Кожна мама чекає, що у неї народиться найкращий та найздоровіший малюк, і намагається зробити для цього все можливе. Проте деяким мамам складно відмовитися від шкідливих звичок, як то куріння, вживання алкоголю чи надмірне вживання кави. Аби Ви мали більш повну картину і мали сили вчасно відмовитися від шкідливих звичок, нижче ми описали вплив, які вони мають на розвиток майбутньої дитини.
Ризики куріння цигарок
Паління тютюну під час вагітності майже в 2 рази збільшує ризик її несприятливого завершення. Після кожної цигарки у Вас спазмуються кровоносні судини плаценти, і дитина на кілька хвилин опиняється в стані кисневого голодування. Токсичні компоненти тютюнового диму легко проникають через плацентарний бар’єр — і плід затримується у розвитку.
Ускладнення вагітності і пологів, мимовільні аборти, трубна вагітність, передчасні пологи значно частіше виникають у жінок, які курять. Такі жінки ризикують народити надмірно збудливого малюка з симптомами гіперактивності та дефіциту ваги і уваги, з рівнем інтелектуального розвитку нижче середнього. Такі малята частіше страждають на інфекції дихальних шляхів та респіраторні захворювання.
Чим раніше Ви відмовитеся від паління тютюну, тим краще для малюка. Навіть якщо Ви зберетесь з силами і кинете палити на останньому місяці вагітності — користь цього для дитини буде неоцінимо відчутною.
Ризики вживання алкоголю
Що би Ви не їли чи не пили, малюк отримує все те ж саме, що і мама. Алкоголь легко проникає крізь плаценту плоду, і значно підвищує ризик народження недоношеного маляти, а в найбільш тяжких випадках — розвитку фетального алкогольного синдрому.
Алкогольний синдром плоду (FAS — Fetal Alcohol Syndrome) — це захворювання плода, яке обумовлене внутрішньоутробним алкогольним ушкодженням, і є головною причиною вродженої затримки інтелектуального розвитку у дитини. Цей синдром характеризується специфічними аномаліями особи: коротка очна щілина, косоокість, сплощення потилиці, згладжена носогубна складка, а також відставання у фізичному та інтелектуальному розвитку, вроджені вади серця та інших органів. Діти, які народилися з алкогольним синдромом, зазвичай дратівливі, неспокійні, мають слабкий хапальний рефлекс, погану координацію, для них характерні дефекти розвитку центральної нервової системи.
В перебігу ембріонального періоду (перші 2 місяці вагітності) вживання алкоголю може вплинути не лише на психіку, але і на весь подальший розвиток організму дитини. Найчастішими наслідками є вади розвитку серця, зовнішніх статевих органів і суглобів.
Ви зустрінете людей, які казатимуть, що знають жінок, які вживали алкоголь під час вагітності, і при цьому народили повноцінну дитину. Можливо, Ви теж знаєте таких мам. Все можливо. Та чи потрібен Вам такий ризик? Адже єдиної безпечної для всіх малюків дози алкоголю не існує. Шкідливість впливу алкоголю на маля залежить від багатьох чинників: особливостей жіночого організму щодо перетравлювання спирту і реакції на алкоголь, стану органів жінки на момент вагітності, генотипу плоду, терміну вагітності та багатьох інших моментів.
Вживання кави та напоїв з кофеїном
Під час вагітності рекомендовано обмежувати вживання кави, чаю, інших тонізуючих напоїв. Щойно вагітна випиває чашечку кави, як у неї зростає тиск, спазмуються судини плаценти, погіршується кровообіг, до плода не надходить кисень і поживні речовини. Все це заважає засвоювати залізо, якого потребує організм — Ваш і Вашого малюка.
До того ж кофеїн є сечогінним. Він зневоднює організм, і завдає шкоди здоров’ю — Вашому та дитини. Якщо Ви і без того частенько відвідуєте туалет, кава лише примножить кількість цих відвідин.
Відмова від шкідливих звичок здається складним завданням. Проте, коли на вагах здоров’я та усе майбутнє Вашої дитини — воно того варте. Аби виносити і народити здорову дитину, Вам необхідно змінити спосіб життя: правильно харчуватися, нормалізувати Вашу вагу і позбавитися від шкідливих звичок. Ви самі будете краще себе почувати, а безмежна вдячність Вашої дитини стане найкращою винагородою за Ваші зусилля!