Вагітність

Печія і розлад травлення

Крім вже раніше обговорених проблем, є ще одне явище під час вагітності, що найчастіше зустрічається і що найменше приємне, – розлад травлення і печія. Давайте розберемося разом в цих малоприємних супутниках вагітності.

Чи може це вплинути на дитину?

До тих пір, поки ви правильно харчуєтеся, дитина не відчуває ніякого дискомфорту, тоді як ви відчуваєте незручності і неприємні відчуття, пов’язані з роботою шлунково-кишкового тракту. Отже відповідь однозначна – ні, печія і розлад травлення на дитину вплинути не можуть.

Чому відбувається розлад травлення і печія?

Розлад травлення під час вагітності викликається тими ж причинами, що і звично, але існують і інші чинники, які роблять розлад боліснішим.

Вся річ у тому, що на самому початку вагітності йде гормональна перебудова (ваш організм виробляє велику кількість прогестерону і естрогена), що сприяє розслабленню гладких м’язів всього організму в цілому, зокрема розслабляється і клапан входу до шлунку, тому шлунковий сік потрапляє в стравохід. Внаслідок впливу прогестерону і естрогену іноді уповільнюється перистальтика, що в свою чергу викликає розлад травлення. Це, безумовно, неприємно, та корисно для малюка, оскільки уповільнення перистальтики сприяє кращому засвоєнню живильних речовин кровоносною системою і через плаценту – плодом.

Печія з’являється тоді, коли м’язове кільце (клапан), що відділяє стравохід від шлунку, розслабляється, що дозволяє їжі і гострим шлунковим сокам поступати з шлунку назад в стравохід. Шлункова кислота дратує дуже чутливу слизисту оболонку стравоходу, викликаючи відчуття печії, що буває дуже сильним. Під час останніх двох триместрів вагітності печія може посилитися ще більше, оскільки матка збільшується і сильніше тисне на шлунок.

Як з цим боротися?

  • по можливості, не паліть;
  • їжте часто, але невеликими порціями. Намагайтесь з’їсти хоча б кожні 2 години потрішку, а не наїдатися “від пуза” двічі в день;
  • уникайте переїдання, оскільки вона дуже перенавантажує шлунок;
  • прагніть не носити тісних речей, які стягують вашу талію і живіт;
  • їжте поволі, ретельно пережовуйте їжу, не набивайте рота їжею;
  • прагніть виключити з свого раціону їжу, що може викликати шлунково-кишковий дискомфорт. Найшкідливішими є гарячі і дуже гострі блюда, смажена їжа, жирна їжа, сосиски, ковбаса, шинка і бекон, шоколад, кава, алкогольні напої, м’ята;
  • не нахиляйтеся в поясі, натомість згинайтеся в колінах;
  • відразу після їжі не лягайте і не сідайте. Походіть хоча б декілька хвилин або постійте;
  • випийте лужну негазовану мінеральну воду;
  • при наполегливій печії можна застосовувати палену магнезію в порошках;
  • пам’ятайте, що альмагель, дуже популярний засіб, можуть викликати у вагітної закріпи і зменшити в організмі кількість кальцію;
  • підніміть узголів’я ліжка на 15-20 см;
  • спробуйте випивати на ніч стакан теплого молока;
  • з’їжте небагато тертої моркви. Ви здивуєтеся, наскільки це засіб дієвий;
  • уникайте речовин, що містять соду;
  • не лежіть після їжі протягом 1,5 годин і не приймайте їжу перед сном;
  • по можливості уникати прийому лікарських засобів, що підсилюють печію.

Проте, слід мати на увазі, що деякі з антацидних препаратів викликають порушення стільця (закріпи або проноси);

Порадьтеся з вашим лікарем з приводу цих явищ, попросіть порекомендувати ліки проти підвищеної кислотності.

Гестоз

Гестоз – це ускладнення вагітності, при якому відбувається розлад функції життєво важливих органів, особливо судинної системи і кровообігу. До теперішнього часу причина гестозів не встановлена.

Сама рання ознака гестозу – поява набряків, це називають водянкою вагітних. В першу чергу набрякають ноги, кисті рук. Більш серйозніші симптоми – підвищення артеріального тиску, поява білка в сечі.

Якщо захворювання прогресує, то наступають більш тяжкі прояви гестозу: прееклампсія і еклампсія. При цьому порушується мікроциркуляція в центральній нервовій системі, що може привести до важких ускладнень, як для матері, так і для плоду.

Якщо у вас при підвищеному артеріальному тиску з’являється головний біль, тяжкість в потилиці, мигтіння мушок перед очима, нудота, болі у верхній частині живота це симптоми прееклампсії, потрібно негайно викликати лікаря, щоб визначитись з подальшим перебігом і лікуванням.

Чим це небезпечно для дитини?

Можлива гіпоксія плоду, передчасні пологи, при важких гестозах плід може загинути. Що важливо?

  • Обстеження
  • Регулярне зважування.
  • Вимірювання артеріального тиску.
  • Визначення добового діурезу (співвідношення випитої і виділеної рідини).
  • Регулярна здача аналізу сечі.
  • Біохімічний аналіз крові.
  • УЗІ плоду і доплерометрія.
  • КТГ плоду.

Лікування

Лікування гестозу, за винятком набряків легкого ступеня, проводиться в пологовому будинку. Призначаються заспокійливі, сечогінні, що знижують артеріальний тиск і поліпшуючі кровообіг препарати.

У профілактичних цілях під час вагітності краще обійтися здоровим способом життя. Лікарські препарати призначаються тільки за наявності захворювань. Краща профілактика появи набряків – повноцінний відпочинок, виключення тривалого перебування на ногах і важкого фізичного навантаження, відсутність стресів, мінімальна надбавка маси тіла (не більш 300 г в тиждень). Невеликі набряки – норма під час вагітності. Лікування при цьому не проводиться. Допустимий прийом настою сечогінних трав. Сіль краще обмежити, а ось рідину обмежувати не потрібно. Навіть достатньо виражені набряки (при нормальному артеріальному тиску і відсутності білка в сечі) не є свідченням для госпіталізації.

 

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.