1. Якщо у Вас є запитання, не вагайтеся, запитуйте
Дуже важливо, щоб Ви усвідомили причини та характер Вашого захворювання, які обстеження та аналізи необхідно зробити, щоб поставити вірний діагноз, основні етапи та найважливіші деталі Вашого лікування. Не бійтесь запитати ще раз, якщо Ви чогось не зрозуміли!
2. Обов’язково повідомте про всі деталі, які є важливими для правильного лікування
Надзвичайно важливо, щоб лікар або медична сестра знали, чи були у Вас алергічні реакції або ускладнення на ліки, їжу або щось інше, чи приймаєте Ви зараз якісь інші ліки, дієтичні добавки або перебуваєте на спеціальній дієті, з чим Ви пов’язуєте виникнення Вашого захворювання, чи були схожі захворювання у інших членів Вашої родини тощо. Знайте, що навіть незначні, на Вашу думку, деталі можуть бути надзвичайно важливими для постановки діагнозу, призначення ефективного лікування та попередження ускладнень.
3. Привчіть себе вести «історію хвороби»
Привчіть себе записувати деталі перебігу Вашого захворювання, фіксувати зміни Вашого стану та відчуття після прийому ліків, або під час діагностичних чи лікувальних процедур. Не лінуйтесь записувати запитання, що виникли у Вас до медичних працівників, та їх відповіді на них. Пам’ять людини, особливо під час хвороби, може значно погіршуватися.
4. Залучайте близьких Вам людей до розмови з лікарем
Якщо Ви вважаєте, що Ваше захворювання не є таємницею від Ваших рідних або найближчих друзів, попросіть когось бути присутнім при Вашій розмові з лікарем, на якій буде робитися вибір діагностичних обстежень або відбуватиметься призначення схеми лікування. Це сприятиме мінімізації ризику невірного розуміння слів лікаря або непорозумінь між пацієнтом та лікарем.
5. Ви можете делегувати близьких Вам людей одержати консультацію лікаря
Якщо в силу тих чи інших обставин Ви не можете точно уяснити призначень та порад лікаря або результати діагностичних обстежень, або Ваш стан не дозволяє особисто консультуватися з лікарем, Ви можете попросити медичного працівника проконсультувати стосовно Вашої хвороби члена Вашої родини або Вашого представника.
6. Переконайтеся, що Ви одержуєте лікування або діагностичні обстеження, призначені саме Вам
Переконайтеся, що на листку призначень лікувальних або діагностичних процедур написане саме Ваше ім’я та прізвище, та узгоджуйте цей момент з медичними працівниками перед кожним аналізом, прийомом ліків або іншими лікувальними або діагностичними процедурами.
7. Одержіть максимум інформації щодо Вашої операції
Якщо Вам потрібна хірургічна операція, дуже важливо поговорити з хірургом перед нею та уяснити собі всі деталі оперативного втручання, можливі ризики та ускладнення під час та після операції. Попросіть, щоб хірург намітив маркером ділянку Вашого тіла, яка потребує втручання перед самою операцією.
8. Повідомляйте медичних працівників про усі симптоми та зміни вашого стану
Дуже важливо, щоб медичні працівники знали усі симптоми Вашого захворювання (болі, запаморочення, головокружіння, дискомфорт, свербіння, оніміння, почервоніння та інші), навіть якщо Ви не пов’язуєте їх зі своїм захворюванням, або ці симптоми виникають в інших місцях, ніж уражена хворобою ділянка Вашого тіла. Обов’язково повідомте Вашого лікаря або медичну сестру про всі зміни Вашого стану під час лікування, навіть якщо вони здаються Вам несуттєвими.
9. Перед випискою з лікарні з’ясуйте усі подробиці процесу Вашого одужання
Обов’язково одержіть у Вашого лікаря перед випискою з лікарні докладну інформацію (усно або у письмовій формі) стосовно процесу Вашого одужання (реабілітації). Запитуйте, чи необхідно продовжувати лікування вдома, що Ви повинні робити самостійно, коли прийти для наступного огляду, як одержати консультацію, якщо виникнуть якісь запитання або ускладнення тощо.
10. Ознайомтесь з ліками, які Ви приймаєте
Будь-ласка, переконайтеся, що Ви знаєте (або маєте записаними) назву ліків, які Ви приймаєте, їхню дію, коли та як довго Вам необхідно їх приймати. Записуйте назву ліків та зберігайте рецепти (або інструкції) на ліки, які Ви приймаєте. Також, упевніться, що Ви знаєте ускладнення або побічні реакції, які можуть виникнути при прийомі цих ліків, обов’язково запитайте медичних працівників, чи слід дотримуватися певної дієти під час лікування, про їжу, продукти та напої, які можуть знизити ефект лікування, тощо.
Джерело: www.medpravo.org.ua
Додати коментар