Поради лікарів

ТОРЧ – інфекції: загроза здоров’ю майбутньої дитини

Загальна інформація

Напевно, будь-яка жінка, яка очікує народження дитини, побоюється за здоров’я свого майбутнього малюка. На щастя, медицина не стоїть на місці, і сьогодні лікарі здатні справлятися з цілою низкою проблем, які ще кілька десятиліть тому здавалися нерозв’язними. Зокрема, сучасні методи лабораторної діагностики дозволяють швидко і точно визначити, чи загрожують розвитку плоду небезпечні інфекції, чи майбутня мама може бути спокійна.

У першу чергу це стосується окремого комплексу інфекцій, так званих ТОРЧ (TORCH) інфекцій, що викликають серйозні патології у плода у разі зараження під час вагітності в, що отримав назву TORCH-інфекції за чотирма основними збудників:

T – Toxoplasmosis (токсоплазма)

O – Оthers (інші: парвовирус, ентеровірус, віруси гепатиту В, С, ВІЛ, сифіліс тощо)

R – Rubella (краснуха)

C – Сytomegalovirus (цитомегаловірус)

H – Herpes simplex virus (вірус простого герпесу 1 і 2 типів)

Зазвичай, коли говорять про ТОРЧ-інфекції мають на увазі чотири основні захворювання: токсоплазмоз, краснуху, цитомегаловірусну інфекцію і герпес. Саме ці інфекції вкрай негативно впливають на плід. І в першу чергу це відноситься до випадків, коли вагітна жінка заражається однієї з цих інфекцій перший раз у житті. Наслідками такого зараження можуть бути викидень, мертвонародження, вроджені каліцтва.

Як максимально убезпечити себе і свою майбутню дитину від подібних проблем

У 2011 році вийшов наказ Міністерства охорони здоров’я України №417 “Про організацію амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги в Україні”, який визначає обов’язкове обстеження вагітних жінок (під час взяття їх на облік у жіночих консультаціях) на ТОРЧ-інфекції.

Внутрішньоутробних інфекцій, тобто інфекцій, що ними дитина може заразитися, перебуваючи в утробі матері, досить багато. Але далеко не всі з них викликають такі важкі наслідки, як інфекції ТОРЧ – комплексу: краснуха, токсоплазмоз, цитомегалія і герпес. Від матері до плода, передається і СНІД, і гепатит В, і гепатит С, і сифіліс, і багато інших захворювань: близько 50 інфекцій, суворо кажучи, є внутрішньоутробними. Але є певні нюанси, які виділяють вищеозначені чотири інфекції з досить великого їх переліку. Справа в тому, що, практично ніякі інші інфекції, окрім  токсоплазмозу, краснухи, цитомегаловірусної інфекції і герпесу, переважно не призводять до вроджених каліцтва. Причому, ступінь прояву цих вроджених каліцтв зворотно пропорційна терміну вагітності. Тобто, чим раніше вагітна заразилася, тим страшніше будуть наслідки. Якщо зараження на пізніх термінах вагітності призводить до відносно сумісних із життям, і таких, що піддаються лікуванню, порушень розвитку плода (ослаблення слуху, зору, відставання в розвитку тощо.), то інфекування в першому триместрі лдужу й дуже часто призводить до великих вад розвитку або  і загибелі плода.

 

Це – з одного боку. З іншого боку, саме у цих чотирьох інфекцій найстрашнішим є первинне зараження, тобто, коли гостра стадія захворювання настає саме під час вагітності. І, з третього боку, клінічна картина, що виявляється у разі зараження цими інфекціями, буває настільки схожа, що тільки завдяки розвитку лабораторної діагностики, в деяких випадках, можна розрізнити ці інфекції. Тобто без лабораторної діагностики навіть не можна сказати, яка саме інфекція була у дитини в утробі матері, настільки симптоми захворювання бувають схожі у цих чотирьох інфекцій. Хоча збудники у них різні і способи лікування наслідків цих інфекцій у новонароджених теж відрізняються.

 

Токсоплазма – це найпростіший організм. Краснуха – вірусна інфекція, але достатньо один раз нею перехворіти, і більше вона для вас не є небезпечною. Щодо цитомегаловірусної та герпетичних інфекцій, то тут  все зовсім по-іншому: загострення цих захворювань може відбуватися багато разів, і кожне загострення несе загрозу для плода. Тому без кваліфікованих фахівців і грамотної лабораторної діагностики розібратися тут дуже складно.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк
Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.
*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.