вона потрапляє на відбіркову комісію до п’ятого пологового будинку. Зви­чайно комісія засідає у перший вівторок кожного місяця. Там присутні головний акушер-гінеколог міста, представник соцстраху і представник спеціалізованого відділення для оздоровлення жінок клінічного санаторію «Жовтень». Комісія засідає з 9-ї ранку і до вирішення всіх питань.

«Виникла загроза переривання вагітності або плацентарна недостатність, багатопліддя, екстра­генітальна патологія — серцево-судинні захворювання, ниркова, печінкова недостатність, вегето-судинна дистонія, — перераховує численні показання для отримання путівки Алла Гончарова. — Часто сьогодні зустрічається анемія вагітних, причому з дуже низьким рівнем гемоглобіну. Взагалi таких показань чимало, всiх не перелiчити».

Вагітним пропонують дозовану ходьбу, бальнеотерапію, фітотерапію, спелеотерапію (дихання по­вітрям гірської печери, для чого є спеціально обладнане приміщення. — Авт), дієтичне харчування і багато, багато іншого.

«Мабуть, і масаж п’ят робите?» — запитую.

«Ви маєте знати, що масаж п’ят вагітній жінці протипоказаний, оскільки стимулює матку. Але їм можна робити масаж шийно-грудного відділу, що ми і робимо», — відповідає Алла Василівна.

Курс оздоровлення — 24 дні. А от місць усього 60. Тому черги за безкоштовними путівками до відділення великі.

«Ми маємо великі плани, зупиняє нас тільки нестача коштів, — каже головний лікар санаторію «Жовтень» Олександр Владимиров. — Ми б і хотіли, щоб цих черг не було. Відділення, одно­значно, треба розширювати, думати про сучасне обладнання, про майбутнє».

Надії з Переяслава-Хмельницького (Київська область) про можливість оздоровитись у санаторії розповів її місцевий лікар. «Я не очікувала цієї третьої вагітності, це такий сюрприз був», — всміхається 23-річна жінка, яка в рідному місті працює на хлібзаводі і вже має двох дітей.

«Усі 17 років існування спеціалізованого відділення ми співпрацюємо з Інститутом педіатрії, акушерства і гінекології АМН України. На основі цієї співпраці видано 4 колективні монографії, 3 методичні рекомендації, більше 100 наукових статей», — розповідає головний лікар санаторію «Жовтень» Олександр Владимиров.

За його словами, хоча такого рівня, як у санаторії «Жовтень», який є клінічною базою не для одного, а кількох наукових інститутів, немає ніде в Україні, все ж подібні спеціалізовані відділення є у Запорізькій, Дніпропетровській, Миколаївській, Закарпатській областях.

А у світі, за словами того ж Владимирова, взагалі немає клінічних спеціалізованих курортів для вагітних.

«Ми зі своїм унікальним досвідом санаторно-курортного оздоровлення вагітних жінок виступаємо на багатьох міжнародних конференціях. Тому що вони там, за кордоном, давно все втратили. У нас, щоправда, теж роблять чимало спроб розтягнути курортну систему, віддати її приватним власникам», — додає Олександр Аркадійович.

За рік відділення «приймає» до 900 жінок. Усього за часи свого існування тут оздоровилось близько 15 тисяч майбутніх мам.

Були і народження. Так, у 1989 році тут вперше завчасно народилось дитя. «Зараз цей хлопчик має отримувати атестат зрілості, — усміхається завідуюча відділенням Наталя Тофан. — Отже, і ми можемо себе вважати такими, що отримали цей атестат».

 

 

Список санаторіїв, де за путівкою від Фонду соціального страхування можуть оздоровитися вагітні:

 

 • «Феофанія» (Київ) – 0(44) 526-70-47; 526-70-17.
 • «Жовтень» (Київ) – (044) 259-15-70
 • «Лермонтовський» (Одеса) – (048)724-66-39, (048)722-66-76, (048)722-63-41
 • «Карпати (Закарпатська обл.) – (031) 317-33-07;
 • «Перлина Прикарпаття» (Моршин) –(032) 606-23-79; (067) 343-55-00; (050) 366-05-00.
 • «Хорол» (Миргород) – (053) 555-52-69; (053) 555-21-87.
 • «Високий» (Харківська обл.) – (057) 746-44-40; (057) 746-46-40
 • «Донбас» (Донецька обл.) – (062) 337-15-61, (067) 641-99-22, (095) 983-45-85
 • «Авангард» (Вінницька обл.) – (043) 312-15-46; (063) 275-86-86
 • «Примор’я» (Євпаторія) – (065) 271-46-28; (095) 744-75-63; (063) 861-88-91
 • «Великий Луг» (Запорізька обл.) – (061) 286-96-83

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.