Під час вагітності різко зростає потреба у вітамінах і мінералах. Нестача вітамінів і мікроелементів у раціоні може стати причиною порушення обміну речовин в організмі матері і плоду, різних ускладнень перебігу вагітності. Обов’язково повинні бути присутніми у харчуванні фолієва кислота та інші вітаміни групи В, вітаміни С, А, D, Е.
Фолієва кислота має найважливіше значення для правильного розвитку плоду. В організмі вона приймає участь у синтезі клітин червоної та білої крові, розвитку травної та нервової систем. Дефіцит фолієвої кислоти в період перед зачаттям та протягом першого триместру вагітності може призвести до вроджених дефектів нервової системи плоду. Рекомендовані дози фолієвої кислоти – 0,4 мг/добу. Фолієва кислота входить до складу полівітамінних комплексів для вагітних.
Крім фолієвої кислоти, для вагітної жінки має значення прийом та інших вітамінів. Вітаміни В1 і В2 впливають на ріст і розвиток плоду, обмежують дію на плід ушкоджуючих факторів. Вітамін В6 бере участь у білковому обміні матері та плоду. Вітамін В12 є фактором нормального росту і розвитку клітин шкіри і слизових оболонок, необхідний для синтезу елементів нервової системи, освіти клітин крові.
Аскорбінова кислота регулює утворення хрящів і кісток плоду, зубів, підтримує нормальну роботу нервової тканини. Вона необхідна для всмоктування заліза з шлунково-кишкового тракту, для включення його в гемоглобін. Аскорбінова кислота бере участь також в обміні вуглеводів. Вона регулює імунну систему, роботу печінки. Є дані про зв’язок дефіциту вітаміну С з невиношуванням вагітності та розвитком гестозів, вад розвитку плоду.
Вітамін А сприяє синтезу елементів нервової системи, необхідний для нормального функціонування печінки, імунної системи, синтезу гормонів, що важливо при вагітності. Якщо в ранні терміни мати недоотримує вітаміну А, це може зумовити неправильне формування плаценти.
Вітамін Е також суттєво впливає на ріст плоду і протягом вагітності. У разі його дефіциту вагітність може передчасно перерватися.
У разі нестачі вітаміну D в раціоні вагітної жінки у плода гірше розвивається кістковий скелет, дитина народжується з підвищеним ризиком захворіти на рахіт.
В перебігу вагітності вдвічі зростає потреба в мінеральних солях (кальцій, фосфор, калій, натрій) і мікроелементів (залізо, мідь, кобальт, йоді), особливо в другій половині вагітності.
Систематична вітамінізація під час вагітності помітно покращує клінічний перебіг пологів та стан новонародженого. Є дані, що після профілактичної вітамінізаці] рідше розвивається слабкість родової діяльності і кровотечі в післяпологовому періоді.
Гіповітаміноз розвивається при недостатньому надходженні вітамінів в організм. Починається він ще взимку і до , весні , коли свіжі овочі тільки боязко підбираються до прилавків , проявляється в повну силу.
Як з цим боротися ? Немає нічого простіше!
Перший спосіб підходить для тих , хто не бажає серйозно змінювати свій раціон. Все просто: обра- тись до фахівця , пройди комплексне обстеження і з’ясуй яких саме вітамінів не хва – тане твоєму організму .
Другий спосіб для тих, хто готовий споживати вітаміни в “натуральному” вигляді.
Ось невеликий повітамінний перелік продуктів , які допоможуть тобі знову стати бадьорим , веселим і сексуальним :
Вітаміни групи А – морепродукти , вершкове масло , печінка , сир , яйця , морква , цитрусові , овочі та фрукти, що містять бета – каротин.
Вітаміни групи В – продукти тваринного походження : яйця , м’ясо , молоко , сир , риба; крім того : горіхи , боби , гриби , рис , паростки пшениці , шпинат , капуста , зелений перець і петрушка.
Вітаміни групи С – обліпиха, шипшина, чорна смородина, яблука, цитрусові, болгарський перець, сиру картоплю, зелений горошок і зелена цибуля.
Вітаміни групи D – жирна риба, печінка тріски, яйця і молочні продукти.
Вітаміни групи Е – яєчний жовток, печінка, молоко, соняшникова олія, бавовняна олія, кукурузное масло , насіння яблук , мигдаль , арахіс , турнепс , зелені листові овочі , злакові , бобові , вівсянка, соя, пшениця, кульбаба, люцерна, лляне насіння, кропива, лист малини, плоди шипшини.