Поради лікарів

Що робити, якщо дитина не вимовляє звук «Р» – гаркавить?

Малюк навчається говорити, вивчає можливості свого мовного апарату, а він його поки щочастенько підводить…І в цьому немає нічого незвичайного. До 1 року словниковий запас дитини становить трохи більше десятка простих слів. Він активно намагається наслідувати дорослим і повторювати слова і звуки. Серед цих звуків «р» — «тр-р-рудний»!

Коли дитина зможе вимовити звук «р»?

У деяких дітей це добре виходить вже в 3 роки (особливо у дівчаток). До 5-6 років цей важкий звук може вимовляти більшість дітлахів.

До того часу, як дитина піде в школу, дуже бажано, щоб він міг вимовляти всі звуки. Близько двох відсотків дітей залишаються гаркавими…

До кого звертатися за допомогою?

Якщо до 5 років спостерігаються проблеми з вимовою «р», зверніться за допомогою до лікаря-логопеда. Лікар повинен встановити причини невимовлювання та, залежно від цього, надати рекомендації. Серед частих причин – слабкі м’язи язика, укорочена вуздечка язика, відсутність необхідних навичок вимови.

І все ж, найбільше допомогти дитині можете саме ви!

Дуже корисним є вправи для розвитку рухливості язика. Попросіть дитину у вигляді гри («А ти так можеш?») виконати певні дії:

● показати, як котик п’є молоко

● відтворити звук, як цокає копитцями конячка

● «завести мотор» машини.

В останньому випадку малюкові потрібно допомогти, щоб язичок навчився вібрувати. Запропонуйте йому спочатку вимовити «д-д-д…», постукуючи кінчиком мови по горбикам біля верхніх зубів, а потім спробувати зобразити звук працюючого мотора: «др-р-р-р… др-р-р-р… тр-р-р-р… тр-р-р-р…» Дитина буде намагатися — хіба ж малюк захоче, щоб його машина працювала «тл –тл – тл…»?

Щодня проводьте вправи з артикуляційним апаратом!

Під час прогулянки, купання, поїздки, взагалі, за будь-якої зручної ситуації намагайтесь вести з дитиною діалог, змушуючи її тренувати мовний апарат. Нехай малюк разом з вами промовляє скоромовки, віршики з буквою «р». Нехай вони будуть смішними та навіть безглуздими, головне, щоб дитині не було нудно займатися.

Нехай дитина повторює за вами саме різне, на кшталт: «Крихітка кріт вирив грот», або: «Грайливий тигр крадеться: стр-р-риб!»,  «Хитрий щурик хрумтить хрящиком: хрум, хрум!»

Запропонуйте малюкові повторити скоромовки: «На горі біля річки вродила гречка.»

До речі прийдеться і загадкова історія Карла і Клари: «Карл у Клари вкрав корали, а Клара у Карла вкрала кларнет!» Малюкам дуже подобається скоромовка про Греку-растяпу: «ЇЇхав Грека через річку, бачить Грека — в річці рак, сунув Грека руку в річку, рак за руку Грека цап!». «У дворі трава, а на траві дрова» — теж знадобиться!

У такому грайливому та невимушеному настрої ваш малюк активно буде намагатися вимовляти важкі звуки.

 Будьте терплячими та послідовними, і ваші зусилля неодмінно справдяться, дитина буде вимовляти звук «Р».!

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.