Вагітність

Вітряна віспа (вітрянка) під час вагітності

Вітрянка в абсолютній більшості випадків (90%) – хвороба дитяча. Дорослі хворіють на вітрянку значно рідше дітей. І у вагітних жінок вітрянка зустрічається не частіше, і протікає не важче, ніж у невагітних. За статистикою, захворюваність вагітних жінок вітрянкою зазвичай не перевищує 0,5-0,7 випадків на 1000.

Але все ж для того, щоб не потрапити в це число, перед плануванням вагітності необхідно здати аналіз на наявність антитіл до вітрянки.

За даними науковців, антитіла до вірусу вітрянки виявляються у 2/3 жінок, які планують вагітність і заперечують захворювання вітрянкою в минулому. Якщо ж жінка не пам’ятає, хворіла вона на вітрянку чи ні, антитіла до вітрянки виявляються майже в 90% випадків.

Вітрянка під час вагітності становить небезпеку для плода. У разі захворювання вагітної жінки на вітрянкук на ранніх термінах вагітності можливі самовільні аборти , мертвонародження і потворності: рубці шкіри, гіпоплазія кінцівок, атрофія кори мозку, розумова відсталість, затримка росту, мікрофтальмія, катаракта.

Але, на відміну від краснухи, відсоток розвитку каліцтв і вад плода у разі захворювання на вітрянку досить низький і складає близько 1%. Найчастіше у разі захворювання на вітрянку на ранніх термінах вагітності відбувається викидень або внутрішньоутробна загибель плода.

Вітряна віспа у вагітної жінки не розглядається лікарями як показання до штучного переривання вагітності. У разі захворювання на вітрянку під час вагітності в терміни до 14 тижнів ризик для плода складає 0,4%, а у разі зараження в термін від 14 до 20 тижнів – не більше 2%. Після 20 тижнів для дитини ризику фактично немає. Лікування специфічним імуноглобуліном під час вагітності різко знижує навіть цей дуже маленький ризик для майбутньої дитини.

Більш небезпечне і загрожує великими ускладненнями захворювання вагітної жінки на вітрянку на пізніх термінах вагітності. Найбільший ризик захворювання новонародженого вітрянкою виникає тоді, коли мати захворює на вітрянку за 2 дні до пологів і в межах 5 днів після них.

У разі, якщо інфікування матері вітрянкою відбувається за 4-5 днів до пологів, вірогідність розвитку вродженої вітрянки у новонароджених складає 10-20 %, а смертність – 20-30 %.

Вроджена вітряна віспа може протікати дуже важко, супроводжуючись розвитком бронхопневмоній та ураженням внутрішніх органів новонародженого. У разі інфікування матері вітрянкою раніше, ніж за 5 днів до пологів, вітрянка новонароджених протікає, зазвичай, в легкій формі або зовсім не проявляється.

Тому у разі захворюванні матері вітрянкою лікарі часто намагаються відтермінувати пологи на 5-7 днів. Якщо ж це неможливо зробити, то вагітній і новонародженому відразу після пологів необхідно ввести специфічний імуноглобулін, який не запобігає зараженню вітрянкою, але допомагає уникнути смерті немовляти. Після народження таку дитину переводять до інфекційного відділення, де вона проходить курс антивірусного лікування .

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк