Поради лікарів

Ця багатолика астма

Про астму знають багато батьків і бояться цього діагнозу настільки, що вважають за краще вживати менш жорсткіші терміни: «астматичний бронхіт», обструктивний бронхіт», «передастма».

Почасти лікарі-педіатри у своїй практиці досить широко використовують діагноз “астматичний бронхіт”, «астматичний компонент» навіть у випадках типовою астми. Така підміна діагнозу небезпечного захворювання, – “бронхіальна астма” на більш легкий — “астматичний бронхіт”, – заспокоює батьків хворої дитини та дезорієнтує самого лікаря.

Набагато розумніше визнати факт захворювання астмою і своєчасно прийняти всі необхідні заходи, ніж йти від цього і не лікувати дитину. До неї не можна ставитися зневажливо-вона цього не прощає.

Як би ми цього не хотіли, але, на жаль, наші діти хворіють. Хворіють по-різному. Хтось хворіє завжди з високою температурою, а хтось кашляє без температури; в когось кашель з’являється раптово, серед повного здоров’я і так само раптово зникає, а у кого-то кашель супроводжується «свистом» в грудях і утрудненим диханням; комусь властиві часті бронхіти, а хтось часто хворіє на запалення легенів. Коли дитина одужує, батьки з полегшенням зітхають і думають, що більше це не повториться. Але хвороба наздоганяє знову …. Тому дуже важливо не втратити час, вчасно розібратися в ситуації, правильно поставити діагноз, своєчасно і грамотно лікувати таку дитину. Адже за такими, здавалося б звичайними симптомами і діагнозами, може стояти таке складне і неоднозначне захворювання як бронхіальна астма.

 

Що ж таке астма?

Астма – це алергічне запалення слизової оболонки дихальних шляхів, що характеризується епізодами утрудненого дихання або, як кажуть лікарі – нападами бронхіальної обструкції. Термін «Обструкція» означає – порушення прохідності бронхів. Під час нападу бронхіальної обструкції відбувається звуження просвіту бронхів, скупчення слизу в них, внаслідок чого у дітей виникають рецидивуючі напади кашлю і свистячих хрипів в грудній клітці і, в підсумку, призводить до нападів ядухи.

 

Коли необхідно задуматися про астму або як запідозрити, що в дитини можливе розвивається бронхіальна астма?

– Якщо дитина часто хворіє «простудними захворюваннями» без температури, а лікарі вислуховують у нього хрипи і ставлять діагноз «бронхіт», «обструктивний бронхіт», «астматичний бронхіт» або «запаленням легенів» – подумайте про астму;

– Якщо у Вашої дитини до 3-и річного віку епізоди обструкції відзначалися більше 3-х разів і продовжують його турбувати зараз.

Але просто так робити висновки проте, що дитина хворіє на бронхіальну астму не можна. Маленькі діти досить часто хворіють на вірусні інфекції, прояви яких теж почасти дуже схожі на астму. До астми вони не мають ніякого відношення. І малюк, хворий астмою і його одноліток без ознак алергії можуть дати епізод обструкції на тлі ГРВІ. Різниця полягає лише в тому, що у разі бронхіальної астми напади захворювання будуть повторюватися, причому не тільки при ГРВІ, а й у відповідь на той чи інший неінфекційний алерген, тоді як дитина без алергії захворіє обструктивним бронхітом і, швидше за все, “переросте”, так що бронхіальна обструкція після 1-2 подібних епізодів припиниться.

 

Фоном для розвитку бронхіальної астми у дітей, які страждають на алергію слугують часті бронхо-легеневі захворювання. У багатьох дітей астма протікає без виражених приступів задухи. Захворювання у малюка розпочинається раптово, у нього виникає кашель (особливо вночі), можливо почути «свист» », що доноситься з грудей малюка. Негайно потрібно викликати дільничний лікаря-педіатра, щоб він обстежив малюка та вислухав його дихання на наявність  хрипів у легенях. Потрібно знати, що хрипи в легенях і кашель можуть з’явиться і серед повного здоров’я (у разі зміни місця проживання, погоди, температури повітря і його вологості). Вони також і можуть зникнути самостійно, без будь-якого лікування.

 

Що таке астматичний бронхіт. Цей діагноз не повинен заспокоювати батьків: астматичний бронхіт є різновидом бронхіальної астми і лікувати його треба як бронхіальну астму. У деяких дітей напад астми протікає як протяжний нічний іабо денної кашель без нападів ядухи, тобто дитина просто кашляє періодично. Це теж форма астми (так званий кашльовий варіант астми), яка з часом може переходити в типову форму з нападами задухи. У деяких дітей кашель або утруднене дихання (задишка) виникає у відповідь на фізичне навантаження – це бронхіальна астма фізичної напруги. В деяких випадках напади утрудненого дихання можуть викликати навіть емоції дитини, як негативні, так, на жаль, і негативні.

Діагноз астми підтверджується додатковими клінічними проявами:- Стійкі або періодичні шкірні алергічні прояви в дитини (висип на шкірі, почервоніння шкіри тощо) або якщо дитина в ранньому віці страждала на ексудативний діатез. Наявність алергічних захворювань у родичів також є додатковим фактором ризику з розвитку бронхіальної астми у малюка. Якщо у дитини часто закладений ніс або турбують нежиті, свербіння в носі, чхання, сльозяться, червоніють і сверблять очі. Всі ці симптоми часто є алергічними проявами з боку носа і очей і можуть бути або постійними, або виникати періодично;

 

Не все астма, що свистить

Бронхіальна обструкція спостерігається не тільки при астмі, а й при ряді інших захворювань, яким властивий кашель і бронхіальна обструкція. Напад астми у дітей також може симулювати попадання сторонніх предметів до дихальних шляхів. Судинні аномалії та інші ураження гортані і трахео-бронхіального дерева викликають бронхіальну обструкцію і нерідко помилково кваліфікуються як бронхіальна астма. Псевдоастматичні напади психогенного можливі у емоційно-лабільних дітей.

 

Що підтверджує діагноз астми?

Критерієм постановки діагнозу «бронхіальна астма» є дослідження фукції дихання (спірометрія) і підтвердження методом спірометрії відповідної реакції бронхів на спеціальні бронхорозширюючі препарати. Для підтвердження наявності алергії в організмі виробляють дослідження крові на рівень загального імуноглобуліну Е. Високі показники цього імуноглобуліну свідчать про наявність (явних або прихованих) в організмі алергічних процесів. З метою визначення виду алергену, який є причиною алергічної реакції в організмі, проводять шкірні алергологічні проби з різними алергенами (харчовими, побутовими (домашній пил, пух, перо подушки), шерсть тварин, пилок рослин, кліщі домашнього пилу, бактеріальні тощо.)

 

Де можна обстежитися й уточнити діагноз?

Встановлювати уточнений діагноз «Бронхіальна астма» – необхідно в пульмонологічних або алергологічних відділеннях лікарень, спеціалізованих науково-дослідних інститутах. Амбулаторно такі пацієнти спостерігаються у лікаря-пульмонолога або алерголога поліклінік.

 

Як лікувати астму?

Бронхіальна астма, з одного боку – це особливий вид реагування організму на зовнішні або внутрішні подразники, який періодично загострюється і проявляється симптомами кашлю та або нападами утрудненого дихання.

Якщо у дитини періодично (нехай навіть дуже рідко) виникають напади обструкції, значить в бронхах протікає алергічне запалення. Хронічний перебіг запалення призводить до незворотних змін у слизовій оболонці дихальних шляхів, ускладнює перебіг астми і є причиною все нових і нових загострень. Для зняття нападів ядухи існують інгаляційні препарати, але необхідно пам’ятати, що ці ліки не лікують, вони тільки розширюють бронхи, відновлюють нормальне проходження повітря по них, тим самим полегшують стан хворого, «виводять» його з нападу.

Тому, попередження загострень (нападів) астми є основним завданням базисного лікування. До цього слід додати і заходи попередження контакту з алергенами, в першу чергу – з домашнім пилом. Важливо максимально зменшити кількість можливих алергенів квартирі. Краще прибрати килими та м’які меблі, принаймні в кімнаті, де спить дитина, частіше проводити вологі прибирання Матрац та пір’яні подушки слід замінити на спеціальні гіпоалергенні або ватяні.

Дуже важко розлучитися з домашніми тваринами, але, якщо виявлено чутливість дитини до їх шерсті, їх теж необхідно видалити з квартири. Слід бути обережними з живими квітами – для хворого можуть бути небезпечні їх запахи та пилок.У маленьких дітей, хворих астмою напад почасти може бути пов’язаний з харчовими алергенами.

Дуже важливо загартовувати дитини – це зменшить чистоту респіраторних інфекцій, які часто є причиною нападу. 

1 коментар

Оприлюднити коментар

  • Астму действительно можно перерости, но лишь в том случае, если лечить болезнь, но при этом не принимать большие дозы кортикостероидов. Поэтому, если заболевание не очень сильное надо попросить врача перевести ребенка на ингалятор (мы пользуемся Беклазон-ЭКО, очень довольны). В этом случае доза гормонов минимальна, и не влияет на выработку собственных гормонов организмом.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.