Мінімальна мозкова дисфункція – найпоширеніше порушення. Дитина з мінімальною мозковою дисфункцією характеризується непосидючістю, неуважністю, гіперактивністю. Вона спричиняє багато клопоту своїм батькам. Я хочу поділитися з вами своїми порадами.
- Дотримуйтесь режиму дня. У дитини має бути достатньо часу на сон і на прогулянки.
- Раціон дитини з ММД повинен включати продукти з підвищеним вмістом кальцію, калію та магнію (молочні продукти, сухофрукти: родзинки, чорнослив, курага). Ці продукти допоможуть в лікуванні гіперактивності.
- Дитина повинна уникати гучних і рухливих ігор, особливо перед сном. Обмежуйте кількість контактів з іншими людьми.
- Обклейте кімнату дитини шпалерами спокійних кольорів, без зайвих меблів та іграшок. Меблі повинні бути простими та міцними.
- Намагайтеся уникати жари, духоти, тривалих поїздок.
- Вашій дитині рекомендовані заняття тими видами спорту, які практично виключають травми голови (плавання, гімнастика).
- Підготуйте дитину до фармакологічного лікування ММД, щоб воно не сприймалося як покарання за поведінку. Суворо дотримуйтесь усіх рекомендацій лікаря.
- Розмістіть на стіні календар. Відмічайте червоним фломастером хороші дні, а синім невдалі. Це потрібно для лікування гіперактивності уваги. Пояснюйте дитині своє рішення.
- Використовуйте гнучку систему заохочень і покарань. Заохочуйте дитину відразу ж, не відкладаючи на майбутнє.
- Працюйте з дитиною у ранкові години, а не ввечері. Зменшить загальне робоче навантаження дитини. Заохочуйте до ігор та занять, що вимагають уваги і терпіння.
- Розподіляйте роботу на більш короткі, але частіші періоди. Використовуйте фізкульт.хвилинки.
- Знизьте вимоги до акуратності на початку роботи, щоб сформувати у дитини почуття успіху.
- Попросіть вчительку, по можливості, посадити Вашу дитину на першу парту або поблизу до неї.
- Використовуйте під час занять, коли дитина занадто збуджена, тактильний контакт (елементи масажу, дотики, погладжування).
- Давайте короткі, чіткі і конкретні інструкції.
- Домовляйтесь з дитиною про ти чи інші дії заздалегідь. Якщо Ви їдете зі своєю дитиною в музей, театр або в гості, то треба заздалегідь пояснити їй правила поведінки. Наприклад: “Коли ми вийдемо з будинку, ти повинен дати мені руку і не відпускати її, поки не перейдемо вулицю. Якщо ти все зробиш правильно, я дам тобі жетон. Коли ми сядемо в автобус …” і т.д. Потім певну кількість отриманих за правильну поведінку жетонів можна буде обмінювати на приз (цукерку, іграшку і т.д.). Якщо дитина буде дуже старатися, але випадково щось зробить не так, то її можна і пробачити. Нехай вона відчуває себе успішною.
- Давайте дитині можливість вибору.
- Заведіть щоденник, відзначайте в ньому будь-які, навіть мінімальні зміни в поведінці дитини; труднощі, які у Вас виникають; відзначайте кожен прийом ліків і характер їх дії, а також, у разі виявлення, побічні ефекти. Відзначайте все, що Вам вдалося або не вдалося виконати з цих рекомендацій.
- Залишайтеся спокійними батьками. Не має холоднокровності – не має переваг!
Виховання дитини з мінімальною мозковою дисфункцією – важка праця. Ви сильно полегшите собі задачу, якщо звернетеся для лікування ММД до психотерапевта або психіатра (психоневролога).
Автор: Черкасова Алеся, к. мед. н, психіатр, асистент Кафедри психіатрії Харківської медичної академії післядипломної освіти.
Додати коментар