Поради лікарів

Вальгусна (x-подібна ) деформація ніг у дітей

Щодо вальгусного викривлення ніг можна говорити тоді, коли відстань між внутрішніми щиколотками при щільно стислих і випрямлених колінах перевищує 4-5 сантиметрів. Всупереч поширеній думці, це не вроджена вада , це не спадкова вада, а набутий дефект. Викривлення ніг з’являється найчастіше через кілька місяців після того , як дитина встала на ноги і почала ходити, це пояснюється надмірним навантаженням на нижні кінцівки в період швидкого зростання і слабким ще м’язово-зв’язковим апаратом. Основною причиною деформації ніг є рахіт, перенесений в дитячому віці, особливо його малосимптомна і нелікована форма, у важких випадках можливе викривлення кісток гомілки опуклістю досередини. До більш рідкісних причин відносяться деякі дефекти стоп, вроджений вивих стегна, хвороби і травми колінних суглобів, несприятливо позначається на формуванні ніг  і зайва вага малюка. У дітей кремезної статури схильність до цього дефекту менше, ніж у астеніків, дівчатка хворіють частіше, що пов’язано з їх більш широким тазом. У разі вальгусної деформації основні зміни відбуваються в колінному суглобі : нерівномірний розвиток виростків стегнової кістки (більш швидке зростання внутрішніх виростків, ніж зовнішніх, призводить до того, що суглобова щілина стає ширшою всередині і вужчою зовні). Зв’язки, що укріплюють суглоб, розтягуються, особливо з внутрішньої сторони, коліно втрачає свою стабільність, якщо подивитися на таку дитину збоку, то помітно перерозгинання ніг в колінних суглобах. Стопи поступово деформуються і набувають стійкого плосковальгусного положення (п’яти відхилені назовні), як наслідок, розвивається плоскостопість. У далеко запущених випадках страждає хода – дитина ходить непевно, ніяково, швидко втомлюється, скаржиться на болі в ногах, якщо одна нога викривлена більше другої – часто розвивається викривлення хребта, сколіоз.

Лікування вальгусної деформації – справа важка і тривала, вимагає від батьків постійної уваги та наполегливості, постарайтеся переконати малюка в необхідності лікувальних заходів, надавши їм вигляду захоплюючої гри, створіть звичку стояти правильно.

  • По-перше, дитина повинна уникати тривалого стояння, особливо з широко розставленими ногами, стояти таким чином шкідливо, тому що це посилює відхилення колін усередину і відведення стоп назовні, зате при зімкнутих ногах вага тіла падає через середину колінного суглоба на зовнішній край стопи, призначення якого – нести тягар тіла.
  • По-друге, необхідно періодично давати відпочинок ногам, утримуватися від тривалої ходьби і тривалих ігор стоячи.
  • По-третє, треба підібрати малюкові такі ігри та вправи, що усували б шкідливий вплив маси тіла на колінні і гомілковостопні суглоби, одночасно сприяючи розвитку і зміцненню м’язово -зв’язкового апарату. Вправи для ніг необхідно робити щодня, поступово збільшуючи навантаження, вправи для інших м’язових груп варто, по можливості, виконувати з вихідних положень сидячи, сидячи по-турецьки.
    Дуже корисні таким дітям заняття на гімнастичних снарядах ( шведській стінці  трапеції, драбинці), плавання, їзда на велосипеді.

Зниження зайвої ваги так само призводить до зменшення навантаження на ноги і сприятливо позначається на стані колін і стоп. Під час прогулянок слід носити спеціально підібране ортопедичне взуття зі скошеними назовні підборами або коригуючими устілками, але питання щодо носіння такого взуття має вирішувати лікар-ортопед. У будь-якому випадку взуття повинне бути зручним, новим (не можна доношувати чуже) і обов’язково з жорстким задником, вдома, якщо немає необхідності носити ортопедичне взуття постійно, краще ходити босоніж, щоб тренувати м’язи стопи, влітку так само дуже корисно ходити босоніж по піску, гальці, траві, надаючи стопам і пальцям свободу рухів. У разі значних деформацій ніг застосовується лікування ортопедичними шинами, коригуючими укладаннями, хірургічне лікування.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.