Вагітність

Внутрішньоутробний розвиток дитини

Період та фази ембріонального розвитку людини

Внутрішньоутробний період триває від моменту зачаття до народження і складається з двох фаз: ембріональної (перші 2 місяці) і фетальної (3-9 місяць). У людини внутрішньоутробний період триває в середньому 280 днів, або 10 місячних місяців (~ 9 календарних). В акушерській практиці зародком (ембріоном) називають розвиток протягом перших двох місяців внутрішньоутробного життя, а з 3 до 9 місяця – плодом (foetus), тому цей період розвитку називають плодовим, або фетальним.

Запліднення

Завдяки скороченню м’язової оболонки і руху війок епітелію (внутрішньої оболонки) яйцепровода яйцеклітина (жіноча статева клітина) просувається по матковій трубі, а назустріч їй рухається величезна кількість сперматозоїдів (чоловічих статевих клітин).

Запліднення – це злиття яйцеклітини і сперматозоїда. Воно відбувається у верхній третині яйцепровода. Найкращі умови для цього зазвичай в межах 12 год після виходу яйця з яєчника (овуляції). Численні сперматозоїди наближаються до яйцеклітини, оточують її, вступають в контакт з її оболонкою. Проте в яйцеклітину проникає тільки один, після чого навколо яйцеклітини утворюється оболонка запліднення, вона перешкоджає проникненню інших сперматозоїдів.

До кінця першої доби після запліднення починається перший період розвитку зародка – дроблення (у людини дроблення повне і асинхронне, тобто в результаті клітина нагадує за формою ягоду малина). Процес дроблення відбувається в яйцепроводі і закінчується через 3-4 доби, у міру просування зародка, який потрапляє в матку через п’ять діб.

Перші ознаки

Матка має товсті м’язові стінки і вистелена слизовою оболонкою. На 7-у добу після запліднення зародок починає впроваджуватися в слизову завдяки виділенню ферментів, які руйнують її, і поступово занурюється в неї (процес триває 48 годин). Зовнішній шар зародка починає виробляти гормон під назвою хоріальний гонадотропін, посередництвом якого він сигналізує організму матері: настала вагітність, потрібно перебудовуватися!

На 14-15-у добу розпочинається утворення та розвиток пуповини і плаценти – дитячого місця (3-й тиждень), яке всі дев’ять місяців будуть забезпечувати дитину киснем, харчуванням і виводити непотрібні для його організму речовини. Закладається хорда – предтеча хребта; виникають перші кровоносні судини. Зазвичай на 21-й день – вже сформувалося і стало битися серце!  Формується головний і спинний мозок.

На 4-му тижні формуються очні западини, з’являються зачатки ручок і ніжок. Ембріон нагадує крихітну вушну раковину і оточений невеликою кількістю навколоплідних вод. Розпочинається закладка і розвиток внутрішніх органів: кишечника, печінки, нирок, сечовивідних шляхів. Удосконалюються, розвиваються серце і мозок. Його ріст до кінця першого місяця – 4 мм. До 35-го дня починають формуватися ніс і верхня губа. Якщо в цей час нормальний розвиток плоду порушено, зачатки можуть не зростися як належить, і дитина може народитися з дефектом “заячої губи”.

На 6-му тижні продовжують рости ручки і ніжки, тільки пальчиків на них поки немає. Утворюється найважливіший орган імунної системи – вилочкова залоза (тимус), яка, за ствердженням вчених, здійснює імунологічний нагляд за розвитком клітин дитини або ж бере в цьому процесі активну участь.

На 7-му тижні удосконалюється будова сердечка: формуються перегородки, великі судини, серце стає чотирикамерним. У печінці з’явилися жовчні протоки, бурхливими темпами йде розвиток ендокринних залоз. Росте, розвивається мозок. Оформилися вушні раковини, на кінцівках з’явилися пальчики. Ембріон вже рухається, але поки занадто малий, щоб мати ці рухи відчула.

На 8-му тижні іде інтенсивний процес розвитку зовнішніх і внутрішніх органів, особливо статевих. До 8 тижнів стать плода за зовнішнім виглядом визначити неможливо. Відтепер, під впливом генів Y-хромосоми у хлопчиків формуються чоловічі гонади (яєчка), а у дівчаток зовнішні статеві органи поки не змінені. До кінця 8-го тижня завершується зародковий період розвитку: всі основні структури і системи органів диференційовані (ріст до кінця другого місяця – 3 см).

З 9-го тижня починається плодовий період. дна з оболонок – водна – виділяє навколоплідні води, в яких і розвивається плід. Формуються тверде небо, рот. Продовжують розвиватися внутрішні органи, йде активне зростання м’язів на ручках і ніжках, зв’язкового апарату. Плід в змозі рухатися. Рухи поки що хаотичні, тому що основний їх координатор – мозочок- ще не дозрів.

На 10-му тижні завершується розвиток очей, але вони ще закриті крихітними повіками. Ніс, вуха, губи доведені природою до людського “стандарту”. Найголовніше – завершилося формування рота і всього кишкового тракту: подовжується, закручується у петлі кишечник, “оформлюється” пряма кишка. Плід вже може ковтати. Сформовано обидві півкулі головного мозку, починає розвиватися мозочок. Скоро дитина буде рухатися не хаотично, а плавно, реагуючи на рухи матері і зовнішні шуми.

На 11-му тижні триває окостеніння кістяка. Починає формуватися голосовий апарат. Але голосові зв’язки поки не в змозі вібрувати: дуже ніжні! Подальший розвиток отримують ендокринні залози, нирки, печінка. Формуються лімфовузли.

До кінця 12-го тижня закінчується розвиток плаценти і серце плода б’ється з частотою 130-150 ударів на хвилину (зріст – 9 см). До кінця третього місяця внутрішньоутробного життя дитина рухає ручками та ніжками, стискає кулачки, повертає голівку, відкриває рот, ковтає, навіть пробує смоктати свій власний пальчик.

Внутрішньоутробний розвиток людини триває до 38-40 тижнів, протягом якого відбувається. подальший розвиток систем органів. Після його завершення настають пологи.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.