Малюк після 1 року

Дитяча брехня: як перебороти цю звичку?

Для більшості батьків дрібна брехня дитини не здається серйозною провиною. І все ж вона змушує дорослих замислитися над деякими важливими питаннями, і перше з них: “Що робити з брехуном?”. Дорослі губляться у суперечливих почуттях: гніву і провини, відторгнення і відповідальності, бажання покарати дитину і одночасно проігнорувати обман. Коли перші почуття згасають, з’являється розчарування і виникають інші питання: “Може, це я винен?”, “Як зберегти довіру дитини і заохотити до правдивості, без надмірного втручання в автономний світ дитини?”

Незважаючи на серйозні наслідки брехні, лише деякі батьки замислюються про її причини. Відверто зізнавшись самим собі, дорослі розуміють, що вони брешуть набагато частіше, ніж це уявляється їм самим, і найменше вони розмірковують про те, як їх нечесність відбивається на дитині. Більшість батьків виявляється непідготовленими до тієї миті, коли їм вперше доводиться зіткнутися з брехнею дитини. П. Екман виділив види брехні, кожен з яких проявляється в певному віці дитини.

У віці п’яти років важливе місце починає займати брехня про ставлення до предметів, і це найлегша брехня; більш важкою є брехня про почуття (особливо свої). Почуття належать до Я, і їх важко перетворити у не-Я, (у більш зрілому віці зробити це буде набагато простіше), а поки що дитина досить щира. Про предмети брехати простіше (адже вони точно не-Я), тому не брав, не чіпав, не бачив. Саме в цьому віці проявляються перші спроби щось збирати, колекціонувати, з’являються улюблені речі, улюблене місце в квартирі. Предмети починають ставати нібито частиною Я, позначаючи і зміцнюючи кордони Я. Якщо в сім’ї декілька дітей, то боротьба за свою іграшку або своє місце є невід’ємною частиною їхнього життя.

Г.С. Абрамова стверджує, що брехня і ставлення людини до неї відображає ступінь динамічності її Я. Дитина, що постійно бреше, втрачає цю динамічність, тобто не відчуває реальності свого Я. Дитина, яку турбує власне ставлення до своєї брехні, має почуття реальності Я, відчуває його межі і переживає з приводу можливості його втрати. Наприклад, дитина, що непокоється через власну брехню батькам, розкаюючись, говорить: “Я не хочу брехати, воно саме так виходить, я вже втратив можливість розпізнати де правда, а де брехня”. Але, обманюючи, дитина зберігає внутрішню гармонію, захищає себе від переживань і потрясінь, які йдуть до неї ззовні.

П. Екман виділив наступні мотиви дитячої брехні:

  • прагнення уникнути покарання;
  • прагнення здобути те, чого іншим шляхом не отримаєш;
  • самозахист або захист друзів від неприємностей;
  • прагнення завоювати визнання та інтерес з боку оточуючих;
  • бажання не створювати незручної ситуації;
  • бажання уникнути сорому;
  • охорона особистого життя;
  • прагнення довести свою перевагу над тим, хто має владу.

Без сумніву, батьки повинні показувати своє ставлення до брехні дитини та спробувати налаштувати дитину на викорінення цієї звички. Але першим кроком дорослих повинна бути спроба зрозуміти мотив, яким керується дитина, що бреше. Може, вона це робить, щоб уникнути засудження, щоб здаватися краще за інших або щоб легше пережити свої розчарування, а можливо, це спосіб боротьби із низькою самооцінкою.

Пол Коулмен стверджує, що дорослі дозволяють собі брехати близько тридцяти разів на тиждень, і багато з них роблять це для того, щоб краще взаємодіяти з людьми. Діти, батьки яких брешуть або порушують правила, швидше за все роблять те ж саме.

Автор: Н. М. Нургалієва

Джерело: www.family72.ru





Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.