Поради лікарів

Здоров’я школяра – домашнє завдання для батьків

Коли дитина йде «перший раз у перший клас», ми, матусі і тата, думаємо в основному про те, чи добре дитина буде вчитися, чи достатньо перспективна школа була обрана, чи буде вона посидючою і про дещо багато іншого. А що ми знаємо про здоров’я школярів?

Всі останні роки лікарі та гігієністи, узагальнюючи аналітику, роблять невтішні висновки: кількість здорових школярів з кожним роком скорочується. За різними даними до 90% дітей до закінчення школи мають хронічні захворювання. Деякі патології розвиваються вже під час навчання:

• Міопія (короткозорість);

• Гастрит;

• Порушення постави

Далі йдуть вегетосудинна дистонія, неврози, травми на уроках фізкультури і на перервах тощо. Крім того, протягом перших років навчання в школі дитина неодноразово переносить найрізноманітніші інфекційні захворювання, в тому числі респіраторні і кишкові.

Рекомендації з профілактики абсолютно різних захворювань вельми схожі. Це – зміцнення імунітету, правильне харчування, дотримання режиму і обов’язкова фізична активність. Необхідно докласти чимало зусиль, але нагородою за це буде здорова, активна, життєрадісна дитина, якій і шкільні досягнення будуть даватися легко

Що потрібно знати батькам про короткозорість.

Серед захворювань органів зору лідирує короткозорість, далі йдуть далекозорість та астигматизм (дефект зору, що виникає внаслідок патології кришталика або рогівки). Причинами цього є високі навантаження на очі в школі і під час виконання домашніх завдань, комп’ютер, телевізор і різні електронні іграшки. Велику роль відіграє також спадковість, адже в наш час кожен третій дорослий також короткозорий.

Якщо ви бачите, що дитина мружиться, близько підносить книгу до обличчя, скаржиться на біль в очах, треба звернутися до лікаря, щоб не погіршити ситуацію.

Як запобігти?

• Регулярно робити разом з дитиною гімнастику для очей, вона тренує очні м’язи. Це перенесення погляду з близького предмета на дальній, поперемінне обертання очима за годинниковою і проти годинникової стрілки і інші вправи, інформація щодо яких є в кабінеті кожного офтальмолога;

• Дитячий письмовий стіл повинен бути обладнаний хорошою лампою, а світло з вікна повинне завжди падати зліва;

• Між книгою (зошитом) і очима дитини має бути відстань не менше 40 сантиметрів;

• Після шкільних занять очам потрібна перерва не менше 1 години. Тому сідати за уроки дитина повинна тільки після відпочинку;

• Якщо дитина виконує багато шкільних завдань на комп’ютері, то від комп’ютерних ігор краще відмовитися, тому що перебування біля монітора або телевізора не повинно перевищувати 30 хвилин на день;

• Спеціальних безрецептурних ліків для поліпшення зору у дітей немає, але є різноманітні вітамінні комплекси та харчові добавки з вмістом чорниці.

Що потрібно знати батькам про гастрит.

Винуватиця гастриту – бактерія Helicobacter pylori. Вона живе в шлунку у 80% населення Землі, але проявляє себе, тільки у разі, якщо організм ослаблений. Дитина, що отримує серйозну навчальне та емоційне навантаження, але повністю відмовляється від повноцінного харчування в школі або перекушує чіпсами і булочками, входить до групи ризику розвитку гастриту. Скарги на гази, нудоту, відрижку – пряме показання для візиту до гастроентеролога.

Як уникнути?

• Дотримуватися постійного «розкладу» прийомів їжі, особливо якщо крім школи ваша дитина регулярно відвідує гуртки або інші додаткові заняття.

• Намагайтеся годувати дитину переважно домашньою їжею, а фастфуди і газовану воду залиште для особливих випадків. Не забувайте, що дитячий шлунок ще дуже погано переносить жирні, копчені, смажені і гострі страви;

• Якщо дитина дуже пзбудлива або вразлива, постарайтеся знизити її психоемоційні навантаження – на цьому тлі і харчові звички нормалізуються швидше;

• у разі появи перших проявів печії можна використовувати антацидні та адсорбуючі засоби – вони на деякий час оберігають слизову оболонку шлунково-кишкового тракту від ушкоджуючих впливів, але потрібно негайно звернутися до лікаря з метою повного обстеження дитини.

Що потрібно знати батькам про погану поставу дитини.

Якщо під час навчання в перших класах від половини до однієї третини дітей мають здорову спину, то вже під час навчання в старших класаї це співвідношення, на жаль, змінюється в гірший бік – без порушень постави залишаються лише 2-3% підлітків. Решта страждають на асиметрію, кіфоз, сколіоз, лордоз, «крилоподібні лопатки» та іншими патологіями опорно-рухового апарату. Причиною тому є неправильна посадка за партою і за письмовим столом вдома, важкі портфелі, ще гірше – сумки на одне плече, низька фізична активність і, як результат цього, слабкий м’язовий корсет спини. Важливо також і те, що в багатьох школах учбові меблі не відповідає антропометричним даним дітей.

Як запобігти поганій поставі?

• Слідкувати, щоб у дитини під час ходьби спина  була прямою, лопатки розгорнуті, живіт втягнутий, голова «гордо» піднятою;

• Якщо дитина сидить за столом, то її ноги, лікті і спина обов’язково повинні мати опору, а висота столу повинна бути на 2-3 см. вище рівня ліктя опущеної руки дитини в положенні сидячи;

• Слідкуйте, щоб дитина не робила уроки, сидячи в кріслі або лежачи на дивані – тільки за своїм столом.

• Спати школяреві найкраще на спеціальному ортопедичному і анатомічно правильному матраці;

• Знову-таки, спорт і фізкультура необхідні, як повітря. Це запорука правильної постави!

Що потрібно знати батькам про респіраторні інфекції.

Причини частих респіраторних вірусних захворювань наразі зрозумілі. Велике скупчення дітей у закритому і нерідко задушливому приміщенні з штучною вентиляцією і нечастим провітрюванням дуже допомагає обміну вірусами між дітьми. А деякі з них приходять до школи вже з нежиттю або кашлем … Слабка, яка часто хворіє, дитина або першокласник, котрі відвідують дитсадок, на 99,9% стануть жертвою такого контакту. Вистоять тільки ті школярі, які мають сильний імунітет.

Як запобігти?

• Намагайтеся, щоб дитина проводила на свіжому повітрі хоча б 1,5 -2 години на день, причому не тільки в теплу пору року;

• Навчіть дитину регулярно мити руки з милом або користуватися дезінфікуючими серветками / спреями поза домом, а також не торкатися до обличчя брудними руками протягом дня;

• Використовуйте заходи специфічної профілактики – вакцинацію проти грипу;

• Якщо ви гадаєте, що вакцина являє собою занадто велике навантаження на організм вашої дитини, обов’язково використовуйте неспецифічну профілактику: наприклад, прийом з профілактичною метою рекомендованих лікарем препаратів. Особливо важливо це робити на самому початку навчального року або в період епідемій грипу.

Головне – не відправляйте дитину на заняття, якщо у неї з’явилися перші симптоми ГРВІ чи, навпаки – це захворювання вилікуване не цілком: так ви збережете здоров’я власної дитини та багатьох інших.

Реєстрація на новини

Бажаєте отримувати корисну та цікаву інформацію вчасно?
Підпишись на новини від Зростай малюк




Реєстрація мам

Вітаємо, незабаром Ви станете мамою!
Бажаємо, щоб вагітність була легкою, а час очікування маляти – насичений радісними подіями та сюрпризами.
Після проходження реєстрації на нашому сайті, скористуйтесь можливістю взяти участь у розіграші та отримати приємні подарунки від наших спонсорів проекту ЗРОСТАЙ МАЛЮК.
Подробиці на перших сторінках Вашої Обмінної карти.




*Планова дата пологів:

*Поля, відмічені зірочкою, обов´язкові для заповнення.
Реєструючись, ви підтверджуєте, що є Громадянином України, не перебуваєте на території будь-якої з країн Європейського Союзу, даєте згоду на використання, обробку і зберігання наданих вами під час реєстрації персональних даних відповідно до сформульованої мети та/або на отримання в майбутньому інформації та/або заохочень від громадської організації соціальних інформаційних ініціатив “ПРОСВІТА” та його партнерів.