Малюк від 0 до 1 року

Закрепи у дітей раннього віку

Закреп –  це уповільнене , утруднене або систематично недостатнє спорожнення кишковика.

 

До закрепів в ранньому дитячому віці слід ставитися значно серйозніше, ніж протягом подальшого життя , оскільки саме на цьому віковому відрізку слід переконатися у відсутності серйозних причин для занепокоєння.

Принципово важливим є той факт, що серйозні причини – вроджені вади розвитку кишковика або обміну речовин, виявляються , зазвичай, в ранньому дитячому віці. Якщо дитині більше трьох років і вона, принаймні , зовні , виглядає здоровою, не дистрофіком , у неї немає важкого ожиріння , її розумовий розвиток відповідає віку – імовірність того , що причина закрепу пов’язана з якимись вродженими аномаліями, вкрай мала.

У дітей першого року життя, за великим рахунком, тільки одне захворювання є серйозною і небезпечною причиною закрепів – це є так звана хвороба Гіршспрунга . в основі хвороби – недорозвинені нервові клітини на одній з ділянок кишковика. Причиною цього є порушення розвитку ембріональної тканини, а чому це відбувається ніхто достовірно не знає. Зрозуміло , що якщо на певній ділянці кишковика неправильно функціонують нервові клітини, то й сама ця ділянка функціонує неправильно. У разі хвороби Гіршспрунга уражена ділянка кишки постійно знаходиться в стані скорочення, внаслідок чого на цьому відрізку кишковика відбувається скупчення калові маси і, що цілком природно , має місце закреп. Лікування хвороби Гіршспрунга тільки оперативне. Сенс операції – видалення непрацюючого ділянки кишки , а складність втручання очевидна , особливо з урахуванням того , що оперувати доводиться дітей першого року життя. Але без операції людина приречена .

На щастя , хвороба Гіршспрунга зустрічається не так вже часто (один випадок на 2 – 5 тисяч новонароджених). Тому 99 % дитячих закрепів не становлять небезпеки для життя, хоча і можуть створювати реальні проблеми.

Закреп може бути почасти не самостійною хворобою, а симптомом іншого захворювання,тому звернення до лікаря-фахівця ( гастроентеролога ) завжди буде не зайвим.

Закреп – це погано, але дитині цілком можна допомогти

Батьки повинні завжди пам’ятати: що перегрівання і кип’ячена вода – головні причини закрепів у грудних дітей. Це, наприклад, може виникати у разі високої температури та сухості повітря навколишнього середовища. По-перше, якщо дитина втрачає багато рідини, у неї порушується робота кишкових соків, тому необхідно забезпечити дитячий організм, достатньою кількістю рідини, краще всього для цього підходить спеціальна дитяча вода. Якщо ж даєте дитині пити кип’ячену воду, то, в такому разі, необхідно пам’ятати щодо того, що така вода практично не містить мінеральних солей, в тому числі і калію. А калій в нашому організмі є стимулятором перистальтики кишковика. Тому бажано забезпечити організм дитини і достатньою кількістю калію. Кращий напій для грудних дітей – відвар родзинок. Одну столову ложку родзинок залити склянкою окропу – найкраще це зробити в термосі.. Найбільший вміст калію в родзинках, куразі, чорносливі, інжирі. Якщо вже п’єте кип’ячену воду – введіть в раціон дитини зазначені продукти, а ще краще – приготуйте відвар чи компот і давайте пити дитині.

Інші принципи дієтотерапії полягають в обмеженні в раціоні одних, чи введенні інших продуктів.

У разі виникненні закрепів у дитини потрібно розподілити продукти на бажані та небажані.

Небажані продукти,  це продукти , що багаті на білок, – шоколад, сир, горіхи.

Бажані продукти, це продукти, що мають певний послаблюючий ефект: йогурти, одноденний кефір і кисле молоко, відварений буряк, сливи(чорнослив). Чорний хліб краще, ніж білий. Яблучний сік краще , ніж ціле яблуко

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк