Поради лікарів

Як допомогти малюкові, коли ріжуться зубки

Прорізування зубів у дітей дуже часто супроводжується такими змінами в поведінці дитини, що іноді просто шокують непідготовлених батьків. Що ж відбувається з малюком, чого очікувати від цих складних місяців, яких заходів вживати і коли, нарешті, все це закінчиться?

Прорізування зубів зазвичай починається ближче до півроку, в середньому до року малюк має 8 різців, а прорізування всіх 20 молочних зубів має завершитися до 2,5-3 років. Проте терміни прорізування зубів можуть сильно варіювати – вони залежать від спадковості, харчування дитини.

Тому наведені тут вікові проміжки дуже приблизні:

  • Перші нижні різці – 6-10 міс.
  • Перші верхні різці – 7-10 міс.
  • Другі (бічні) верхні різці – 9-12 міс.
  • Другі (бічні) нижні різці – 9-12 міс.
  • Перші верхні корінні зуби – 12-18 міс.
  • Перші нижні корінні зуби – 13-19 міс.
  • Верхні ікла – 16-20 міс.
  • Нижні ікла – 17-22 міс.
  • Другі нижні корінні зуби – 20-33 міс.
  • Другі верхні корінні зуби – 24-36 міс.

Був час, коли вважалося, що пізніше поява зубів обумовлено рахіт, однак це не так! Багато досліджень в цій області показують, що затримка появи зубів властива багатьом малюкам, які нормально розвиваються. Нерідко молочні зуби розташовуються асиметрично. Неправильне розташування молочних зубів не вважається захворюванням! Такий «зубний безлад» має повне право на існування до повного закриття зубного ряду, тобто до появи перших 16 зубів. Далі в результаті пережовування їжі молочні зуби «притираються» і стають на місце.

Батьків повинні насторожити наступні ситуації:

  1. Затримка термінів прорізування (довше, ніж на 1-2 місяці від норми).
  2. Більш раннє прорізування зубів (раніше 1-2 місяців від норми).
  3. Порушення черговості, відсутність того чи іншого зуба.
  4. Прорізування зубів поза дуги зубного ряду.
  5. Неправильне формування самого зуба.
  6. Поява зубів ще до народження.

Всі перераховані вище ситуації можуть бути наслідком патологічних процесів в організмі малюка і вимагають консультації лікаря-педіатра. Мабуть, найбільш поширений привід для хвилювання батьків – сам момент прорізування зубів. Саме з них звикли пов’язувати такі патологічні стани, як підвищення температури, зміна, а саме, розрідження стільця, шкірні висипання і навіть епізоди судом! Хибність подібних уявлень була неодноразово доведена лікарями: протягом 2-2,5 років життя малюка неминучі збіги моментів прорізування зубів і інших «подій». Єдиними неприємностями, цілком зрозумілими появою зубів, можна вважати легке «капрізнічанье», слинотеча і формування шкідливих звичок, наприклад, смоктання пальців. Може знизитися апетит, порушитися ритм сну і неспання через постійне свербіння ясен. Звичайно, ці прояви не турбують малюка протягом 2-х років без зупинки, як правило, бувають дні, коли дитина проявляє найбільше занепокоєння з приводу прорізування зубів.

Як можна полегшити життя дитині в нелегкий період прорізування зубів?

1. Подвоєною ласкою і турботою батьків. Не бійтеся розпестити малюка; постійний плач і капризування дитини  псують її характер куди більше!

2. Використання прорізувачів. Це гумові або пластикові іграшки, що їх малюк може прикушувати. Особливо заспокійливо діє жування зубних кілець з рідиною всередині, що їх можна покласти до холодильника і охолодити. Дитина у віці 6 місяців і старше, навіть пожувавши чисту холодну тканинну серветку, почувається краще.

3. Обережний масаж ясен марлевим тампоном. Оберніть вказівний палець марлевим тампоном, змоченим у холодній воді, і обережно промасажуйте ясна дитині.

4. Лікарські препарати. Знеболюючі гелі, що містять місцевий анестетик (продаються в аптеках без рецепта). Вони викликають оніміння ясен і тим самим знімають біль.


Матеріали за темою:

Відвідування стоматолога

Коли починати чистити зуби дитині?

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.