Романтичні серіали та дівочі журнали запевняють: всі 9 місяців вагітна перебуває у ванільно-рожевій ейфорії. Безумовно, правда у цьому є. Але не менше ми зайняті сухими підрахунками необхідних витрат на малюка. Ложка заспокійливого для майбутньої мами – це декретні виплати. І підрахувати, скільки грошей ви отримаєте, не надто важко.
Відтепер червоний день календаря – той, коли ти підеш у декретну відпустку. Відрахуй 70 днів від встановленої дати пологів і обведи його маркером. Інший день – тобі, вирішувати, чи святковий! – за 56 календарних днів після народження малюка. Це дата, коли декрет закінчується.
Звичайно, є винятки: у разі ускладнення пологів або при народженні двох чи більше дітей, післяпологова відпустка збільшується до 70 днів.А от у жінок, які мають зв’язок з аварією на ЧАЕС, декрет триває 180 календарних днів – 90 до та 90 після пологів. А піти з роботи можна вже на 27-му тижні вагітності.
Право на «декретні» кошти, тобто на державну допомогу, мають абсолютно всі вагітні – незалежно від віку, застраховані чи не застраховані.
Скільки отримує жінка, яка працює
Матеріальна допомога складає 100% від середньої зарплати. Платять її за містом роботи, але для цього обов‘язково треба надати «лист непрацездатності» у свій відділ кадрів.
Ця сума надається зразу за весь період, який пов’язаний з вагітністю та пологами, незалежно від кількості днів, які фактично були використані до пологів.
Скільки отримує жінка, яка не працює
«Декретні» складають 100% допомоги при безробітті, але не менше 25% (тим, хто взагалі незареєстрований в ЦЗ) від розміру прожиткового мінімуму.
Щоб оформити декретні у цьому випадку, треба звернутися до управління соціального захисту за місцем реєстрації. І надати там довідку із центру зайнятості, що ти перебуваєш на обліку як безробітна.
Що отримають студентки
Якщо майбутня мама ще навчається, то їй надають допомогу у розмірі 100% від стипендії. Але не менше 25% від розміру прожиткового мінімуму.
Оформити декретні допоможуть в управлінні соціального захисту за місцем реєстрації.
Декретні для бізнес-вумен
Якщо ти зареєстрована як ФОП, а отже, платиш єдиний податок, без декретних ти також не залишишся.
Утім, підрахунки твоїх виплат – це справжній квест.
Почнемо покроково.
У Фонд соцстраху треба звернутися із відповідною заявою, а ще прихопити із собою довідку від податкової, що ти не маєш боргів, як платник єдиного податку. І – лікарняний лист.
Далі у фонді соцстраху самостійно порахують розмір твоїх декретних.
Якщо ти ФОП, візьми із собою до Фонду соцстраху:
-листок непрацездатності
– заяву на ім’я директора робочого органу Фонду про надання певного виду матеріального забезпечення (соціальних послуг) із зазначенням реєстраційного номера страхувальника;
– копію трудової книжки (при необхідності), яка підтверджує страховий стаж і може бути завірена працівником робочого органу Фонду;
– довідку органу ДПАУ про суму сплаченого за розрахунковий період податку (єдиного)
Для бізнес-вумен, що зареєстровані як ФОП, середньоденний дохід, з якого призначаються страхові виплати обчислюється за формулою:
Д = П х В : С : К,
- Де Д — середньоденний дохід
- П — розмір податку за розрахунковий період (без урахування збільшення ставки єдиного податку за кожного найманого працівника або члена сім’ї);
- В — відсоток суми встановленого розміру податку, що перераховується до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (11%)
- С — розмір страхового внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування
- К — кількість календарних днів за розрахунковий період.
Відповідно, розрахунок декретних після цього здійснюється за стандартною формулою:
Дв.п. = Д.*Кк.д.,
- де, Д.в.п. – допомога по вагітності та пологах;
- Д.– середньоденний дохід;
- Кк.д. – кількість календарних днів відпустки по вагітності та пологах, тобто 126 або 140 днів.
Давай розберемо це на конкретному прикладі.
П – розмір єдиного податку – 200 грн.
- В – відсоток суми розміру податку, що перераховується до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності – 11%
- С – розмір страхового внеску – 1,9%
- К – кількість календарних днів за розрахунковий період – 183 (при чому святкові та неробочі дні не виключаються із розрахунку!)
Отже, виходить така сума:
Д = П х В : С : К = (200*6) * 11% / 1,9% / 183 = 37,96 грн.
Дв.п. = Д * Кк.д. = 37,96 * 126 = 4782,96 грн.
Як бачиш, розібратися з розміром декретних не так вже складно, а допомогу у зв‘язку з вагітністю та народженням малюка ти отримаєш у будь-якому випадку, де б ти не працювала чи вчилася.
Додати коментар