Поради лікарів

Відмороження – перша допомога

Обмороження –  це ушкодження тканин тіла під впливом холоду. Обмороження може настати не тільки в морозну погоду, але і у разі відносно невеликого зниження температури, коли на вулиці си­ро, вітряно і людина довго перебуває на відкритому повітрі в промоклому , вологому одязі або взут­ті.

Особливо легко обморроженню піддаються люди з ослабленим здоров’ям, у разі авітамінозу, зах­ворювань серцево-судинної системи, втрати крові, алкогольного сп’яніння, поранень тощо.

Вплив холоду на організм може викликати як місцеве, так і загальне ураження.

За характером ураження розрізняють чотири ступені обмороження:

– перша ступінь – шкіра блідне, на ураженій ділянці знижується або повністю втрачається чутли­вість. Після зігрівання з’являються почервоніння і набряк шкіри;

– друга ступінь – шкіра набуває синюшно-багряного відтінку, на ній з’являються пухирі, наповнені прозорою рідиною, що не залишають після себе рубців;

– третя ступінь – пухирі, що утворюються на шкірі, містять кров’янисту рідину. Через декілька діб на їх місці виникають ділянки омертвіння;

– четверта ступінь – уражається не тільки шкіра, але і м’які тканини і навіть кістки. Поступово , з пли­ном часу, відбувається відторгнення омертвілих тканин, загоєння довгострокове, з утворенням руб­ців.

Перша допомога : у разі обмороження першого ступеня, постраждалу кінцівку потерпілого потрібно зігріти. Робити це можна в теплій воді, температуру якої слід підвищувати поступово, протягом 30-40 хв, до 40°С. У воді віморожену поверхню обережно розтирають доти, поки шкіра не почервоніє і не відновиться її чутливість. Не можна зігрівати потерпілого біля багаття, грубки або відразу у воді високої температури. У разі неможливості зігріти відморожену ділянку у воді її обережно розти­рають сухим чистим рушником, м’якою фланелевою тканиною, краще чистими руками з викорис­танням спирту, одеколону, горілки.

У разі обмороження другого ступеня розтирати пошкоджену частину тіла не можна, тому що є не­безпека інфікування.

Перша допомога в цих випадках обмежується накладенням стерильної пов’язки, створенням спо­кою, загальним зігріванням потерпілого.

Треба пам’ятати, що , на відміну від опіків, зміни тканин у разі обмороження, особливо 2-4-го сту­пенів, проявляються не відразу і, якщо теплові процедури не дають ефекту, тобто не віднов­люється чутливість шкіри, шкіра не набуває властивого їй забарвлення, виникають усі підстави запідозрити важке обморроження. У таких випадках постраждалого необхідно терміново доставити до лікувального закладу.

У початковій стадії замерзання розвивається сонливість, рухи потерпілого стають млявими. У разі подальшого зниження температури тіла з’являються сплутаність свідомості, незв’язність мови, галюцинації, втрачається чутливість. В подальшому виникають судоми, потерпілий непритомніє, дихання стає поверхневим, пульс слабкого наповнення. Смерть настає внаслідок зупинки серця. Найчастіше замерзають люди, що засинають на морозі в стані алкогольного сп’яніння.

Перша допомога: замерзаючу людину потрібно внести до теплого приміщення. У разі зупинки дихання і серця негайно приступити до виконання штучної вентиляції легенів і закритого масажу серця. Одночасно почати загальне зігрівання постраждалого.

Якщо порушення дихання і кровообігу немає, допомогу розпочинають з загального зігрівання всіма доступними засобами: у теплій ванні з повільним підвищенням температури води або обережним розтиранням тіла теплою і м’якою тканиною, а краще чистими руками з використанням спирту або горілки. Потерпілому дають випити гарячий чай, каву, молоко.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.