Алкогольний синдром під час вагітності (алкогольна ембріофетопатія) розвивається у зв’язку з вживанням жінкою продуктів та сурогатів етилового алкоголю протягом вагітності. Синдром проявляється пренатальною гіпоплазією і помірною недоношеністю, нерізко вираженою мікроцефалією , що поєднується з епікантом, птозом повік і мікрогенією. Рідше спостерігаються лійкоподібна грудна клітка, брахідактилія, клинодактілія мізинців, обмежена рухливість у суглобах, вади серця (переважно дефект міжпередсердної перегородки), крипторхізм і гіпоплазія мошонки. Такі діти відстають у розумовому розвитку. У ряді випадків виявлені зміни напрямку головних долонних ліній. Розвиток синдрому пов’язують зі зниженням вмісту фолієвої кислоти в тканинах ембріона і плода. Тератогенні дози етанолу не встановлені.
Шкода від прийому лікарських препаратів.
Тератогенним (розвитком вад) ефектом З групи протисудомних засобів володіють Фенітоїн, Триметадіон і Гідантоін
Ембріопатія, обумовлена прийомом Фенітоїну, проявляється розщепленням губи і піднебіння (заяча губа), вадами серця та гіпоплазією нігтьових фаланг кистей і стоп.
У разі застосування протягом вагітності Триметадіону у дітей може спостерігатися розумова відсталість, дисплазія і низьке розташування вушних раковин, епікантус, високе, часто з розщепленням, піднебіння.
Застосування протягом вагітності Гідантоїну призводить до гіпоплазії нігтів і дистальних фаланг , помірної мікроцефалії, гіпертелоризму (ненормальної (збільшеної) відстані між двома парними органами), деформації носа і затримки постнатального розвитку .
У дітей, народжених жінками, які застосовували протягом першого триместру вагітності антикоагулянт варфарин, описані гіпоплазія носа, стеноз хоан, гіпоплазія зорових нервів, вогнищева хондродисплазія і затримка фізичного розвитку.