Поради лікарів

Що робити, якщо дитина не вимовляє звук «Р» – гаркавить?

Малюк навчається говорити, вивчає можливості свого мовного апарату, а він його поки щочастенько підводить…І в цьому немає нічого незвичайного. До 1 року словниковий запас дитини становить трохи більше десятка простих слів. Він активно намагається наслідувати дорослим і повторювати слова і звуки. Серед цих звуків «р» — «тр-р-рудний»!

Коли дитина зможе вимовити звук «р»?

У деяких дітей це добре виходить вже в 3 роки (особливо у дівчаток). До 5-6 років цей важкий звук може вимовляти більшість дітлахів.

До того часу, як дитина піде в школу, дуже бажано, щоб він міг вимовляти всі звуки. Близько двох відсотків дітей залишаються гаркавими…

До кого звертатися за допомогою?

Якщо до 5 років спостерігаються проблеми з вимовою «р», зверніться за допомогою до лікаря-логопеда. Лікар повинен встановити причини невимовлювання та, залежно від цього, надати рекомендації. Серед частих причин – слабкі м’язи язика, укорочена вуздечка язика, відсутність необхідних навичок вимови.

І все ж, найбільше допомогти дитині можете саме ви!

Дуже корисним є вправи для розвитку рухливості язика. Попросіть дитину у вигляді гри («А ти так можеш?») виконати певні дії:

● показати, як котик п’є молоко

● відтворити звук, як цокає копитцями конячка

● «завести мотор» машини.

В останньому випадку малюкові потрібно допомогти, щоб язичок навчився вібрувати. Запропонуйте йому спочатку вимовити «д-д-д…», постукуючи кінчиком мови по горбикам біля верхніх зубів, а потім спробувати зобразити звук працюючого мотора: «др-р-р-р… др-р-р-р… тр-р-р-р… тр-р-р-р…» Дитина буде намагатися — хіба ж малюк захоче, щоб його машина працювала «тл –тл – тл…»?

Щодня проводьте вправи з артикуляційним апаратом!

Під час прогулянки, купання, поїздки, взагалі, за будь-якої зручної ситуації намагайтесь вести з дитиною діалог, змушуючи її тренувати мовний апарат. Нехай малюк разом з вами промовляє скоромовки, віршики з буквою «р». Нехай вони будуть смішними та навіть безглуздими, головне, щоб дитині не було нудно займатися.

Нехай дитина повторює за вами саме різне, на кшталт: «Крихітка кріт вирив грот», або: «Грайливий тигр крадеться: стр-р-риб!»,  «Хитрий щурик хрумтить хрящиком: хрум, хрум!»

Запропонуйте малюкові повторити скоромовки: «На горі біля річки вродила гречка.»

До речі прийдеться і загадкова історія Карла і Клари: «Карл у Клари вкрав корали, а Клара у Карла вкрала кларнет!» Малюкам дуже подобається скоромовка про Греку-растяпу: «ЇЇхав Грека через річку, бачить Грека — в річці рак, сунув Грека руку в річку, рак за руку Грека цап!». «У дворі трава, а на траві дрова» — теж знадобиться!

У такому грайливому та невимушеному настрої ваш малюк активно буде намагатися вимовляти важкі звуки.

 Будьте терплячими та послідовними, і ваші зусилля неодмінно справдяться, дитина буде вимовляти звук «Р».!

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк