Діаскінтест – інноваційний внутрішньошкірний діагностичний тест, в основі якого лежить – комбінація з двох рекомбінантних білків (ESAT6/CFP10), які відсутні у M.bovis BCG і більшості непатогенних мікобактерій, за рахунок чого тест має високу чутливість і специфічність. Техніка постановки та обліку результатів (наявність і вимір папули через 72 год після реакції) ідентична пробі Манту, що робить його використання зручним для медперсоналу лікувальних установ.
Тест дозволяє чітко диференціювати імунні реакції, зумовлені інфекцією M.tuberculosis, поствакцинальний імунітет (БЦЖ) і неспецифічні реакції, що виникають у разі інфікування непатогенними мікобактеріями.
Діаскінтест розроблений групою фахівців НДІ молекулярної медицини Московської Медичної Академії ім. І.М. Сєченова під керівництвом академіка РАМН і РАН Пальцева М.А. і професора Кисельова В.І.
Діаскінтест – це діагностичний препарат для використання у фтизіатрії. Він офіційно зареєстрований в Україні в якості засобу для діагностики туберкульозу у дорослих та дітей старше одного року – наказ МОЗ від 07.10.2009 №717.
На відміну від стандартного туберкуліну, що його використовують під час постановки проб Манту і Пірке, Діаскінтест відрізняється більш високою чутливістю і специфічністю. Це дозволяє застосовувати Діаскінтест в тих випадках, коли звичайна проба Манту дає сумнівні результати.
Але Діаскінтест не є повною заміною пробі Манту, він не реагує на поствакцинальний імунітет (після БЦЖ), тому це не дозволяє визначити показання до повторної щеплення БЦЖ (у семирічному і чотирнадцятирічному віці).
Важливо, що Діаскінтест може бути негативним у інфікованих туберкульозом людей. Це зустрічається при важкому перебігу туберкульозу, супутньої ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитах, на ранніх стадіях туберкульозу.
Показання до використання Діаскінтесту – діагностика туберкульозного процесу, оцінка ступеня активності захворювання, уточнення діагнозу (особливо у випадках вираженої позитивної реакції Манту), визначення ефективності протитуберкульозного лікування (як один з методів оцінки).
Діаскінтест вводиться суворо внутрішньошкірно у внурішню поверхню середньої третини передпліччя. Результати проведення Діаскінтеста оцінюються через 72 години після введення препарату.
Людям, які страждають на алергією, Діаскінтест проводиться на фоні прийому протиалергічних препаратів протягом п’яти днів до постановки проби і двох днів після того (відповідно до рекомендації алерголога або лікуючого лікаря).
Постановка Діаскінтесту протипоказана у разі будь-яких гострих або загострення хронічних захворювань (крім тих, які можуть бути підозрілі на туберкульоз), поширених захворювань шкіри, епілепсії, виражених алергічних реакцій.
У разі контакту з інфекційними хворими (особливо в дитячих колективах) постановка Діаскінтесту дозволяється тільки після закінчення карантинних заходів.
Після проведення профілактичних щеплень будь-якою вакциною постановка Діаскінтесту дозволяється не раніше, ніж через місяць.
У рідкісних випадках після постановки Діаскінтесту можливі короткочасне підвищення температури, головний біль, нездужання. Ці ознаки проходять самостійно і не вимагають специфічних заходів щодо їх усунення.
Оцінка результатів Діаскінтесту повинна проводитися тільки спеціально навченим медперсоналом (лікарем, фельдшером або медсестрою). У разі негативного результату Діаскінтесту лікування протитуберкульозними препаратами не показано.
. Перед проведенням Діаскінтесту настійно рекомендуємо проконсультуватися з лікарем і уважно ознайомитися з інструкцією із застосування Діаскінтесту.
Самолікування може бути шкідливим для Вашого здоров’я.