Для всіх є очевидним, що якщо ми хочемо поліпшити цей світ, дуже важливо зберегти здоров’я кожної жінки або створити кожній родині максимальні можливості для щасливого життя.
Здорова жінка – це здорові діти!!!
У житті жінки виділяють кілька періодів:
– період статевої зрілості ( 18-45 років)
– пременопауза (з 46 років до менопаузи – останньої менструації)
– перименопауза (1-2 роки після менопаузи)
– постменапауза (після перименопаузи до смерті жінки).
Для кожного вікового періоду характерні і гінекологічні захворювання. Рання діагностика злоякісних захворювань жіночих статевих органів – є головним завданням, спрямованим на збереження життя і здоров’я жінки.
Причини, що сприяють раку жіночих статевих органів
Незважаючи на високі адаптаційні здатності жіночого організму, останні десятиліття спостерігаються неухильне зростання гінекологічних захворювань, пов’язаних з порушенням функції репродуктивної системи. Ці захворювання являють собою відповідь організму жінки на неспецифічні патогенні впливу навколишнього середовища. Найбільш часто порушення функції репродуктивної системи зустрічаються в періоді статевої зрілості ( 18-45 років).
Хворі з запальними захворюваннями статевих органів складають 60-65% пацієнток, що звернулися в жіночу консультацію , у цій віковій групі.
Зростання запальних захворювань статевих органів жінок, є наслідком зростаючої міграції населення, урбанізації , зміни статевої поведінки молоді , проституції.
Несвоєчасне лікування запальних захворювань жіночої статевих органів призводить до хронізації процесу і є причиною безпліддя, позаматкової вагітності, тазового болю, що заподіюють страждання і інвалідизацію жінок у віці соціальної активності .
Частота запальних процесів зростає, якщо врахувати, що вони нерідко супроводжуються ендометріозом, злоякісними новоутвореннями та іншими захворюваннями статевих органів. Травми при пологах, аборти, захворювання, що передаються статевим шляхом, хімічні та фізичні фактори, що застосовуються для контрацепці , вікові і гормональні зрушення, захворювання залоз внутрішньої секреції відіграють важливу роль у виникненні передпухлинних захворювань шийки матки в період статевої зрілості і пременопаузи. У періоді статевого дозрівання, пременопаузи і перименопаузи є схильність до розвитку гіперпластичних процесів ендометрію. Патологічні проліферативні зміни слизової оболонки тіла матки відносяться до одного з найпоширеніших гінекологічних захворювань. Гіперпластичні процеси ендометрію можуть виникати самостійно або поєднуватися з іншою патологією (міома матки, ендометріоз, пухлини яєчника).
Міома матки – найпоширеніше доброякісне пухлиноподібне утворення з гладком’язових елементів . Зустрічається у 20% жінок, старше 30 років, до 40% у жінок старше 40 років. Найбільш часто міома матки виявляють у міських жінок. Останнім часом стали виявляти і у більш молодих жінок ( 25-30 років). Кровотеча в менопаузі (посткліматична кровотеча) – нерідкий симптом, з приводу якого жінка звертається до лікаря. Це порушення вимагає вельми серйозної уваги, оскільки воно у значної частини жінки, може бути пов’язано з наявністю злоякісної пухлини (шийки матки, тіла матки, піхви або вульви), а також при непухлинних захворюваннях цих відділів (ерозія шийки матки, виступаючі поліпи шийного каналу, атрофічні кольпіти). Якщо в цей період лікар не проводить повного обстеження жінки або жінка не звертається до лікаря, це веде до запізнілої діагностики злоякісних новоутворень жіночих статевих органів. Особливо важливим питанням є подальша доля жінки, у якої після обстеження було виключено наявність злоякісної пухлини. Ці жінки, як і ті, які вже мають тривалий термін вікової аменореї (відсутність місячних) повинні знаходиться на диспансерному обліку жіночих консультацій. Кожна жінка повинна пам’ятати, що вона звертатися до лікаря повинна не тільки тоді, коли втрата крові будуть обчислюватися літрами, а коли в цей період з’явиться перше кровомазання або з’явиться кров при статевому акті.
Що повинна знати кожна жінка, щоб себе вберегти від злоякісних захворювань жіночих статевих органів.
Передракові захворювання жіночих статевих органів – дисплазія шийки матки
Дисплазія шийки матки не має типових клінічних ознак, нерідко протікають без виражених симптомів. Зазвичай вона виникає на тлі існуючих патологічних процесів. У деяких хворих дисплазія існує на малозміненій шийці матки і виявляється тільки при кольпоскопії. Дисплазії можуть існувати тривалий час. При важкій дисплазії існує ризик виникнення раку шийки матки. Якщо жінка навіть 1 раз на рік буде профілактично відвідувати жіночу консультацію у неї ніколи не буде раку шийки матки.
Жінки не втрачайте таку можливість, зберігайте своє здоров’я!
Чи можливо попередити злоякісні пухлини жіночих статевих органів ?
Кожна жінка повинна знати, що злоякісні пухлини жіночих статевих органів виникають на тлі передракових станів цих органів і мають тривалий період переходу хронічного захворювання в рак. Тому у кожної жінки є час попередити його виникнення. Чекати появи ранніх симптомів злоякісних новоутворень жіночих статевих органів не треба – їх немає, є тільки симптоми гострого або хронічного захворювання жіночих статевих органів, про які ви прочитали в цій статті .
Дорогі жінки!
Пам’ятайте, що для попередження злоякісних пухлин жіночих статевих органів ви повинні 1 раз на рік відвідати гінеколога і провести УЗД за місцем проживання. При необхідності лікар встановить інші терміни. Ви можете взяти направлення у лікаря гінеколога з вашої жіночої консультації та отримати консультацію у онкогінеколога міського (обласного) онкологічного диспансеру.
Аналогічні порушення ендокринного і обмінного характеру мають місце і у жінок з передпухлинною патологією яєчників. За даними І.Д. Нечаєвої [10] , це жінки з порушеною функцією яєчників, що не жили статевим життям, не вагітніли або завагітніли, але не народжували, і жінки з ранньою менопаузою. Їх доцільно відносити до групи ризику по виникненню раку яєчників
У цю ж групу слід включати жінок, які лікувалися в минулому з приводу раку молочної залози і товстої кишки , а також осіб із сімей, у яких зареєстровані випадки раку, в тому числі РЯ, спадкові фактори (наявність випадків раку яєчників в сім’ї) .
Сучасні методи діагностики передракових і ракових захворювань жіночих статевих органів
1. При кожному відвідуванні гінеколога проводиться цитологічне дослідження мазків з жіночих статевих органів на “атипові ” клітини і жінка повинна знати про них.
2. Кольпоскопія – мікроскопічне дослідження шийки матки – для виявлення мікроскопічних змін на слизовій
3 УЗД ( ультразвукове дослідження) жіночих статевих органів, особливо яєчників та тіла матки
4 Мамографія
За всю історію вивчення злоякісних новоутворень не було виявлено будь-якого специфічного етіологічного фактора , який був би присутній при розвитку даних захворювань . Проте в результаті численних досліджень було виявлено певний комплекс різнорідних чинників ( ендогенних, екзогенних), для яких зв’язок з ризиком розвитку раку був підтверджений. Ці фактори і прийнято називати факторами ризику захворювань – стан або захворювання жіночих статевих органів , що сприяє розвитку злоякісних новоутворень.
Супутні фактори :
високий соціально-економічний рівень ;
холодний клімат ;
європейці порівняно з азіатами ;
багата жирами дієта ;
хронічні психологічні стреси ;
дієта з високим вмістом жирів і вуглеводів ;
низька фізична активність.
опромінення ,
Додати коментар