Експерт ВООЗ, доктор медичних наук, професор Володимир Таточенко
Щеплення від гепатиту В, що останнім внесене до нашого Національного календаря щеплень, поки що є для багатьох батьків незвичним.
Чому від недитячої хвороби прищеплюють дітей?
Гепатит В – захворювання вірусне, дуже заразне і призводить до запалення печінки. Хвороба може супроводжуватися жовтяницею, а може протікати в безжовтяничній формі. У 5% інфікованих гепатитом В людей воно розвивається блискавично і закінчується печінковою комою.
Якщо в сім’ї є носій вірусу гепатиту В, не заразити дитину буває дуже важко. Ризик зараження від матері-носія вірусу досягає 60%, а в разі недавнього захворювання мами – 90%! Для дітей гепатит В є дуже небезпечним. Якщо серед дорослих носіїв вірусу тільки 5-10% захворюють хронічною формою, що призводить до цирозу і раку печінки, то у заражених новонароджених такий результат спостерігається в 90% випадків, у заражених немовлят – в 50% випадків, у заражених дітей старше року – в 20%. Чим молодша дитина, тим страшніша для нього хвороба. Тому щеплення зробили обов’язковим в першу чергу для новонароджених.
Вакцину від гепатиту В створили генно-інженерним шляхом. Очищений білок (а не живий вірус!) вводять дітям у дозі однієї сотої частки міліграма, цього достатньо для утворення антитіл. Заразити дитину гепатитом білок не може, та й взагалі в такій дозі жодна речовина не в змозі зашкодити організму. Це щодо питання про те, наскільки вакцина безпечна. Єдине, кому щеплення протипоказане, – це тим, у кого алергія на дріжджі, хто не переносить печеного хліба, сиру, квасу.
Але вакцинація немовлят не захистить від зараження сьогоднішніх підлітків. Тому щеплення з 2002 року роблять усім дітям 13 років. Результат очевидний – за перші ж три роки вакцинації захворюваність на гепатит знизилася в нашій країні в 4 рази.
Вакцину гепатиту В вводять у м’яз стегна або плеча. Місце уколу може трохи почервоніти, один-два дні трохи хворіти, у 1-5% прищеплених спостерігається невелике підвищення температури.
Новонароджених прищеплюють в перші 12 годин життя, щеплення повторюють в 2 місяць і 6 місяців (в 6 місяців – разом з третьою щепленням проти кашлюку, дифтерії, правця та поліомієліту). Підлітків прищеплюють також за схемою 0-1-6 місяців, хоча можливі й інші схеми, наприклад два щеплення з інтервалом в 1 місяць.
До речі, вакцинація від гепатиту В є одночасно і першою вакцинацією від невиліковного раку печінки.
Додати коментар