У разі якщо захисні системи здатні знешкодити патогенний фактор, що викликає алергію (алерген) без будь-яких патологічних реакцій, вважається, що організм володіє імунітетом до даного фактору. Під час повторного контакту з цим фактором часто змінюється характер імунних реакцій, внаслідок чого виникає алергічний стан. Наразі він може проявлятися в посиленні, ослабленні або відсутності відповіді на контакт, однак зазвичай під алергією (в перекладі означає – незвичайна) розуміють гіперергічні (високо чутливі) реакції.
Кількість форм алергії, цієї неприємної, досить небезпечною і, почасти, спадкової хвороби, неухильно зростає. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, алергія виходить на третє місце в світі за поширеністю. Десята частина дорослих на планеті – астматики, 25% дітей страждають на різні форми алергії. Є підстави вважати, що через 5 років кількість цих хворих подвоїться. Багато в чому зобов’язані алергії миі поширеням захворювань верхніх дихальних шляхів, органів шлунково-кишкового тракту тощо.
Причиною алергій в основному є порушення умов звичного середовища проживання. Зростання викидів різних виробництв, хімізація, підвищення радіаційного фону руйнує імунну, захисну систему людини. І замість нормального реагування на навколишній світ ця система починає помилятися і викривлено, надчуттєво реагує на контакт із звичними, широко розповсюдженим речовинами, яких раніше і не помічала. Якщо контакт з подразником, що викликає алергію, буде частим і тривалим, то разова алергічна реакція перейде в хронічне захворювання з симптомами бронхіальної астми(ядухи), або ураження шкіри, слизових.
В результаті збою імунна система починає реагувати навіть на тих наших співмешканців-мікроорганізмів, до яких ми давно пристосувалися: це кишкова паличка, стафілокок, протей та інші. З непатогенних вони стають умовно патогенними. Для ослабленого організму достатньо різкої зміни клімату або стресу – і ці мікроби розмножуються вже без міри.
Бронхіальна астма (ядуха)
Алерген, що потрапив в бронхи, вступає в контакт з імуноглобуліном Е. Відбувається ланцюг реакцій, і розвивається запалення, а потім астматичний напад.
У бронхіальної астми є постійна супутниця – підвищена реактивність дихальних шляхів, тобто здатність бронхіального дерева відповідати звуженням на вплив багатьох подразників. З нею треба боротися, безперервно придушуючи запалення в бронхах за допомогою відповідних препаратів, а також дотримуючись заходів профілактики вірусної інфекції.