Поради лікарів

Вальгусна (x-подібна ) деформація ніг у дітей

Щодо вальгусного викривлення ніг можна говорити тоді, коли відстань між внутрішніми щиколотками при щільно стислих і випрямлених колінах перевищує 4-5 сантиметрів. Всупереч поширеній думці, це не вроджена вада , це не спадкова вада, а набутий дефект. Викривлення ніг з’являється найчастіше через кілька місяців після того , як дитина встала на ноги і почала ходити, це пояснюється надмірним навантаженням на нижні кінцівки в період швидкого зростання і слабким ще м’язово-зв’язковим апаратом. Основною причиною деформації ніг є рахіт, перенесений в дитячому віці, особливо його малосимптомна і нелікована форма, у важких випадках можливе викривлення кісток гомілки опуклістю досередини. До більш рідкісних причин відносяться деякі дефекти стоп, вроджений вивих стегна, хвороби і травми колінних суглобів, несприятливо позначається на формуванні ніг  і зайва вага малюка. У дітей кремезної статури схильність до цього дефекту менше, ніж у астеніків, дівчатка хворіють частіше, що пов’язано з їх більш широким тазом. У разі вальгусної деформації основні зміни відбуваються в колінному суглобі : нерівномірний розвиток виростків стегнової кістки (більш швидке зростання внутрішніх виростків, ніж зовнішніх, призводить до того, що суглобова щілина стає ширшою всередині і вужчою зовні). Зв’язки, що укріплюють суглоб, розтягуються, особливо з внутрішньої сторони, коліно втрачає свою стабільність, якщо подивитися на таку дитину збоку, то помітно перерозгинання ніг в колінних суглобах. Стопи поступово деформуються і набувають стійкого плосковальгусного положення (п’яти відхилені назовні), як наслідок, розвивається плоскостопість. У далеко запущених випадках страждає хода – дитина ходить непевно, ніяково, швидко втомлюється, скаржиться на болі в ногах, якщо одна нога викривлена більше другої – часто розвивається викривлення хребта, сколіоз.

Лікування вальгусної деформації – справа важка і тривала, вимагає від батьків постійної уваги та наполегливості, постарайтеся переконати малюка в необхідності лікувальних заходів, надавши їм вигляду захоплюючої гри, створіть звичку стояти правильно.

  • По-перше, дитина повинна уникати тривалого стояння, особливо з широко розставленими ногами, стояти таким чином шкідливо, тому що це посилює відхилення колін усередину і відведення стоп назовні, зате при зімкнутих ногах вага тіла падає через середину колінного суглоба на зовнішній край стопи, призначення якого – нести тягар тіла.
  • По-друге, необхідно періодично давати відпочинок ногам, утримуватися від тривалої ходьби і тривалих ігор стоячи.
  • По-третє, треба підібрати малюкові такі ігри та вправи, що усували б шкідливий вплив маси тіла на колінні і гомілковостопні суглоби, одночасно сприяючи розвитку і зміцненню м’язово -зв’язкового апарату. Вправи для ніг необхідно робити щодня, поступово збільшуючи навантаження, вправи для інших м’язових груп варто, по можливості, виконувати з вихідних положень сидячи, сидячи по-турецьки.
    Дуже корисні таким дітям заняття на гімнастичних снарядах ( шведській стінці  трапеції, драбинці), плавання, їзда на велосипеді.

Зниження зайвої ваги так само призводить до зменшення навантаження на ноги і сприятливо позначається на стані колін і стоп. Під час прогулянок слід носити спеціально підібране ортопедичне взуття зі скошеними назовні підборами або коригуючими устілками, але питання щодо носіння такого взуття має вирішувати лікар-ортопед. У будь-якому випадку взуття повинне бути зручним, новим (не можна доношувати чуже) і обов’язково з жорстким задником, вдома, якщо немає необхідності носити ортопедичне взуття постійно, краще ходити босоніж, щоб тренувати м’язи стопи, влітку так само дуже корисно ходити босоніж по піску, гальці, траві, надаючи стопам і пальцям свободу рухів. У разі значних деформацій ніг застосовується лікування ортопедичними шинами, коригуючими укладаннями, хірургічне лікування.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк