Поради лікарів

Чи потрібно робити дитині щеплення від гепатиту В

Експерт ВООЗ, доктор медичних наук, професор Володимир Таточенко

Щеплення від гепатиту В, що останнім внесене до нашого Національного календаря щеплень, поки що є для багатьох батьків незвичним.

Чому від недитячої хвороби прищеплюють дітей?

Гепатит В – захворювання вірусне, дуже заразне і призводить до запалення печінки. Хвороба може супроводжуватися жовтяницею, а може протікати в безжовтяничній формі. У 5% інфікованих гепатитом В людей воно розвивається блискавично і закінчується печінковою комою.

Якщо в сім’ї є носій вірусу гепатиту В, не заразити дитину буває дуже важко. Ризик зараження від матері-носія вірусу досягає 60%, а в разі недавнього захворювання мами – 90%! Для дітей гепатит В є дуже небезпечним. Якщо серед дорослих носіїв вірусу тільки 5-10% захворюють хронічною формою, що призводить до цирозу і раку печінки, то у заражених новонароджених такий результат спостерігається в 90% випадків, у заражених немовлят – в 50% випадків, у заражених дітей старше року – в 20%. Чим молодша дитина, тим страшніша для нього хвороба. Тому щеплення зробили обов’язковим в першу чергу для новонароджених.

Вакцину від гепатиту В створили генно-інженерним шляхом. Очищений білок (а не живий вірус!) вводять дітям у дозі однієї сотої частки міліграма, цього достатньо для утворення антитіл. Заразити дитину гепатитом білок не може, та й взагалі в такій дозі жодна речовина не в змозі зашкодити організму. Це щодо питання про те, наскільки вакцина безпечна. Єдине, кому щеплення протипоказане, – це тим, у кого алергія на дріжджі, хто не переносить печеного хліба, сиру, квасу.

Але вакцинація немовлят не захистить від зараження сьогоднішніх підлітків. Тому щеплення з 2002 року роблять усім дітям 13 років. Результат очевидний – за перші ж три роки вакцинації захворюваність на гепатит знизилася в нашій країні в 4 рази.

Вакцину гепатиту В вводять у м’яз стегна або плеча. Місце уколу може трохи почервоніти, один-два дні трохи хворіти, у 1-5% прищеплених спостерігається невелике підвищення температури.

Новонароджених прищеплюють в перші 12 годин життя, щеплення повторюють в 2 місяць і 6 місяців (в 6 місяців – разом з третьою щепленням проти кашлюку, дифтерії, правця та поліомієліту). Підлітків прищеплюють також за схемою 0-1-6 місяців, хоча можливі й інші схеми, наприклад два щеплення з інтервалом в 1 місяць.

До речі, вакцинація від гепатиту В є одночасно і  першою вакцинацією від невиліковного раку печінки.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.