Малюк після 1 року

Ще один погляд на введення прикорму

Ще один погляд на введення прикорму

Будь-яка нова їжа включається в раціон поступово і з обережністю. Спочатку кілька ложок (варіант – кілька ковтків) і догодувати звичною їжею (материнським молоком, сумішшю). Оцінити реакцію – поведінка, висип на шкірі, сон, стілець. Якщо все нормально, то збільшуємо дозу. Щось не так – почекайте з цим продуктом до зникнення хворобливих проявів. Ніколи не годуйте малюка нічим новим, якщо він захворів, а також протягом трьох днів до і трьох днів після будь профілактичного щеплення.

Якщо малюк відмовляється від будь-якого прикорму, не наполягайте! Його організм сам і краще вас знає, потрібно чи ні. Слід також врахувати, що прикорм це не лише зміна складу їжі, але й зміна її фізичних характеристик – тобто від виключно рідкої їжі ми переходимо до більш щільної і часто неоднорідної – з усякими там грудочками та іншими включеннями.

Продукти для прикорму: з чого починаємо та як продовжуємо.

Загалом єдиної та узгодженої думки немає, але склад і можливі варіанти продуктів в цілому визначені і загальновизнані:

1) овочеві пюре ;

2 ) сир і кисломолочні продукти ;

3 ) молочно-круп’яні каші ;

4 ) м’ясні (рибні) страви і яєчний жовток.

Батькам малюка потрібно пам’ятати, що до шести місяців теми прикорму не існує. З чого розпочинати прикорм батькам вирішувати самим, але зовсім гне зайвим буде порадитись з педіатром, який веде дитину.

Наводимо приклад введення прикорму кисломолочною сумішшю, оптимально – нежирний кефір або кефір з дитячої молочної кухні . Найкращий час – друге годування (з 9 до 11 години дня). Перший раз прикорму даємо зовсім небагато – дві-три чайні ложки. Потім догодовування звичним продуктом – маминим молоком з грудей або сумішшю з пляшечки. Протягом дня необхідно поспостерігати за реакцією організму малюка. За умови, що все в порядку, наступного дня збільшуємо кількість прикорму в два рази і так далі, тобто – перший день – 10-15 мл, другий – 20-30 мл, третій – 40-60 мл, четвертий – 80-120 мл. Якщо в будь-який день виникають незвичні реакції дитячого організму на введення прикорму, в обов’язковому порядку робимо перерву,причому кількість прикорму ні в якому разі не збільшувати, можливо, навіть дещо зменшити.

На четвертий – п’ятий день застосування кефіру прямо в нього додаємо сир і добре розмішуємо. Сир можна зробити самим, можна купити. Перший день – одна ложка, другий – дві і т. д., загальна кількість у віці шести-восьми місяців – 30 г, після восьми місяців – 50 г. Будь-які заборони на використання сиру не мають під собою ніякої логічної основи. У 30 г сиру кількість кальцію орієнтовно 47 мг , а в 50 г , відповідно, 78 мг. Порівняйте самі: у 100 г коров’ячого молока – 120 мг , в 100 г жіночого молока – 35-50 мг .

Таким чином, необхідно в середньому сім-десять днів для того, щоб одне годування було повністю замінено – 150 г кефіру+30 г сиру. А всі інші годування – як і раніше основний продукт: материнське молоко. І в такому режимі, не смикаючись і наполегливо відбиваючи атаки порадників , бажано провести три-чотири тижні.

Починаємо замінювати ще одне годування – бажано саме останнє, перед нічним сном. Використовуємо молочно-круп’яні каші. Три види найбільш раціональні – гречана, вівсяна, рисова. У продажу є величезна кількість молочних каш для дитячого харчування, але можна готувати і самим. При самостійному приготуванні використовуємо борошно (рисове , гречане, вівсяне) яке можна приготувати самостійно за допомогою кавомолки. В якості основного розчинника можна застосовувати розведене коров’яче молоко, молочні суміші, призначені для дітей старше шести місяців.

Рецепт : КАШІ

10 г (приблизно 1,5 чайні ложки ) відповідного борошна (гречаного, рисового, вівсяного) і 1/2 чайної ложки цукру розчинити в 20-30 мл кип’яченої води кімнатної температури. Отриманий розчин при постійному помішуванні влити в кипляче молоко (кількість молока – 100 мл). Варити 3 хвилини.

Приготування каші на основі суміші. Зварити кашу з відповідного борошна на воді, а коли охолоне – додати суміш в половинній пропорції: тобто якщо на 100 г води необхідно 3 ложки суміші , то на 100 г каші на воді – 1,5 ложки.

При цьому слід звернути увагу на те, що так-звану «дитячу» манну кашу слід вводити пне раніше дев’ятого місяця життя малюка.

Малюку вісім місяців. Раціон на день: один раз кефір , один раз кашу і два-три рази основна їж – материнське молоко. На цей вік у дитини вже повинні з’явитись зуби і настає час овочів і фруктів. Для початку – знову пробне годування овочевим відваром.

У перший день – 30-50 г, на другий – у два рази більше. Якщо з боку дитячого організму відсутні негативні реакції – переходимо на овочевий суп або на овочеве пюре і, поступово збільшуючи дозу, повністю замінюємо овочами одне з годувань.

Рецепти овочевих відварів:

Картопля+морква+цибуля+капуста: дрібно-дрібно порізати, залити окропом, закрити кришкою і кип’ятити до повного розварювання. Процідити, ще раз довести до кипіння і дати охолонути. Орієнтовне співвідношення: 50 г овочів на 100 мл води.

Рецепт: овочеве пюре

Різні овочі порізати, додати трохи киплячої води і тушкувати, додаючи; по мірі википання води, окропу. Вже готові гарячі овочі протерти через сито, додати гарячого молока і посолити. Збити міксером і знову довести до кипіння. Вже до готової страви додати рослинного масла.

Співвідношення: овочів – 100 г (з них картопля – не менше 20 г); молока – 25 г ; рослинної олії – 3-5мл.

Після дво-тритижневого годування овочевим блюдом (суп або пюре), за аналогією з овочами , здійснюємо пробу на м’ясо.

Для цього готуємо овочевий суп не на воді, а на м’ясному бульйоні. Для бульйону краще всього брати нежирне куряче м’ясо.

Якщо не виникає негативних реакцій – безпосередньо в суп додаємо протерте м’ясо, а ще через декілька днів безпосередньо в суп, – круто зварений жовток курячого яйця – розпочинаючи з 1/5 частини з поступовим збільшенням. Слід звернути увагу, що до однорічного віку малюку не треба давати більше половинки жовтка.

Дитячий раціон і фрукти. Фрукти можна давати малюку з того часу, коли проріжеться перший зуб, але якщо цей зуб виявиться до шести місяців – необхідно зачекати. Розпочинати саме фруктових соків зовсім не обов’язково – їх прекрасно замінить або фруктове пюре або м’якоть печеного яблука. Соки і фруктові пюре не замінюють основну їжу, вони є додатком і давати їх потрібно після того, як погодували малюка грудним молоком.

На вік дев’яти місяців повністю замінити прикормом необхідно три годування: один раз кефір+сир, один раз каша, один раз суп. Каші і супи повинні бути найрізноманітнішими: і за складом овочів, і за видами м’яса, лише б не було жирним. В раціоні жовток і рослинне масло. Денна кількість соків – 30-50 мл.

Додатково ще можна до кефіру і сиру додати товчене печиво. Картопляне пюре з молоком і з протертим м’ясом. Печене яблуко. Хліб можна покришити до супу, а хлібну скоринку і шматочок яблука дати в руку – посмоктати (погризти). З 10 місяців можна приготувати суп не тільки на м’ясному, а й на рибному бульйоні.

При цьому потрібно не забувати, що, якщо у мами є молоко, то бажано до року годувати малюка хоча б один раз на день.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк